Jaki podkład pod panele podłogowe?

Jaki podkład pod panele podłogowe?

W temacie podkładów pod panele należy być świadomym jednej, kluczowej kwestii, podkłady są nam nieodzowne. Wybór samego podkładu będzie związany z technicznymi aspektami pomieszczenia oraz z efektem na jakim nam zależy. Zapraszamy zatem do przeczytania artykułu, który wyjaśnia na co należy zwracać uwagę przy wyporze podkładu. Dlaczego podkład pod panele jest tak ważny?

Decydując się na określony model podkładu warto zwracać uwagę na parametry określające stopień izolacji cieplnej i akustycznej. Co nie mniej ważne, należy zastanowić się nad tym jak dany podkład wpłynie na żywotność paneli oraz ewentualne rozpatrzenie roszczeń gwarancyjnych. Panele podłogowe to tzw. podłoga pływająca, czyli taka, która nie została na stałe przymocowana do podłoża. Cały jej ciężar oraz ludzi i przedmiotów przenoszony jest na podkład, a gdy jest on niskiej jakości może doprowadzić do powstania szczelin pomiędzy panelami co znacząco obniży trwałość podłogi. Sposobem na zabezpieczenie się przed takimi zjawiskami jest dobór dobrego podkładu pod panele.

Tym sposobem zapewnimy sobie wiele lat bezproblemowego użytkowania paneli podłogowych, nierzadko tych z wyższej półki. Połączenie drogich paneli i taniego podkładu to wielka strata czasu oraz środków inwestowanych w mieszkanie.

Podkłady podłogowe – rodzaje

Podstawowy podział podkładów to ich dwa rodzaje: wykonane z materiałów sztucznych oraz z naturalnych. Te pierwsze to wszelkiego rodzaju pianki i podkłady np. PE, a drugie to podkłady wykonane z drewna lub materiałów drewnopochodnych. Specyfikę opisujemy niżej.

Podkłady z tworzyw sztucznych

Podkład z pianki polietylenowej

To jeden z popularniejszych podkładów, lecz zazwyczaj wcale nie jest rekomendowany przez producentów. Bardzo słabo izoluje termicznie, a co gorsza źle sprawdza się rpzy wyrównywaniu nierówności posadzki. Zazwyczaj pianki źle radzą sobie nawet z 1-milimetrowymi nierównościami.

Podkłady polistyrenowe

Te podkłady są odporne na wilgoć, co dobrze wpływa na żywotność paneli, ponad to izolacja akustyczna również stoi na dobrym poziomie. Oczywiście można te podkłady zestawiać z ogrzewanie podłogowym.

Podkłady naturalne

Podkład z korka

Korek jest uznany za jeden z najlepszych podkładów pod panele podłogowe. Jego własności termiczne są bardzo dobre, ponad to wyjątkowo dobrze tłumi i wpływa na akustykę pomieszczenia. Jest on odporny na wystąpienie pleśni i grzybów dzięki nikłemu pochłanianiu wilgoci. Wadą korka może być cena. Atestowane podkłady korkowe, dobrej jakości kosztują więcej od innych podkładów.

Podkład z płyt ekologicznych

Są tańsze od podkładów korkowych, oczywiście niepozbawione są minusów. Izolacja termiczna i akustyczna również tu stoi na bardzo dobrym poziomie (choć niższym od korka), co jest kuszące. Niestety płyty ekologiczne źle wypadają w kontakcie z wilgocią. W tym przypadku podstawą będzie montaż dobrej folii paraizolacyjnej, układanej na zakładkę. Po położeniu folii można układać podkład i panele.

Tektura karbowana i papier falisty

Chyba jedyną zaletą tego rodzaju podkładu jest niska cena. Tektura i papier zupełnie nie lubią jakiejkolwiek wilgoci, a izolacja termiczna stoi na niskim poziomie. Takie podkłady na pewno nie spełnią oczekiwań osób wymagających dobrej jakości produktów i wykończenia.

W żadnym przypadku nie można zapomnieć o zastosowaniu atestowanej folii PE (często jest w kolorze żółtym o grubości 0,15 lub 0,20 mm).

Jaki podkład pod panele będzie najlepszy

O tym jakie rozwiązanie będzie najbardziej odpowiednie zadecydują nasze oczekiwania, rodzaj bazowego podłoża w pomieszczeniu oraz jak i przez ile osób pomieszczenie będzie używane. Przy wysokim obciążeniu należy wybrać podkład o wysokiej odporności na obciążenie – min 60 kPa. Należy unikać dobierania podkładów gorszej jakości do paneli z wyższych półek cenowych. Jak wspomnieliśmy wcześniej taka sytuacja doprowadzi do degradacji paneli bez znaczenia jakiej są jakości. Bardzo popularne ostatnio ogrzewanie podłogowe to dodatkowy czynnik wpływający na dobór podkładu pod panele laminowane lub inne podłogi pływające, tu warto zastosować np. podkład pod panele Weninger.

Wygodę i bezpieczeństwo używania paneli podłogowych zagwarantuje dobrze dobrany podkład oraz atestowana folia paroizolacyjna. W sprzedaży można znaleźć podkłady, które posiadają zintegrowaną folię PE, np. MAX PROFI 3 in 1. Folia dba o eliminację zjawiska skraplania się wilgoci w powietrzu zatrzymanym pod podłogą. Nawet mała ilość wilgoci jest wrogiem paneli, a folia powinna dobrze przed nią chronić.

Więcej o podkładach pod panele podłogowe znajdziesz na stronie www.weninger.pl

Previous Zakochaj się w Bydgoszczy – w jednym z najbardziej urokliwych i rozwiniętych polskich miast
Next Czym jest ubezpieczenie majątkowe?

Może to Ci się spodoba

Mieszkanie 0 Comments

Rośnie sprzedaż luksusowych nieruchomości

Połowa ludzi na świecie żyje w miastach. Do 2050 roku będzie to już 66 proc. Tak szybka urbanizacja sprawia, że będzie rosło zapotrzebowanie na luksusowe nieruchomości w centrach miast. Już dziś wzrasta

Wykończenia wnętrz 0 Comments

Odnawianie ścian białą farbą – matową czy z połyskiem?

Psychologia koloru może mieć znaczący wpływ na nasze samopoczucie, dlatego kolor ścian we własnych czterech kątach powinien być dopasowany do charakteru lokatorów. Biały kolor ma co najmniej dwie twarze: jednych

Mieszkanie 0 Comments

Inwestycja w nieruchomości – czy to się opłaca?

Nieruchomości już od dawna cieszą się opinią rentownych i bezpiecznych inwestycji. O zainteresowaniu zakupem mieszkania lub domu w ramach lokowania kapitału świadczą chociażby badania Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami. Według

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!