Lampy dla dzieci – jak wybrać dobrze?

Lampy dla dzieci – jak wybrać dobrze?

Urządzanie pokoju dziecięcego to wyzwanie i przyjemność. Piękne meble, wyszukane akcesoria i zasłony pozwalają stworzyć w nim dowolny nastrój. Niezwykle ważne dla komfortu małego domownika jest też oświetlenie. Przytulna, ciepła atmosfera, którą pomagają stworzyć odpowiednie lampy, sprzyja wyciszeniu i relaksowi, a dobre, punktowe światło zachęca do zabawy, bez obaw o zdrowie oczu.

Nawet krótka wizyta w sklepie z oświetleniem pozwala się przekonać, że na brak wyboru lamp do pokoju dziecięcego nie można narzekać. Lampy dziecięce są zazwyczaj bardzo kolorowe. Nierzadko można wśród nich odnaleźć postaci i motywy z popularnych bajek i filmów. Decydując się na zakup konkretnego modelu nie powinniśmy jednak kierować się jedynie estetyką. O wiele ważniejsze są określone funkcje użytkowe. Zależy to w dużej mierze od wieku dziecka.

Dla maluszka

W pokoju niemowlaka niewskazane jest ostre światło. Dużo przyjemniej odczuwa się delikatne oświetlenie z wiszącej lampy sufitowej np.: w kształcie słoneczka, chmurki, czy samolotu. Ze względów bezpieczeństwa nie poleca się do pokoju dziecka lamp stojących, które mogą się przewrócić. Starsze, raczkujące lub zaczynające chodzić dzieci są bardzo ciekawe i na pewno zainteresują je zwisające kable i kontakty. Trzeba też uważać na gorące żarówki, szklane lub metalowe klosze, o które dziecko może się uderzyć. O wypadku najczęściej decydują sekundy, więc najbezpieczniej jest po prostu usunąć lampy z zasięgu małych rączek, a kontakty zabezpieczyć.

Przy małych dzieciach sprawdza się też mała lampka nocna, która ułatwia zasypianie i doglądanie malucha w nocy. Nie zużywa dużo prądu, światło jest dyskretne. Pozwala dziecku spać a jednocześnie zapewnia dostateczną widoczność na np.: przebranie pieluszki, czy podanie nocnej porcji mleka.

Do dziecięcych pokoi polecam żarówki ledowe, ponieważ zużywają niewiele prądu, mają długi czas eksploatacji a częste włączanie i wyłączanie nie ma wpływu na ich żywotność. Idealnie sprawdzają się żarówki e14 wyposażone jeszcze w funkcję ściemniania, co pozwala dodatkowo dostosować siłę oświetlenia do pory dnia i nocy – mówi ekspert portalu lampy.pl.

obrazek1

Dla przedszkolaka i starszych kolegów

Dziecko w wieku przedszkolnym, które ma określone hobby, dużo czasu spędza skupione na jednej czynności np.: bawi się klockami, układa puzzle na podłodze, czy rozkłada makiety samochodów. Potrzebuje oprócz ogólnego oświetlenia, dobrego światła punktowego. Należy więc pomyśleć o kinkietach. Dobrze jest, gdy mają ruchome ramię i głowicę. Dzięki temu można swobodnie manewrować strumieniem światła, tak by oświetlenie było optymalne i dostosowane do określonych aktywności dziecka.

Dla ucznia niezbędna będzie też lampka na biurko. U dzieci praworęcznych należy ją postawić z lewej strony, u leworęcznych odwrotnie – z prawej. Gdy dziecko korzysta w komputera również potrzebuje dodatkowego oświetlenia punktowego po zmroku, by nie tworzyć zbyt dużych kontrastów, co nie sprzyja higienie oczu. Światło nie powinno też świecić bezpośrednio w ekran komputera.

obrazek2

Wybór oświetlenia do pokoju dziecięcego trzeba dobrze przemyśleć, by lampy „rosły razem z dzieckiem”. Częste zmiany mają zły wpływ na poczucie bezpieczeństwa dzieci i stan portfela rodziców. Dobrze dobrane lampy dziecięce powinny wystarczyć na kilka lat zapewniając dziecku przytulną atmosferę i odpowiednie warunki do poznawania świata i nabywania nowych umiejętności.

 

Previous Serpentynit antygorytowy - co to jest i gdzie się go stosuje?
Next Oko artysty, ręka rzemieślnika - stoły z litego drewna

Może to Ci się spodoba

Instalacje 0 Comments

Korzyści z ogrzewania domów gazem LPG – 3 zalety modnych instalacji

Jednym z najważniejszych dylematów przy budowie domu jest wybór odpowiedniej technologii ogrzewania. Na rynku dostępnych jest szereg metod wykorzystujących różne źródła także te odnawialne. Wiele osób decyduje się również na

Instalacje 0 Comments

Izolacja termiczna domu

Zbudowanie od podstaw domu i stworzenie w pełni funkcjonalnego budynku nie jest prostym zadaniem. Prace budowlane zawsze składają się z wielu etapów, i każdemu z nich trzeba poświęcić odpowiednio wiele

Ogrzewanie 0 Comments

Kotły pelletowe – ekologiczne i nowoczesne ogrzewanie dla Twojego domu.

Wybór lub zmiana ogrzewania to decyzja na lata, która będzie miała wpływ nie tylko na nasz budżet, ale także wygodę domowników. Pomimo widocznych zmian klimatycznych, sezon grzewczy w Polsce jest

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!