Kiedy wystarczy naprawić, a kiedy trzeba wymienić stary dach z papy?

Kiedy wystarczy naprawić, a kiedy trzeba wymienić stary dach z papy?

Nierówny, popękany dach z papy nie tylko źle wygląda. Wnętrze jest też pod nim gorzej zabezpieczone przed wodą czy słońcem. Czasem pozostaje już tylko wymiana dachu na nowy, jednak dzięki gotowym masom bitumicznym w wielu przypadkach wystarczy szybko załatać dziury.

Papa to jedno z tańszych pokryć dachowych. W przeciwieństwie do ciężkich desek czy blachy, łatwo przywieziesz ją ze sklepu i samodzielnie ułożysz na dachu. Jednocześnie dobrze chroni ona przed wilgocią i czynnikami atmosferycznymi. Dlatego tak często wykorzystuje się ją jako pokrycie składzików czy garaży, szczególnie tych o płaskim dachu. Stara lub niewłaściwie położona papa może jednak się kruszyć i wybrzuszać. Nie zawsze oznacza to, że trzeba ją zerwać.

Kiedy trzeba zerwać papę?

Zerwanie papy może być konieczne, jeśli jest ona pofałdowana na całej szerokości i mocno się kruszy. Naprawa takiego tworzywa wymaga kładzenia łat na prawie całej powierzchni dachu, co mocno obciąży już położone na nim tworzywo, przez co w przyszłości problemy się pogłębią.

Wiele osób woli łatać papę niż kłaść nową, bo zajmuje to o wiele mniej czasu. W przypadku kładzenia nowej papy nie obejdzie się bez papy podkładowej. Dopiero na nią można położyć warstwę wierzchnią.

W domach, które trudno dogrzać, często stara warstwa papy jest zrywana po to, by przy okazji docieplić i uszczelnić dach. To może dość pracochłonne rozwiązanie, ale opłacalne, jeśli w domu jest zimno z powodu zbyt nieszczelnego pokrycia dachowego.

Która masa bitumiczna na dach?

Jeśli na dachu jest niewiele pęknięć i wybrzuszeń, można go załatać. Służą do tego jednoskładnikowe masy bitumiczne, które nakłada się tylko w miejscach pojawiania się problemów. Gdy na dachu pojawiły się charakterystyczne „bąble” w miejscach, gdzie pod papą zgromadziło się powietrze, trzeba je delikatnie przeciąć nożykiem. Aby pokrycie było plastyczne i łatwiej dało się je odkształcić, najlepiej robić to wiosną lub latem. Jeśli w wyrównanym miejscu w wyniku wcześniejszego rozciągnięcia materiału powstał nadmiar papy, można go wyciąć. Wybrakowane miejsce i tak zostanie zaklejone łatą z warstwy masy bitumicznej.

Pod papą w miejscu wypukłości często gromadzi się woda – przed załataniem dachu trzeba odczekać, aż będzie tam sucho. Łaty można wykonywać z plastycznej masy bitumicznej lub z kawałka papy przyklejonej na masę asfaltowo-żywiczną lub podobną. Jeśli nie wiesz, którą masę wybrać, zapoznaj się z poradnikiem: Masy bitumiczne – co warto o nich wiedzieć? Obecnie na rynku istnieje sporo rodzajów mas bitumicznych, które możesz idealnie dopasować do swojego dachu.

Ponowne pokrycie dachu papą bitumiczną

Jeśli dach jest w niektórych miejscach spękany, można go łatwo naprawić za pomocą lepika. Prawdopodobnie za kilka lat znowu zacznie pękać, ale do tego czasu nie będzie przeciekał.

Dużym plusem pokryć z papy jest to, że przy pomocy odpowiednich bitumicznych mas klejących możesz położyć nową warstwę bezpośrednio na starą papę, która będzie spełniała dodatkową funkcję izolującą. Jeśli stary dach nie jest bardzo zniszczony, ale chcesz go odświeżyć i zapewnić mu trwałość na kolejne lata, może być to dobry sposób.

Previous Redukcja zanieczyszczeń – czyli o drewnie opałowym słów kilka
Next Firma Reynaers była partnerem strategicznym BUDMIKI

Może to Ci się spodoba

Pokrycia dachowe 0 Comments

Jak kompleksowo chronić i konserwować dach?

Dach to podstawowe zabezpieczenie każdego budynku przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Można go porównać do ochronnego parasola, izolującego wnętrze domu przed opadami deszczu, śniegiem i porywistym wiatrem. Właściwa ochrona i

Pokrycia dachowe 0 Comments

Wymiana pokrycia dachowego. Na czym nie warto oszczędzać?

Wymiana pokrycia dachowego jest przedsięwzięciem, do którego trzeba się starannie przygotować. Remont dachu na pewno przebiegnie szybko i łatwo jeśli tylko będziemy przestrzegać pewnych zasad. Dlatego zanim położymy nowe pokrycie

Maszyny blacharsko-dekarskie firmy Bří Švarcové z Czech

Artykuł ten prezentuje produkcję znanego czeskiego producenta maszyn blacharsko-dekarskich, firmy Bří Švarcové z Otrokovic. Firma od ponad 20 lat sprzedaje maszyny polskim klientom. Sprzedaż i serwisowanie jest prowadzone bezpośrednio przez

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!