Jak stosuje się piankę PUR?

Jak stosuje się piankę PUR?

Jeszcze do niedawana najbardziej popularnymi materiałami do ocieplania budynków była wełna mineralna i styropian. Od pewnego już czasu pojawia się coraz więcej budynków, które zostały ocieplone pianką poliuretanową. Technologia ta jest niezwykle popularna w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Na kontynencie amerykańskim pierwsze budynki ocieplone pianką PUR pojawiły się już w latach 50. ubiegłego wieku. Izolacje natryskowe mają wiele zalet. Stąd wynika ich rosnąca popularność w naszym kraju.

Jakie elementy budynku można ocieplić pianką PUR?

Do zalet pianki poliuretanowej bez wątpienia należy to, że można je użyć do ocieplenia praktycznie wszystkich elementów domu. Izolacje natryskowe sprawdzają się do ocieplania dachów, poddaszy i ścian. Pianką można wykonać nie tylko izolację nowych budynków, można nią docieplić także już istniejące budynki. Jeśli chodzi o ocieplanie ścian przy pomocy pianki PUR, to należy jedynie pamiętać, że pianka nie może być stosowana do izolowania ścian, które zostały wybudowane metodą na mokro. Jak wyglądają prace przy ocieplaniu budynku pianką PUR?

Jak stosować piankę PUR?

Jej stosowanie jest bardzo proste, ale ocieplenia nie można wykonać samodzielnie. Pianka nie jest bowiem produktem dostępnym w sklepach budowlanych. Do jej wytworzenia niezbędny jest specjalny agregat. Piana jest produkowana bezpośrednio na miejscu budowy; znalezienie firmy, która wykonuje izolacje natryskowe nie jest dzisiaj trudne. Ocieplanie pianką zawsze rozpoczyna się od przygotowania pomieszczenia, którego ściany będą izolowane pianką PUR. W przypadku stosowanie pianki PUR do ocieplania poddasza, izolację wykonuje się z pianki otwartokomórkowej, która jest przeznaczona przede wszystkim do ocieplania właśnie poddaszy. Pianę nakłada się bezpośrednio na deskowanie lub poszycie dachu. Warstwa, którą utworzy znacznie zwiększająca swoją objętość piana jest bardzo spójna. Nie powstają dzięki temu żadne mostki powietrzne. Inne elementy budynku przy pomocy pianki poliuretanowej ociepla się w ten sam sposób. Wybiera się jednak inny rodzaj pianki. Do ocieplania pozostałych elementów budynku służy piana zamkniętokomórkowa. Podłoże, na które piana ta będzie nanoszona musi być suche.

Cechą charakterystyczną piany PUR jest niski ciężar. W efekcie można ją wykorzystać także do układania na starych warstwach wykończeniowych i ociepleniowych. Jest to jej kolejny atut. Pianka poliuretanowa jest materiałem palnym i samogasnącym. W trakcie pożaru dom  nie ulegnie całkowitemu spaleniu, gdyż przegrody wykonane z piany PUR są osłonięte na przykład płytami gipsowo-kartonowymi.

Decydując się na izolacje natryskowe należy pamiętać, że zarówno piana otwartokomórkowa jak i zamkniętokomórkowe są wrażliwe na emitowane przez słońce promienie UV. Stosując piankę na elementy zewnętrzne budynku należy pamiętać o zabezpieczeniu pianki farbą silikonową, akrylową, poliuretanową lub bitumiczną. Natryskowe izolacje budynków cieszą się w Polsce rosnącą popularnością. Piana poliuretanowa to alternatywa dla wełny i styropianu.

Previous Czym jest klucz dynamometryczny?
Next Instalacje wody lodowej

Może to Ci się spodoba

Izolacja budynku 0 Comments

Jak wykonać izolację domu?

Już co najmniej od dekady budując nowe domy starannie je ocieplamy. Wykonanie izolacji termicznej to sposób na zmniejszenie kosztów ogrzewania domu. Materiałem, który powszechnie wykorzystuje się do wykonania izolacji termicznej

Izolacja budynku 0 Comments

Izolacje natryskowe

Do ocieplania na przykład poddaszy najczęściej wykorzystuje się wełnę mineralną lub styropian. Są jednak miejsca, w których znacznie lepiej sprawdzają się izolacje natryskowe. Jest to sposób ocieplenia, który pozwala w

Izolacja budynku 0 Comments

Izolacja domu – oszczędność i ekologia

Dobre ocieplenie domu będzie zapewniać komfort termiczny w okresie zimowym. Dzięki temu oszczędzać będzie można pieniądze, ponieważ nie wytraca się cennego ciepła. Podczas mrozów nie jest potrzebne intensywne ogrzewanie, co

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!