Jakie są najpopularniejsze modele pomp ciepła?

Jakie są najpopularniejsze modele pomp ciepła?

Powietrzna pompa ciepła umożliwia ogrzewanie domu oraz wody użytkowej, potrzebnej do mycia naczyń, kąpieli, itd. To doskonała ekologiczna metoda pozyskiwania ciepła w 75% z powietrza znajdującego się na zewnątrz budynku, a zaledwie w 25% ze źródeł nieodnawialnych. Powietrze stanowi niewyczerpalne źródło, z którego ciepło może pobierać każdy właściciel tego typu ogrzewania. Jak zbudowana jest i na czym polega działanie powietrznej pompy ciepła?

Najpopularniejsze modele powietrznych pomp ciepła

Do najpopularniejszych modeli powietrznych pomp ciepła dostępnych na rynku należą: Split i Monoblok. Innowacyjne technologie zastosowane w tych urządzeniach, umożliwiają pozyskiwanie ciepła z powietrza znajdującego się na zewnątrz budynku. Jak są zbudowane poszczególne typy pomp?

Powietrzna pompa ciepła typu Split – w skład takiego systemu ogrzewania wchodzi moduł znajdujący się na zewnątrz i wewnątrz budynku. Pierwszy moduł tworzą następujące elementy: wentylator, sprężarka, parownik i zawór rozprężny służący redukcji ciśnienia. Dzięki tym elementom zachodzi główny proces grzewczy. Natomiast skraplacz, elektryczny podgrzewacz oraz obiegowa pompa C.O. tworzą moduł wewnętrzny, połączony z pierwszym za pomocą specjalnych rur chłodniczych.

Powietrzna pompa ciepła typu Monoblok – wyposażona jest wyłącznie w jeden moduł, który zostaje zamontowany na zewnętrznej stronie budynku. W jego skład wchodzą: wentylator, skraplacz, sprężarka, parownik, zawór rozprężny, elektryczny podgrzewacz oraz  pompa obiegowa. Powietrzne pobrane przez zewnętrzny moduł trafia do stacji hydraulicznej lub centrali grzewczej w celu pobrania energii cieplnej. Następnie ciepło zostaje wprowadzone do instalacji grzewczej budynku.

Na rynku dostępne są również gruntowe pompy ciepła, ale powietrzne można łatwiej zamontować, ponieważ nie wymagają wykonywania wykopów oraz specjalnej instalacji ziemnej. Dlatego koszty montażu oraz instalacji są niższe. Najważniejsze informacje o użytkowaniu pomp ciepła znajdziesz tutaj: https://columbusenergy.pl/powietrzna-pompa-ciepla/

W jaki sposób pompa ciepła produkuje ciepło?

Proces produkcji energii cieplnej przez powietrzną pompę ciepła następuje w 3 obiegach i wygląd następująco:

I obieg – wentylator pobiega powietrze z zewnątrz budynki, a następnie kieruje jego strumień do parownika. W parowniku znajduje się odporna na zamarzanie ciesz, której temperatura jest niższa od temperatury powietrza. Jest to możliwe nawet w przypadku, gdy na zewnątrz panuje mróz. W ten sposób dochodzi do różnicy temperatur między cieczą a powietrzem, z którego pobrane zostaje ciepło. Ogrzany płyn przepływa do instalacji centralnego ogrzewania budynku. Dzięki temu możliwe jest również podgrzewanie wody użytkowej.

II obieg – ciepło zostaje przekazane z cieczy do czynnika chłodniczego, który ulega wrzeniu również w niskiej temperaturze. Właściwości te sprawiają, że przechodzi w stan gazowy i pod taką postacią zostaje skierowany do sprężarki. Następnie w wyniku sprężania, wzrasta jego ciśnienie oraz temperatura, dzięki czemu możliwe jest ogrzanie wody w instalacji grzewczej budynku.

III obieg – po przekazaniu ciepła przez czynnik chłodniczy wodzie w centralnym ogrzewaniu, ulega on schłodzeniu. W wyniku tego procesu przechodzi w stan ciekły, ale ze względu na zbyt wysoką temperaturę i ciśnienie, nie może zostać skierowany do pierwszego obiegu. Dlatego trafia do zaworu rozprężnego, który obniża jego temperaturę i ciśnienie do pożądanych wartości. Następnie wędruje do pierwszego obiegu i cały proces pozyskiwania ciepła zaczyna się od nowa.

Powietrzna pompa ciepła to wygodne rozwiązanie, ponieważ podłączona instalacja nie wymaga znacznych ingerencji ze strony użytkownika. Ponadto można ją podłączyć do istniejącej instalacji fotowoltaicznej lub solarnej. To pozwala na jeszcze większe zminimalizowanie kosztów ogrzewania. Pozyskiwanie ciepła z odnawialnych źródeł energii (OZE) obecnie jest popularne, w związku z ograniczaniem emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. To sprawia, że powietrzne pompy ciepła są coraz częściej stosowane.

Previous Jak efektownie i efektywnie przeprowadzić porządki domowe? 
Next Szkoła branżowa + uprawnienia SEP. Idealny zestaw na polskim rynku pracy

Może to Ci się spodoba

Instalacje 0 Comments

Postawienie nowej czy kupienie używanej hali stalowej? Co jest bardziej opłacalne?

Hala stalowa używana czy nowa? Jakie są zalety i wady obu rozwiązań – o tym poniżej. Z finansowego punktu widzenia zakup hali używanej jest bardziej opłacalny, ale przy wyborze warto

Instalacje 0 Comments

Chcesz zmienić dostawcę prądu? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Jedną z metod na obniżenie rachunków za prąd może być zmiana sprzedawcy energii elektrycznej. Jednak na to rozwiązanie znacznie częściej decydują się średnie oraz duże firmy niż indywidualni odbiorcy. Czy warto

Instalacje 0 Comments

Pompa ciepła – ekologicznie i tanio

Pompy ciepła są alternatywnym źródłem energii odnawialnej. Ciepło czerpią z gruntu, powietrza i wód powierzchniowych. Pompy nie generują żadnych zanieczyszczeń, a ogrzewanie domu przy użyciu tej technologii jest niezwykle tanie.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!