Jak zadbać o jakość powietrza w przestrzeni biurowej?

Jak zadbać o jakość powietrza w przestrzeni biurowej?

W pomieszczeniach spędzamy około 80% czasu w ciągu doby, a duża jego część przypada na miejsce pracy. To pozwala wysnuć wniosek, że jakość powietrza w biurze ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia.

Wszyscy chcemy oddychać świeżym i czystym powietrzem. Ale co to dokładnie oznacza? Jednym z najważniejszych parametrów określających stan powietrza jest ilość CO2, którą oznacza się za pomocą jednostki ppm. Opisuje ona, jak wiele cząstek CO2 przypada na milion cząstek powietrza. Na zewnątrz ma ono najczęściej nie więcej niż 450 ppm, a umowna górna granica świeżego powietrza wynosi 1000 ppm.

Bardzo duże znaczenie przy określaniu jakości powietrza mają również wilgotność i temperatura. Zgodnie z polskimi przepisami BHP optymalny poziom wilgoci zimą to 40-60%, choć latem może on sięgać 70%. Natomiast temperatura w najcieplejszych miesiącach powinna mieścić się w przedziale 20-23°C, z kolei zimą nie może przekroczyć 18-20°C.

Aby utrzymanie zdrowego klimatu było możliwe, każdemu użytkownikowi trzeba zapewnić również odpowiednią objętość świeżego powietrza w ciągu godziny. Jego optymalna dawka może się zmieniać zależnie od charakteru i przeznaczenia danego biura. W budynku użyteczności publicznej wymagane jest 20 m3 na osobę, ale pomieszczenie bez otwieranych okien powinno gwarantować minimum 30 m3 świeżego powietrza.

Klimatyzacja i wentylacja

W biurach powszechnie stosuje się instalacje klimatyzacyjne i wentylacyjne. Pozwalają one poprawić jakość powietrza, ale tylko wtedy, gdy są właściwie wykorzystywane i regularnie konserwowane.

W przypadku klimatyzacji warto pamiętać, że nie powinna ona wykluczać otwierania okien lub korzystania z wentylacji mechanicznej. Klimatyzator jedynie przepracowuje powietrze znajdujące się już w pomieszczeniu, a więc nie zapewnia jego wymiany. Z drugiej strony, częste otwieranie okien i całodziennie korzystanie z klimatyzatora, który musi chłodzić napływające masy powietrza, też nie jest dobrym pomysłem – klimatyzacja wygeneruje wyższe koszty utrzymania pomieszczenia i szybciej ulegnie zużyciu oraz zanieczyszczeniu. Optymalny scenariusz to gruntowne wietrzenie pokoju, a następnie uruchomienie klimatyzatora w celu regulacji temperatury. Najlepiej, by różnica temperatur pomiędzy powietrzem znajdującym się we wnętrzu a tym na zewnątrz nie przekraczała 6 stopni. W przeciwnym wypadku mogą pojawić się efekty szoku termicznego.

Aby klimatyzatory i wentylacja gwarantowały czyste powietrze, niezbędna jest cykliczna konserwacja takich urządzeń. Przed sezonem letnim instalacja powinna być sprawdzona pod kątem technicznym, a także zdezynfekowana i odgrzybiona. Szczególne znaczenie ma czystość filtrów, które należy czyścić bardzo często, nawet co miesiąc.

Czynności higieniczne są tak ważne, ponieważ zaniedbana klimatyzacja jest doskonałym środowiskiem do rozwoju groźnych bakterii, które po włączeniu urządzenia będą rozsiewane po pomieszczeniu. Jednym z największych zagrożeń jest Legionella pneumophila – bakteria powodująca objawy podobne do grypy, ale w skrajnych przypadkach mogąca nawet prowadzić do śmierci.

Lotne związki organiczne

Inną groźnym typem zanieczyszczeń powietrza są LZO, czyli lotne związki organiczne. Szacuje się, że LZO to aż 60% substancji, które zanieczyszczają atmosferę. Co więcej, 73% tych związków ma właściwości rakotwórcze. Ponadto LZO mogą powodować bóle głowy, nudności oraz podrażnienia oczu i skóry. Niestety związki te mogą być obecne w wielu produktach używanych w biurze, a w trosce o jakość powietrza, należy ich unikać. Na co zwrócić uwagę? Warto zminimalizować korzystanie z zmywaczy, uszczelnień, nabłyszczaczy, odświeżaczy powietrza, klejów, fotokopiarek, tynków, mas gipsowych oraz lakierów zawierających takie substancje, jak aceton, terpeny, dichlorobenzen, dichlorometan, chlorek metylu oraz węglowodory alifatyczne (dekan, oktan, heksan). Szczególnie często pojawiającą się grupą LZO są węglowodory aromatyczne, takie jak toulen oraz ksylen. Do listy LZO, których należy się wystrzegać trzeba dodać też formaldehyd. Warto tutaj dodać, że na rynku pojawiły się farby MAGNAT Ceramic CARE z innowacyjną recepturą, która sprawia, że formaldehyd zostaje wyłapany z powietrza a następnie zamieniony podczas procesu chemicznego w cząsteczki pary wodnej, dzięki czemu w pomieszczeniu panuje przyjazny mikroklimat.

Producenci mają świadomość zagrożenia, jakie niesie ze sobą stosowanie lotnych związków organicznych, dlatego niektórzy z nich skutecznie redukują zawartość LZO w swoich towarach. Jeżeli chcemy kupić produkt, w którym ilość tych szkodliwych substancji została zminimalizowana, możemy sięgnąć na przykład po farby marki Śnieżka, oznaczone symbolem Green Idea.

Aby zadbać o jakość powietrza, należy przede wszystkim unikać lotnych związków organicznych podczas wyposażania i czyszczenia biura oraz zadbać o regularne prace konserwacyjne przy wentylacji i klimatyzacji. Takie zabiegi pozwolą cieszyć się znacznie zdrowszym i czystszym powietrzem w godzinach pracy.

Previous Siłowniki hydrauliczne siłą napędową współczesnej gospodarki
Next Sypialnia marzeń

Może to Ci się spodoba

Instalacje 0 Comments

Lampy dla dzieci – jak wybrać dobrze?

Urządzanie pokoju dziecięcego to wyzwanie i przyjemność. Piękne meble, wyszukane akcesoria i zasłony pozwalają stworzyć w nim dowolny nastrój. Niezwykle ważne dla komfortu małego domownika jest też oświetlenie. Przytulna, ciepła

Instalacje 0 Comments

Profesjonalne narzędzia warsztatowe – poradnik

Aby serwis samochodowy mógł w pełni działać, musi być wyposażony w różne narzędzia i urządzenia. Czego potrzebujesz najpierw? Bez względu na to, jak mocno zautomatyzujesz procesy produkcyjne, nie możesz obejść

Instalacje 0 Comments

Jakie są rodzaje zbiorników ciśnieniowych?

Powietrze do pracy Wśród szerokiej gamy zbiorników ciśnieniowych, znajdziemy m.in. zbiorniki wyrównawcze, a zwłaszcza szeroko dostępne i znane zbiorniki na sprężone powietrze. Można je zdefiniować jako cylindryczne urządzenia ciśnieniowe, zbudowane z

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!