Jak sprawić by nasz trawnik wyglądał pięknie?

Jak sprawić by nasz trawnik wyglądał pięknie?

O pięknym trawniku marzy każdy posiadacz dużego ogrodu rekreacyjnego. Zielony dywan, z bujną murawą wymaga jednak nie tylko odpowiedniej pielęgnacji, ale przede wszystkim systematyczności oraz cierpliwości w zakresie przeprowadzanych prac.

Trawnik pełni różne funkcje. W niektórych przypadkach jest miejscem docelowym dla weekendowego wypoczynku rodzinnego. W innych, boiskiem do przeprowadzania rozgrywek futbolowych. Tak czy inaczej trawnik pełni najczęściej bardzo ważną rolę w aranżacji naszego ogrodu. Stanowi centralny punkt spotkań oraz jest jednym z najważniejszych elementów dekoracyjnych.

W zakresie pielęgnacji trawnika niezwykle ważne jest systematyczne podlewanie. Trawa bardzo źle reaguje na suszę. W takich niekorzystnych warunkach szybko staje się żółta, a jej korzenie zamierają.

Jeśli zależy nam na zielonym dywanie koniecznie podlewajmy go:

W przypadku młodych pędów nawet dwa do trzech razy dziennie,

W przypadku starszych traw dwa, trzy razy w tygodniu.

Podlewajmy trawnik najlepiej rano, wówczas jest jeszcze dosyć chłodno, a jednocześnie woda będzie miała możliwość wchłonąć w liście przez cały dzień. Pozostawianie trawy mokrej wieczorem może bowiem wywołać choroby grzybowe – bardzo negatywnie wpływające na wygląd trawy.

Trawę najszybciej i najłatwiej podlewa się zraszaczem. Oczywiście idealnym wyjściem byłoby też automatyczne podlewanie trawnika, droższe, ale pozwalające podlewać murawę także podczas naszej nieobecności.

Innym wyznacznikiem odpowiedniej pielęgnacji trawnika będzie koszenie. Kiedy trawa jest często przycinana dużo lepiej się krzewi, wygląda znacznie bardziej efektownie, niż trawa z długimi pozarastanymi pędami.

Każdy rodzaj trawy wymaga innej częstotliwości koszenia. Najczęściej zaleca się jednak skracanie pędów przynajmniej raz a tydzień. Przy mocnym wzroście nawet częściej.

Uwaga! Pierwsze koszenie wykonujemy wówczas, gdy trawa osiągnie od 8-10 cm. Skracamy ją wówczas o 1/3 jej wysokości. Prawidłowa wysokość trawy przy działkach ozdobnych powinna wynosić około 5-7 cm, przy murawach sportowych około 4 cm a przy mocno użytkowanych tylko 2-3 cm.

Wybór kosiarki to kolejny bardzo ważny aspekt w zakresie pielęgnacji trawy. Do małych trawników najlepiej sprawdzi się kosiarka elektryczna, do większych znacznie lepiej sprawdzają się kosiarki spalinowe. Ważne, aby wybrać urządzenie dosyć masywne, najlepiej wykonane ze stali oraz aluminium. Taki sprzęt będzie odporny na uderzenia kamieni oraz odpryskujących grudek ziemi.

Trawa oprócz skracania i podlewania powinna być także systematycznie nawożona. Spośród wielu produktów znajdziemy wiele mieszanek nawozowych, które najczęściej wysypujemy po powierzchni trawnika wiosną, w czerwcu oraz pod koniec sierpnia. Nawóz najlepiej rozsypywać na powierzchni trawnika świeżo skoszonego, zawsze suchego.

Wreszcie, pamiętajmy także o tym, że trawa potrzebuje tlenu. Źdźbła źle znoszą gleby mocno zbite, zwykle rosną w nich powoli i nie wyglądają zbyt dobrze. Aby zatem trawa rosła lepiej wykonuje się takie zabiegi jak aeracja. Polega ona na wykonywaniu płytszych i głębszych otworów, które rozluźniają strukturę podłoża, a tym samym pomagają w lepszym ukorzenieniu się rośliny.

Previous Jak dobierać okna dachowe do rodzaju i przeznaczenia pomieszczeń?
Next Ile zapłacimy za miejsce postojowe w garażu podziemnym?

Może to Ci się spodoba

Ogrodzenia i nawierzchnie 4 komentarze

Jakie ogrodzenie wybrać? 5 pomysłów jak ogrodzić dom

Ogrodzenie oraz brama stanowią bardzo ważny element każdego domu. Odgradzając dom od otoczenia chcemy zapewnić sobie oraz swojej rodzinie bezpieczeństwo. Ogrodzenie nie tylko uniemożliwia wejście na posesję nieuprawnionej osoby, ale

Ogród 0 Comments

Taras na lata: drewno, płytki czy jednak kompozytowe deski tarasowe?

Coraz częściej tarasy ogrodowe pokryte są deskami kompozytowymi. Taka powierzchnia nie wymaga częstej renowacji i malowania, jest więc gwarancją trwałości i zadowolenia na wiele lat. Kompozytowe deski tarasowe to nie

Ogród 1Comments

Huśtawka do ogrodu – jaką wybrać?

Miesiące letnie przynoszą nie tylko słoneczną pogodę, ale również umożliwiają aktywny wypoczynek lub relaks w sprzyjających okolicznościach przyrody. Wiele osób pielęgnuje swoje ogrody i działki oraz przygotowuje do sezonu, aby

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!