Lampy dla dzieci – jak wybrać dobrze?

Lampy dla dzieci – jak wybrać dobrze?

Urządzanie pokoju dziecięcego to wyzwanie i przyjemność. Piękne meble, wyszukane akcesoria i zasłony pozwalają stworzyć w nim dowolny nastrój. Niezwykle ważne dla komfortu małego domownika jest też oświetlenie. Przytulna, ciepła atmosfera, którą pomagają stworzyć odpowiednie lampy, sprzyja wyciszeniu i relaksowi, a dobre, punktowe światło zachęca do zabawy, bez obaw o zdrowie oczu.

Nawet krótka wizyta w sklepie z oświetleniem pozwala się przekonać, że na brak wyboru lamp do pokoju dziecięcego nie można narzekać. Lampy dziecięce są zazwyczaj bardzo kolorowe. Nierzadko można wśród nich odnaleźć postaci i motywy z popularnych bajek i filmów. Decydując się na zakup konkretnego modelu nie powinniśmy jednak kierować się jedynie estetyką. O wiele ważniejsze są określone funkcje użytkowe. Zależy to w dużej mierze od wieku dziecka.

Dla maluszka

W pokoju niemowlaka niewskazane jest ostre światło. Dużo przyjemniej odczuwa się delikatne oświetlenie z wiszącej lampy sufitowej np.: w kształcie słoneczka, chmurki, czy samolotu. Ze względów bezpieczeństwa nie poleca się do pokoju dziecka lamp stojących, które mogą się przewrócić. Starsze, raczkujące lub zaczynające chodzić dzieci są bardzo ciekawe i na pewno zainteresują je zwisające kable i kontakty. Trzeba też uważać na gorące żarówki, szklane lub metalowe klosze, o które dziecko może się uderzyć. O wypadku najczęściej decydują sekundy, więc najbezpieczniej jest po prostu usunąć lampy z zasięgu małych rączek, a kontakty zabezpieczyć.

Przy małych dzieciach sprawdza się też mała lampka nocna, która ułatwia zasypianie i doglądanie malucha w nocy. Nie zużywa dużo prądu, światło jest dyskretne. Pozwala dziecku spać a jednocześnie zapewnia dostateczną widoczność na np.: przebranie pieluszki, czy podanie nocnej porcji mleka.

Do dziecięcych pokoi polecam żarówki ledowe, ponieważ zużywają niewiele prądu, mają długi czas eksploatacji a częste włączanie i wyłączanie nie ma wpływu na ich żywotność. Idealnie sprawdzają się żarówki e14 wyposażone jeszcze w funkcję ściemniania, co pozwala dodatkowo dostosować siłę oświetlenia do pory dnia i nocy – mówi ekspert portalu lampy.pl.

obrazek1

Dla przedszkolaka i starszych kolegów

Dziecko w wieku przedszkolnym, które ma określone hobby, dużo czasu spędza skupione na jednej czynności np.: bawi się klockami, układa puzzle na podłodze, czy rozkłada makiety samochodów. Potrzebuje oprócz ogólnego oświetlenia, dobrego światła punktowego. Należy więc pomyśleć o kinkietach. Dobrze jest, gdy mają ruchome ramię i głowicę. Dzięki temu można swobodnie manewrować strumieniem światła, tak by oświetlenie było optymalne i dostosowane do określonych aktywności dziecka.

Dla ucznia niezbędna będzie też lampka na biurko. U dzieci praworęcznych należy ją postawić z lewej strony, u leworęcznych odwrotnie – z prawej. Gdy dziecko korzysta w komputera również potrzebuje dodatkowego oświetlenia punktowego po zmroku, by nie tworzyć zbyt dużych kontrastów, co nie sprzyja higienie oczu. Światło nie powinno też świecić bezpośrednio w ekran komputera.

obrazek2

Wybór oświetlenia do pokoju dziecięcego trzeba dobrze przemyśleć, by lampy „rosły razem z dzieckiem”. Częste zmiany mają zły wpływ na poczucie bezpieczeństwa dzieci i stan portfela rodziców. Dobrze dobrane lampy dziecięce powinny wystarczyć na kilka lat zapewniając dziecku przytulną atmosferę i odpowiednie warunki do poznawania świata i nabywania nowych umiejętności.

 

Previous Serpentynit antygorytowy - co to jest i gdzie się go stosuje?
Next Oko artysty, ręka rzemieślnika - stoły z litego drewna

Może to Ci się spodoba

Wentylacja i klimatyzacja 0 Comments

Odgrzybianie klimatyzacji w aucie i mieszkaniu – oto środki, które Ci to ułatwią

Kiedy podczas jazdy samochodem z klimatyzacji zaczyna wydobywać się nieprzyjemny zapach lub szwankuje klimatyzacja w biurze czy domu to znak, że czas udać się do sklepu po środki do odgrzybiania

Instalacje 0 Comments

Zbiornik z gazem płynnym – koszty instalacji zbiornika i eksploatacji

Gaz płynny to najczęściej wybierane źródło ciepła do gotowania – aż 40% gospodarstw domowych w Polsce decyduje się na tę metodę. LPG coraz częściej wykorzystuje się także do ogrzewania domów.

Kanalizacja 0 Comments

Drożna kanalizacja- gwarancją nie zanieczyszczonej wody i gleby

Sprawnie działająca kanalizacja oznacza więcej niż mogłoby się wydawać. Drożne rury odpływowe nie tylko pozwalają bezpiecznie pozbyć się nieczystości, są także zabezpieczeniem czystości wód i gleby i dają pewność, że

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!