Jakie gatunki trawy najlepiej sprawdzają się w ogrodzie?

Jakie gatunki trawy najlepiej sprawdzają się w ogrodzie?

Wymagań co do wyglądu trawnika jest tak dużo jak rodzajów trawy. Jedni chcą uzyskać efekt łąki przy swoim domu, czyli rustykalną aranżację ogrodu, a inni stworzyć boisko piłkarskie dla dzieci, gdzie konieczny jest wybór trawy sportowej. Niezależnie od motywu trzeba wybrać gatunki trawy najwyższej jakości. Warto więc zastanowić się nad tym, które z nich najlepiej sprawdzą się w ogrodzie.

Trawy na trawnik – wybierz najlepszy rodzaj 

Wśród traw dedykowanych na trawnik są gatunki o dobrym krzewieniu i tempie wzrostu. Do najpopularniejszych zalicza się Kostrzewę czerwoną. Jest ona odporna na uszkodzenia mechaniczne, a także niekorzystne warunki atmosferyczne. Z kolei Kostrzewa owcza posiada rozbudowany system korzeniowy, dzięki czemu jest odporna zarówno na mróz, jak i na suszę. Sprawdza się na podłożach o kwaśnym odczynie, gdzie wiele traw sobie nie radzi, gdyż PH jakie preferują mieści się pomiędzy 5,5 a 6. Jeśli preferuje się krótko przystrzyżoną trawę, to dobrym wyborem może być Metlica pospolita.  

Trawy na boisko przydomowe – jakie wybrać? 

Przydomowe boisko piłkarskie to marzenie wielu dzieci, ale również dorosłych. Wbrew pozorom taka trawa nada się również do ogrodu, gdzie nie organizujemy boiska z bramkami, jeśli lubimy np. barbecue na świeżym powietrzu. Trawy sportowe są bowiem odporne na deptanie, oczywiście umiarkowane. Mają również piękne kolory, a darń musi być bardzo krótko przystrzyżona. Trawa sportowa na boisko piłkarskie nie może być wyższa niż 3 cm. Można tu wybrać spośród dwóch rodzimych gatunków występujących w wielu odmianach, a mianowicie Życicy trwałej i Wiechliny łąkowej. Ta pierwsza jest mrozoodporna, a w dodatku odporna również na suszę. Można również skorzystać z mieszanki tych dwóch traw w proporcjach 50 na 50. Świetnym wyborem będzie również Rajgras angielski. Warto zauważyć, że te trawy muszą być odpowiednio nawożone wieloskładnikowymi nawozami stosowanymi około 4 razy do roku. W przypadku suchej gleby dobrze sprawdzi się Metlica górska. Z kolei, jeśli jest ona stosunkowo wilgotna to doskonałym wyborem będzie Metlica psia.        

Trawy na przydomową łąkę – sielski klimat angielskiego lub wiejskiego ogrodu 

Aranżacja ogrodu może być bardziej naturalistyczna wtedy wybiera się gatunki szybko rosnące, których nie kosi się zbyt krótko, a więc trawy łąkowe. Mogą mieć nawet 8 cm długości. Warto zauważyć, że nie mają one dużych wymagań pielęgnacyjnych. Można wybrać wiechlinę zwyczajną i kostrzewę trzcinową, które nie lubią częstego i krótkiego cięcia. Trzeba pamiętać, by trawy nie podlewać w dzień, a jedynie rano lub wieczorem w okresie suszy, aby źdźbła nie zostały porażone. Wiechlina łąkowa dorasta do 70 cm wysokości, a jej ciemnozielona barwa wyróżnia się i upiększa ogród. Organizując łąkowy ogród w zacienionym miejscu można zdecydować się na kupkówkę pospolitą. Z kolei przy oczkach wodnych i przydomowych stawach, gdzie gleba jest stale wilgotna warto wybrać trawę, która preferuje takie warunki. Jest to np. grzebienica pospolita. Jeśli jest dodatkowo ciężka, czyli gliniasta, to może przyjąć się gatunek trawy tworzący kępy, a mianowicie Wyczyniec łąkowy.    

Jakie gatunki wolno rosnące wybrać? 

Szukając traw wolno rosnących, charakteryzujących się niskim wzrostem można wybrać kostrzewę nitkowata. Jej źdźbła są drobne i gęste, przez co murawa prezentuje się okazale. Może rosnąć w zacienionych strefach ogrodu. Wolny wzrost wiąże się oczywiście z możliwością zagłuszenia trawy przez chwasty, dlatego zawsze konieczne jest posiadanie środka do ich zwalczania. Należy również bezwzględnie uzupełniać wszystkie ubytki darni tak szybko jak to możliwe, oczywiście przy użyciu tej samej mieszanki co wcześniej, aby uzyskać najlepszy efekt.    


Wybór trawy do ogrodu powinien być podyktowany PH podłoża i jego rodzajem, wszak inne trawy będą odpowiednie na gleby piaszczyste, a inne na gliniaste. Stopień wilgotności ma również niebagatelne znaczenie. Jeśli chodzi o eksploatację to trzeba wziąć pod uwagę to ile mamy czasu na koszenie trawnika. Jeśli niezbyt dużo, to najlepiej wybrać gatunki traw łąkowych, które można kosić dwa razy na sezon, a nie trawy sportowe, które trzeba przycinać dwa razy w tygodniu.  Wszystko oczywiście zależy od naszych preferencji. 

Previous Niezwykły kalifornijski dom z betonu, szkła, stali i aluminium
Next Kamień, marmur, drewno – 3 sposoby, dzięki którym zaaranżujesz łazienkę inspirowaną naturą

Może to Ci się spodoba

Plan budowy 0 Comments

Jak wykorzystać skrzynie drewniane?

Mogłoby się wydawać, że tak surowy i prosty produkt ma niewielkie zastosowanie. Skrzynie drewniane kojarzą nam się głównie z przewozem owoców i butelek. Nic jednak bardziej mylnego. Coraz częściej, z

Budowa domu 0 Comments

Ytong 20 lat w Polsce

Ytong od 20 lat wspiera Polaków przy budowie ich wymarzonych domów. Nadąża przy tym za zmieniającymi się potrzebami rynku i coraz ostrzejszymi wymogami legislacyjnymi. Poznaj kilka faktów z ostatnich dwóch

Budowa domu 0 Comments

W domu, ogrodzie, ale nie tylko. Wielofunkcyjna drabina aluminiowa

Prace na wysokościach podejmowane są zarówno w domu, ogrodzie, jak i w pracy. Wymagają korzystania z narzędzi i produktów, które zapewniają maksymalne bezpieczeństwo, a przy tym są funkcjonalne. Te cechy

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!