Klasa betonu – co to takiego?

Klasa betonu – co to takiego?

Beton to materiał wyjątkowo chętnie używany w budownictwie. Jego szerokie zastosowanie obejmuje zarówno elementy konstrukcyjne jak i dekoracyjne domów jednorodzinnych czy wielkich biurowców. Mało tego, w wyniku trendu promującego minimalistyczne projekty, beton zyskał sporą popularność w środowisku architektów. Jest to głównie zasługa połączenia  trwałości tego surowca z unikalną estetyką. Warto jednak wiedzieć, że beton jako taki występuje w wielu odmianach tzw. klasach. Czym się charakteryzują i czy warto uzależnić od nich wybór betonu dla konkretnej budowy?

Uniwersalny materiał

Beton pozwala na budowę dowolnych konstrukcji w przeróżnych formach i kolorach. Z powodzeniem zdaje egzamin jako surowiec dla elementów konstrukcyjnych tj. fundamentów, stropów czy ścian oraz użytkowo-estetycznych m.in. chodników, ścieżek czy podjazdów (więcej o zastosowaniach można znaleźć na: http://www.betonnadom.pl/). Co więcej, beton idealnie komponuje się z wieloma materiałami. Proste formy aranżacji elementów betonowych i szklanych lub drewnianych są w stanie podkreślić indywidualny charakter każdego budynku. Nowoczesne technologie pozwalają także na użycie betonu jako elementu dekoracyjnego. Na rynku można spotkać betony kolorowe z ozdobnym kruszywem lub te odwzorowujące dowolne faktury z powierzchni szalunków.

Jak powstaje beton? Należy zmieszać ze sobą cement, odpowiedniej grubości kruszywo oraz wodę. Stosuje się także domieszki zmieniające jego właściwości lub konsystencję.

Klasyfikacja betonu

Biorąc pod uwagę gęstość materiału, beton i jego rodzaje można klasyfikować następująco:

  • betony ciężkie – ich gęstość przekracza 2600 kg/m3, są produkowane z kruszyw ciężkich;
  • betony lekkie – o gęstości w stanie suchym nie mniejszej niż 800 kg/m3. Nie przekraczają natomiast 2000 kg/m3. Są produkowane z zastosowaniem kruszyw lekkich takich jak keramzyt czy łupkoporyt;
  • betony zwykłe – w stanie suchym ich gęstość jest większa niż 2000 kg/m3, ale nie przekracza 2600 kg/m3. Wykonuje się je z zastosowaniem kruszyw naturalnych takich jak żwir lub łamanych m.in. granitu;

Klasy betonu

Istotną cechą betonu jest jego wytrzymałość na ściskanie. To właśnie ta wartość określa klasę betonu, która uzależniona jest głównie od składu recepturowego. Oprócz jakości zastosowanych surowców, bardzo ważne są odpowiednie proporcje, w jakich są one mieszane ze sobą. Dlatego nie można do już przygotowanej mieszanki betonowej dolewać wody, ponieważ znacząco obniży to wytrzymałość betonu na ściskanie oraz zwiększy skurcz betonu.

W zależności od rodzaju konstrukcji, wymaganego tempa budowy oraz warunków atmosferycznych dobiera się odpowiednią klasę betonu oraz pozostałe ważne parametry – konsystencję, czas wiązania, przyrost wytrzymałości.

W chwili wejścia Polski do Unii Europejskiej oraz dostosowania polskich przepisów do unijnych, wprowadzono nową normę określającą klasy wytrzymałości betonu. Wcześniej beton oznaczano literą B i wartością liczbową. Obecnie wytrzymałość betonów ciężkich i zwykłych określa symbol C i dwie wartości liczbowe np. C20/25. Dla oznaczenia betonu lekkiego ta sama norma wprowadziła oznaczenie symbolem LC i dwiema wartościami liczbowymi np. LC8/9.

Do wszelkiego rodzaju prac budowlanych należy dobrać beton o odpowiedniej klasie wytrzymałości. Dla przykładu przy budowie domu jednorodzinnego zazwyczaj wykorzystuje się dwie klasy betonu: C8/10 oraz C12/15. Pierwszy stanowi idealny materiał jako podkład pod fundamenty. Ten drugi natomiast jest stosowany przy układaniu fundamentów, stropów lub schodów.

Previous Jaki tynk na system ocieplen-CM
Next 10 wzorów tapet, które możesz wykorzystać w pokoju dziecka

Może to Ci się spodoba

Budowa domu 0 Comments

5 porad jak wybrać myjkę ciśnieniową

Myjki ciśnieniowe pojawiły się w sprzedaży kilka lat temu i z miejsca zyskały popularność. Już nie trzeba płacić każdego miesiąca za myjnie, można wygodnie umyć podjazd, elewację, werandę czy rower.

Remont 0 Comments

Jakie wymagania powinien spełniać lokal, żeby otworzyć w nim pralnię chemiczną?

Ze względu na przekonanie się naszych rodaków do rozwiązań tego typu, coraz więcej pralni chemicznych powstaje w naszych okolicach, tyczy się to oczywiście przede wszystkim dużych miast. Jeżeli i Ty

Budowa domu 0 Comments

Nowoczesne domy z keramzytu

Budowa domów w nowoczesnej technologii keramzytu to absolutny hit w branży budowlanej. Choć w Polsce jeszcze się nie zadomowił, powoli zyskuje na popularności. Niezwykłe właściwości tego kruszywa, czynią z niego

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!