Jak skutecznie ocieplić poddasze?

Jak skutecznie ocieplić poddasze?

Domy ze stromymi dachami są bardzo w Polsce popularne. Przestrzeń pod nimi może zostać wykorzystana na cele mieszkalne. Adaptacja strychu na cele mieszkalne wymaga wykonania szeregu prac. Do tych, które są wyjątkowo ważne należy wykonanie termoizolacji. Izolacja termiczna powinna zostać wykonana także w przypadku nieużytkowego poddasza. Przeznaczenie poddasza decyduje o tym, w którym miejscu należy układać izolację termiczną.

Ocieplanie poddasza użytkowego

W przypadku, gdy przestrzeń pod dachem ma zostać wykorzystana na cele mieszkalne, połać musi zostać ocieplona w całości. Inne rozwiązanie to ocieplenie połaci tylko do kleszczy lub jętek. Należy pamiętać, że w przypadku, gdy w projekcie został przewidziany wyłaz na dach, on również musi zostać odpowiednio ocieplony. Optymalny współczynnik przenikania ciepła dla dachu wynosi 0,3 W. Taką wartość uda się uzyskać układając warstwę izolacji cieplnej o grubości minimum 15 centymetrów.

Ocieplanie poddasza nieużytkowego

W przypadku poddasza, które nie jest przeznaczone na cele mieszkalne, warstwę ocieplenia układa się na stropie nad ostatnią kondygnacją. Jeśli w projekcie został przewidziany wyłaz na dach, nie ma potrzeby go ocieplać. Jednak właz na strych, który znajduje się na ostatniej kondygnacji musi być szczelny.

Jakie materiały na warstwę termoizolacyjną?

Do ocieplania dachu najczęściej wykorzystywana jest wełna mineralna. W przypadku ocieplania połaci dobrze sprawdzają się zarówno maty, jak i płyty. Ważne jest, aby wybrać takie, które mają dużą sprężystość i mały ciężar. Wełna mineralna ma wiele zalet. Przepuszcza parę wodną i jest niepalna. Do ocieplania poddasza można zastosować także styropian. Jest to materiał, który sprawdza się do ocieplania zarówno dachów płaskich, jak i dachów stromych. Coraz częściej jako materiał do wykonania warstwy izolacji cieplnej wykorzystuje się piankę PUR. Pianka nakładana jest metodą natryskową. Jest to materiał niedostępny w składach budowlanych. Jest wykonywana na miejscu budowy przez wykwalifikowaną ekipę specjalizującą się w izolacjach natryskowych.

Jak chronić ocieplony dach przed wilgocią?

W dobrze ocieplonych domach może pojawić się problem z wilgocią. Dach, który został ocieplony składa się z kilku warstw. Wśród nich koniecznie musi znaleźć się izolacja paroszczelna i przeciwwilgociowa. Aby uchronić dachy na poddaszach użytkowych przed zawilgoceniem parą wodną, która przedostaje się z wnętrza domu, od strony wewnętrznej stosuje się folię paroizolacyjną. Pozostawia się również szczeliny wentylacyjne. By chronić dach przed wilgocią z zewnątrz stosuje się membrany dachowe. Folia paroizolacyjną, która chroni warstwę ocieplenia od wewnątrz musi zostać ułożona bardzo starannie. Tylko wtedy spełni ona swoją rolę. Obecnie ociepla się nie tylko poddasza użytkowe, ale również te, które służą jedynie jako magazyn rzadko używanych lub niepotrzebnych sprzętów. Poprawnie wykonana warstwa izolacji cieplnej to sposób na zmniejszenie rachunków za ogrzewania domów zimą. Ocieplać można zarówno dachy płaskie, jak i strome.

Previous Dlaczego żaluzje plisowane sprawdzą się w Twoim domu?
Next Kupujemy wiertarkę: jaką wybrać?

Może to Ci się spodoba

Izolacja budynku 0 Comments

Izolacje natryskowe

Do ocieplania na przykład poddaszy najczęściej wykorzystuje się wełnę mineralną lub styropian. Są jednak miejsca, w których znacznie lepiej sprawdzają się izolacje natryskowe. Jest to sposób ocieplenia, który pozwala w

Izolacje termiczne i akustyczne 1Comments

Jak ocieplić dach skośny?

Ocieplenie dachu i całego domu jest jednym z kluczowych działań, jeśli chcemy zaoszczędzić na energii. Wbrew pozorom nie przydaje się tylko podczas mroźnych zim, ale również upalnego lata. Dobra izolacja

Izolacja budynku 0 Comments

Systemy ociepleń Optolith

Kiedy przepłacamy, a kiedy źle oszczędzamy na systemie ociepleń? Dobór rodzaju izolacji termicznej oraz rodzaju tynku do konkretnej sytuacji budowlanej. Ocieplanie ścian zewnętrznych budynków to konieczność, m.in. ze względu na

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!