Jak uchronić się przed nierzetelnym kontrahentem? Zobacz

Jak uchronić się przed nierzetelnym kontrahentem? Zobacz

Współpraca z nierzetelnymi kontrahentami jest dla wielu firm codziennością. Jak pokazują statystyki, nawet 50% polskich przedsiębiorstw ma problem z terminowym uzyskaniem należności wynikających z wystawionych faktur. Może to dla nich oznaczać pojawienie się zatorów płatniczych, które skutkują najczęściej zachwianiem płynności finansowej. Sprawdź, jak się przed tym uchronić.

Jeżeli przedsiębiorca współpracuje z jednym nierzetelnym kontrahentem, problem zatorów płatniczych może nie pojawić się w ogóle. Gorzej, jeśli firma wystawia faktury z odroczonym terminem płatności i jednocześnie czeka na wpływy z przeterminowanych dokumentów sprzedażowych. Może to bowiem oznaczać zamrożenie tysięcy złotych, co przekłada się na większe ryzyko utraty płynności finansowej. Z pomocą przychodzą nowoczesne zewnętrzne formy finansowania, takie jak faktoring.

Jak działa faktoring?

Faktoring to usługa finansowa, której istota polega na zamianie na gotówkę należności wynikających z faktur. Firma faktoringowa (faktor) wypłaca faktorantowi należne środki, a następnie sama czeka aż kontrahent ureguluje należność. Dzięki temu faktorant nie musi czekać na pieniądze od swoich klientów – może otrzymać je nawet w dniu wystawienia faktury. Faktoring pozwala zatem na uniknięcie zatorów płatniczych, a co za tym idzie – na zachowanie płynności finansowej.

Faktoring z regresem a ryzyko niewypłacalności kontrahentów

Zgodnie z ogólnymi zasadami faktoringu, faktor – który bez zbędnej zwłoki wypłacił już pieniądze faktorantowi – czeka, aż jego kontrahenci uregulują należność.

Co jednak w przypadku, gdy minie termin płatności na fakturze, a kontrahent nie spieszy się z uregulowaniem należności? Rozwiązanie zależy od wybranego rodzaju faktoringu.

W przypadku faktoringu z regresem (tzw. faktoringu niepełnego) ryzyko niewypłacalności kontrahenta leży po stronie faktoranta. Jeżeli jego partner biznesowy nie dokona płatności w terminie ustalonym na fakturze, to przedsiębiorca zobowiązany jest do zwrotu środków faktorowi. W niektórych przypadkach faktor daje mu na to dodatkowe 30 lub 60 dni.

Faktoring bez regresu jako ochrona przed nierzetelnością kontrahentów

Faktoring z regresem jest rozwiązaniem, bardzo chętnie wybieranym przez przedsiębiorców, którzy znają swoich kontrahentów i współpracują z nimi już od jakiegoś czasu. Faktor pomaga także faktorantowi, sprawdzając kondycję finansową jego potencjalnych klientów, co dodatkowo zmniejsza ryzyko ich niewypłacalności.

Jeśli zastanawiasz się, jak uchronić się przed nierzetelnymi klientami, postaw na faktoring bez regresu (tzw. faktoring pełny). W tym przypadku ryzyko niewypłacalności przejmuje faktor, zaś faktorant jest zwolniony z jakiejkolwiek odpowiedzialności za nieterminowe regulowanie należności kontrahenta.

Faktoring z regresem czy bez regresu? Przed podjęciem decyzji warto przeprowadzić dogłębną analizę, w której uwzględnić należy przede wszystkim ryzyko niewypłacalności kontrahenta. Pamiętaj, że im jest ono mniejsze, tym większe prawdopodobieństwo, że lepiej sprawdzi się faktoring z regresem.

Previous Jaką balustradę schodową wybrać do wnętrza?
Next Indywidualne sposoby na walkę ze smogiem

Może to Ci się spodoba

Budowa domu 0 Comments

Prefabrykowane, energooszczędne domy dla rodziny

W Polsce wzrasta popularność domów prefabrykowanych. Polacy przekonali się do nowych technologii, od lat popularnych na zachodzie Europy czy w Skandynawii. Ich główną zaletą jest szybkość realizacji projektu oraz montaż

Budowa domu 0 Comments

Tanie ocieplenie

Modernizacja czy termomodernizacja domu to zawsze kosztowne przedsięwzięcie, nie tylko z uwagi na wysokie ceny usług budowlanych, ale także materiałów. Jeśli nawet, głównie z powodu deficytu fachowców na rynku, nie

Budowa domu 0 Comments

Wynajem sprzętu budowlanego. Czy naprawdę się opłaca?

Mówi się, że mężczyzna ma w życiu trzy cele: wybudowanie domu, spłodzenie syna oraz zasadzenie drzewa. Mimo że teraz jest to bardziej humorystyczne powiedzenie, to jednak panowie wciąż się nim

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!