Konserwacja orynnowania na wiosnę

Konserwacja orynnowania na wiosnę

O tym, że system rynnowy powinien być przygotowany na nadejście zimy wie chyba każdy, kto mieszka we własnym domu. Jednak najlepszym okresem na konserwację orynnowania naszego domu jest właśnie okres wiosenny gdy – prócz oczywistego oczyszczenia samych rynien oraz rur spustowych – należy wykonać również przegląd i naprawę ewentualnych zniszczeń spowodowanych śniegiem, zamarzającą wodą i niskimi temperaturami.

Specjaliści dekarze oraz producenci rynien zalecają ich czyszczenie i konserwację co najmniej dwa razy do roku właśnie jesienią oraz wiosną – przed i po zimie, gdyż jest to zwykle najcięższy okres dla orynnowania budynków. Tak jak zimą opady topniejącego śniegu tak i wiosenne burze z intensywnymi opadami wymagają od rynien dużej przepustowości, by nie doszło do przelewania się wody opadowej i spływania jej po elewacji.

Pierwszy etap to oczywiście fizyczne usunięcie wszelkich zanieczyszczeń – od tych największych czyli gałęzi, liści, po mniejsze – ptasie pióra, pył i kurz. Warto tutaj zaznaczyć, że nie powinniśmy tego robić przy pomocy ostrych narzędzi. Te mogą bowiem naruszyć powierzchnię rynny i w przypadku rynien ze stali – doprowadzić do ich rdzewienia i niszczenia. Przeważnie wystarczy rękawica do ręcznego usuwania śmieci oraz wąż ogrodowy z wodą do spłukiwania resztek przez rury spustowe.

Gdy zarówno rynny jak i rury spustowe oraz łączniki i kolanka będą już wolne od nieczystości możemy przystąpić do przeglądu powierzchni orynnowania. Na co możemy się natknąć? Lodowe zatory w rynnach mogły z czasem spowodować rozszczelnianie połączeń między elementami systemów rynnowych. Mogły też zwyczajnie odkształcić zarówno rynny z PVC jak i metalowe. Te pierwsze zwykle wracają do swoich kształtów, ale są również bardziej podatne na pęknięcia. Rynny stalowe są odporniejsze, ale z drugiej strony mogą się odkształcić gdy działają na nie duże siły. W obu przypadkach będzie jednak potrzebna konserwacja naruszonych elementów – jest to proces konieczny by zapobiec następstwom i problemom z przeciekaniem orynnowania w środku sezonu.

Prócz odcinków rynien i rur spustowych bardzo ważne jest przeprowadzenie przeglądu elementów łączących poszczególne elementy. Być może konieczna będzie wymiana niektórych uszczelek lub zwykłe ściśnięcie dwóch elementów by z powrotem nadać im szczelności.

Artykuł przygotowany przy współpracy z ekspertami z firmy Profil-B z siedzibą w Kielcach.

Previous Technorattan - zawsze modny
Next Drabina trzyczęściowa Triblo

Może to Ci się spodoba

Budowa domu 0 Comments

W jaki sposób chronić nasze nogi?

Jak powinna być realizowana ochrona nóg? Ostatnio się nad tym tematem często zastanawiasz? Co zrobić, by ochrona nóg była efektywna? Na jakie elementy garderoby postawić? Jakie obuwie będzie w tym

Budowa domu 0 Comments

Spiżarnie wracają do łask

Nikt nie zaprzeczy, że nawet w najmniejszych miejscowościach sklep jest najczęściej kilka kroków od domu. Z zakupami nie ma więc problemu. Nawet kiedy zjawią się niespodziewani goście, a nasza lodówka

Budowa domu 0 Comments

Branża budowlana przechodzi cyfrową rewolucję

Mimo wzrostu produkcji budowlano-montażowej, kondycja finansowa polskich spółek z tej branży uległa pogorszeniu. Przyczynił się do tego m.in. wzrost cen materiałów budowlanych oraz kosztów pracy i podwykonawstwa – wynika z analiz Deloitte. Z tego typu wyzwaniami branża radzi

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!