Konwersja norm śrub DIN PN ISO, elementy złączne – śruby

Konwersja norm śrub DIN PN ISO, elementy złączne – śruby

Śruba jest elementem, którego zadaniem jest łączenie, śruby mają wiele zastosowań, dlatego też występują w różnych rozmiarach, kształtach czy też są zrobione z różnych materiałów. Mają bardzo szerokie zastosowanie w niemalże każdym przemyśle, a najczęściej spotkać je można w przemyśle drzewnym (np. przedsiębiorstwa meblarskie), przemyśle elektromaszynowym (fabryki ciągników i maszyn rolniczych, fabryki samochodów lub instrumentów pomiarowych) lub przemyśle wysokiej technologii( produkcja sprzętów komputerowych).

142442889417861600

Śruby możemy podzielić na kilka sposobów, jednym z nich jest podział ze względu na ich budowę. Różnią się między innymi:

  • trzpieniem (walcem) – pasowanym, równym średnicy gwintu oraz zbliżonym do średnicy gwintu

  • łbem (górą śruby) – z uchem, bez łba, oczkową, skrzydełkową, stożkową, walcową, kulistą, młoteczkową, grzybkową, trójkątną, czworokątną i sześciokątną

  • gniazdem – sześciokątnym, z wgłębieniem krzyżowym, bez gniazda, z rowkiem do wkrętaka

  • gwintem- na całej długości śruby oraz na części długości śruby

  • końcem – wgłębionym, stożkowym, z czopem, soczewkowym, ściętym i płaskim

Dzięki temu podziałowi możemy dokładnie wybrać rodzaj śruby, jaki jest nam potrzebny, w zależności od tego, gdzie będzie ona elementem łączenia.

Wszystkie śruby mają swój podział ze względu na normy. Tutaj odnoszą się trzy rodzaje norm: DIN, PN i ISO.

Norma DIN oznacza dosłownie Deutsches Institut fur Normung, czyli Niemiecki Instytut Normalizacyjny. instytut ten stworzył wiele norm, w tym między innymi dla śrub.

Norma PN to skrót od Polskiej Normy, jest ona przyjętą w drodze kongresu normą krajową, zatwierdzoną w krajowej jednostce normalizacyjnej. Jeżeli wyrób posiada znak PN, oznaczać to może między innymi że produkt spełnia wszystkie wymagania Polskich Norm, z którymi zgodność została wykazana i zadeklarowana, jest poddany badaniu i nadzorowaniu przez niezależną stronę trzecią i zapewnia jakość i bezpieczeństwo oraz wyraża zaufanie co do producenta i jego wyrobu.

Norma ISO czyli Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna ( ang. International Organization for Standarization). ISO jest nazwą a nie skrótem, to najbardziej znana i rozpowszechniona organizacja zajmująca się ustalaniem norm praktycznie w każdej dziedzinie związanej z życiem ludzkim.

Na stronie internetowej http://www.elgo-sruby.pl/konwersja-norm.html możemy znaleźć informację o konwersji norm śrub zgodną z trzema wyżej wymienionymi normami. Dzięki temu otrzymujemy informację o rodzajach norm śrub oraz sposobie ich konwersji z jednej normy na drugą.

Śruby posiadają  również klasyfikacje ze względu na klasę wytrzymałości. Klasa ta informuje o granicy doraźnej wytrzymałości na rozciągniecie ( oznaczone symbolem Rm), i granicę plastyczności materiału ( symbol Re). Klasę tą oznacza się dwu cyfrowo, z kropką pomiędzy nimi.  Przykładowo wygląda to w następujący sposób: Oznaczenie 4.8 Informuje o tym, iż materiał śruby ma doraźną granicę wytrzymałości (RM) równą 4×100 MPa= 400 MPa a granica plastyczności materiału (Re) to 0,1x4x8= 320 MPa

Dla śrub zastosowanie ma również oznaczenia 4 klas wytrzymałości, które zapisywane są w formie dwóch liczb i litery H. Oznaczenia te odpowiadają 10 procentom wartości twardości Vickersa materiału (oznaczana HV). Oblicza się ja za pomocą wzoru, gdzie dzielimy siłę (F) w kilogramach siły (kgf) przez pole powierzchni bocznej odcisku (A) i wyrażaną w milimetrach kwadratowych.

Reasumując, fachowa wiedza oraz właściwy odczyt norm pozwalają klientowi na zakup odpowiednich dla niego śrub, dzięki którym będzie miał pewność, iż używać będzie zgodnych do tego elementów łączących.

Previous Tanie okna, czyli kto oszczędza, ten płaci dwa razy
Next Trudne dylematy

Może to Ci się spodoba

Budowa domu 0 Comments

Jaki projekt domu piętrowego wybrać?

Decydując się na budowę domu piętrowego musimy pamiętać aby sprawdzić w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego czy pozwala on na postawienie tego rodzaju budynku. Jeśli działka nie posiada miejscowego planu zagospodarowania

Budowa domu 0 Comments

Elektronarzędzia – jak i gdzie kupić, żeby nie żałować?

Dobre jakościowo elektronarzędzia to niewątpliwie dość istotny wydatek, o czym wie każdy ich użytkownik. Dobry sprzęt w formie całego zestawu może nas kosztować nawet w granicach 2-3 tysięcy złotych. Skompletowanie

Budowa domu 0 Comments

W jaki sposób chronić nasze nogi?

Jak powinna być realizowana ochrona nóg? Ostatnio się nad tym tematem często zastanawiasz? Co zrobić, by ochrona nóg była efektywna? Na jakie elementy garderoby postawić? Jakie obuwie będzie w tym

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!