Jakie są rodzaje zbiorników ciśnieniowych?

Jakie są rodzaje zbiorników ciśnieniowych?

Powietrze do pracy

Wśród szerokiej gamy zbiorników ciśnieniowych, znajdziemy m.in. zbiorniki wyrównawcze, a zwłaszcza szeroko dostępne i znane zbiorniki na sprężone powietrze. Można je zdefiniować jako cylindryczne urządzenia ciśnieniowe, zbudowane z den o elipsoidalnej lub koszykowej formie oraz płaszcza w kształcie walca wyposażonego w króćce i zawory. Przeznaczeniem tych urządzeń jest magazynowanie sprężonego powietrza oraz utrzymywanie wskazanego przez użytkownika ciśnienia w danej instalacji.

Ich pojemność jest bardzo zróżnicowana, od 20-250 litrów dla kompresorów lakierniczych do kilku tysięcy litrów dla zbiorników dostarczających powietrze np. do wielu narzędzi pneumatycznych (np. wiertarek, szlifierek czy wkrętaków) jednocześnie. Bardzo zróżnicowane jest ciśnienie robocze poszczególnych modeli, wynoszące od 10 czy kilkunastu do 40 barów. Podobne zbiorniki, zwykle jednak niewielkie, spotkać możemy w domowych urządzeniach chłodniczych oraz w kompresorach używanych przez artystów malujących aerografami. Również narzędzia pneumatyczne można zasilać przenośnymi kapsułami ze sprężonym gazem (zwykle jest to CO2).

Niezbędna woda

Oprócz tego wytwarzane są również poziome i pionowe zbiorniki hydroforowe, które służą m.in. do przechowywania wody w zakładach produkcyjnych oraz wody do spożycia. Takie urządzenia są także używane w instalacjach hydroforowych w budynkach bez dostępu do sieci wodociągowej. Zbiorniki te łączy się z pompami hydroforowymi i głębinowymi, zaś ich zadaniem jest stabilizacja ciśnienia wody, a co za tym idzie zwiększenie jej czynnej objętości w instalacji dostarczającej wodę.

Dostępne są ponadto zbiorniki wody funkcjonujące jako zasobniki ciepłej wody. Są to urządzenia przepływowe, w których ciecz jest ogrzewana przy pomocy zewnętrznego źródła energii. Tego rodzaju zbiorniki występują w wielu rozmiarach, od stosunkowo niewielkich o pojemności kilkuset litrów, po duże obiekty mogące przyjąć np. 50 000 litrów wody. Temperatura robocza dla tych urządzeń obejmuje przedział od 5 do 100o C, zaś przedział dopuszczalnego ciśnienia wynosi, zależnie od przyjętych rozwiązań konstrukcyjnych i materiałów, np. 6 lub 10 barów.

Materiały pod ciśnieniem

Różne zastosowania w przemyśle spożywczym, chemicznym oraz np. chłodniach i mroźniach znajdują zbiorniki ze stali nierdzewnej o objętościach nawet do kilku tysięcy litrów, które mogą pracować pod ciśnieniem np. 11 barów w szerokiej gamie temperatur, od -20 do 50o C. Zbiorniki ciśnieniowe są stosowane również w oczyszczarkach strumieniowych, czyli popularnych „piaskarkach”. Ich ciśnienie pracy to zwykle 10 barów, zaś pojemności są dostosowane do ilości pracujących urządzeń i ich przepustowości.

Obok zbiorników wykonywanych ze stali ocynkowanej lub nierdzewnej (w tym kwasoodpornej), występują zbiorniki kompozytowe. Można tu wskazać np. urządzenia chemoodporne z kompozytów polimerowych oraz te wzmocnione wyplotem z włókien ciągłych. Tak wykonane urządzenia charakteryzują się dużym potencjałem gospodarczym, zwłaszcza dzięki wielkiej swobodzie projektowania. Sprzyja temu możliwość ułożenia włókien zgodnie z kierunkiem i rodzajem obciążeń. Ponadto procesy wytwórcze są tu w pełni zautomatyzowane. Wadą kompozytu jest jednak podatność na uszkodzenia, co powoduje konieczność jego osłaniania. Jednym z rozwiązań jest korzystanie z materiału hybrydowego – odporność na korozję i szczelność gwarantuje liner (np. z blachy stalowej), na który roboty przemysłowe nanoszą powłokę (np. z włókna szklanego) dającą oczekiwaną wytrzymałość mechaniczną (W. Hufenbach et al.Wysokociśnieniowe zbiorniki kompozytowe, Kompozyty 9: 2 (2009), s. 107-111).

Więcej informacji zajdziecie na: https://www.komnino.com.pl/pl/

Previous Na co zwrócić uwagę przy wyborze szlifierki
Next Jak bezpiecznie posługiwać się szlifierką do płytek?

Może to Ci się spodoba

Instalacje elektryczne 0 Comments

Prąd – ile kosztuje i dlaczego tak drogo?

Ceny energii elektrycznej w Polsce zależą od kilku czynników, a przede wszystkim od taryf ustalanych przez przedsiębiorstwa energetyczne. Te muszą kierować się przy wyznaczaniu oferowanych stawek przepisami ustawy z dnia

Instalacje 0 Comments

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika stanowi jedną z najczęściej wykorzystywanych metod produkcji energii ze źródeł odnawialnych zarówno w Polsce jak i na wiecie. Sposób w jaki panele fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną sprawia, iż można

Instalacje elektryczne 0 Comments

Oświetlenie LED w domu – ekologiczne, praktyczne, ekonomiczneOświetlenie LED w domu – ekologiczne, praktyczne, ekonomiczne

Światła LED jeszcze do niedawna były wykorzystywane głównie przy produkcji banerów reklamowych oraz dekoracji. Dzisiaj na szeroką skalę produkuje się nie tylko lampy LED, ale nawet produkty codziennego użytku i

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!