Jak uchronić się przed nierzetelnym kontrahentem? Zobacz

Jak uchronić się przed nierzetelnym kontrahentem? Zobacz

Współpraca z nierzetelnymi kontrahentami jest dla wielu firm codziennością. Jak pokazują statystyki, nawet 50% polskich przedsiębiorstw ma problem z terminowym uzyskaniem należności wynikających z wystawionych faktur. Może to dla nich oznaczać pojawienie się zatorów płatniczych, które skutkują najczęściej zachwianiem płynności finansowej. Sprawdź, jak się przed tym uchronić.

Jeżeli przedsiębiorca współpracuje z jednym nierzetelnym kontrahentem, problem zatorów płatniczych może nie pojawić się w ogóle. Gorzej, jeśli firma wystawia faktury z odroczonym terminem płatności i jednocześnie czeka na wpływy z przeterminowanych dokumentów sprzedażowych. Może to bowiem oznaczać zamrożenie tysięcy złotych, co przekłada się na większe ryzyko utraty płynności finansowej. Z pomocą przychodzą nowoczesne zewnętrzne formy finansowania, takie jak faktoring.

Jak działa faktoring?

Faktoring to usługa finansowa, której istota polega na zamianie na gotówkę należności wynikających z faktur. Firma faktoringowa (faktor) wypłaca faktorantowi należne środki, a następnie sama czeka aż kontrahent ureguluje należność. Dzięki temu faktorant nie musi czekać na pieniądze od swoich klientów – może otrzymać je nawet w dniu wystawienia faktury. Faktoring pozwala zatem na uniknięcie zatorów płatniczych, a co za tym idzie – na zachowanie płynności finansowej.

Faktoring z regresem a ryzyko niewypłacalności kontrahentów

Zgodnie z ogólnymi zasadami faktoringu, faktor – który bez zbędnej zwłoki wypłacił już pieniądze faktorantowi – czeka, aż jego kontrahenci uregulują należność.

Co jednak w przypadku, gdy minie termin płatności na fakturze, a kontrahent nie spieszy się z uregulowaniem należności? Rozwiązanie zależy od wybranego rodzaju faktoringu.

W przypadku faktoringu z regresem (tzw. faktoringu niepełnego) ryzyko niewypłacalności kontrahenta leży po stronie faktoranta. Jeżeli jego partner biznesowy nie dokona płatności w terminie ustalonym na fakturze, to przedsiębiorca zobowiązany jest do zwrotu środków faktorowi. W niektórych przypadkach faktor daje mu na to dodatkowe 30 lub 60 dni.

Faktoring bez regresu jako ochrona przed nierzetelnością kontrahentów

Faktoring z regresem jest rozwiązaniem, bardzo chętnie wybieranym przez przedsiębiorców, którzy znają swoich kontrahentów i współpracują z nimi już od jakiegoś czasu. Faktor pomaga także faktorantowi, sprawdzając kondycję finansową jego potencjalnych klientów, co dodatkowo zmniejsza ryzyko ich niewypłacalności.

Jeśli zastanawiasz się, jak uchronić się przed nierzetelnymi klientami, postaw na faktoring bez regresu (tzw. faktoring pełny). W tym przypadku ryzyko niewypłacalności przejmuje faktor, zaś faktorant jest zwolniony z jakiejkolwiek odpowiedzialności za nieterminowe regulowanie należności kontrahenta.

Faktoring z regresem czy bez regresu? Przed podjęciem decyzji warto przeprowadzić dogłębną analizę, w której uwzględnić należy przede wszystkim ryzyko niewypłacalności kontrahenta. Pamiętaj, że im jest ono mniejsze, tym większe prawdopodobieństwo, że lepiej sprawdzi się faktoring z regresem.

Previous Jaką balustradę schodową wybrać do wnętrza?
Next Indywidualne sposoby na walkę ze smogiem

Może to Ci się spodoba

Budowa domu 0 Comments

Co składa się na cenę wdrożenia systemu inteligentnego domu?

Cena odgrywa bardzo ważną rolę w wielu przedsięwzięciach. Nie ulega wątpliwości, że sporo inwestorów właśnie przez wzgląd na koszty decyduje się na określone działania bądź też z nich rezygnuje. Nie

Plan budowy 0 Comments

Elektronarzędzia – niezawodna pomoc podczas remontu i budowy

Nie trzeba być doświadczonym fachowcem, żeby podjąć się prac remontowych czy budowlanych, zwłaszcza we własnym domu. Warto jednak zaopatrzyć się w jak najlepsze elektronarzędzia, dzięki którym realizacja poszczególnych zadań będzie

Plan budowy 0 Comments

Spiżarnie wracają do łask

Nikt nie zaprzeczy, że nawet w najmniejszych miejscowościach sklep jest najczęściej kilka kroków od domu. Z zakupami nie ma więc problemu. Nawet kiedy zjawią się niespodziewani goście, a nasza lodówka

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!