Jak skutecznie ocieplić poddasze?

Jak skutecznie ocieplić poddasze?

Domy ze stromymi dachami są bardzo w Polsce popularne. Przestrzeń pod nimi może zostać wykorzystana na cele mieszkalne. Adaptacja strychu na cele mieszkalne wymaga wykonania szeregu prac. Do tych, które są wyjątkowo ważne należy wykonanie termoizolacji. Izolacja termiczna powinna zostać wykonana także w przypadku nieużytkowego poddasza. Przeznaczenie poddasza decyduje o tym, w którym miejscu należy układać izolację termiczną.

Ocieplanie poddasza użytkowego

W przypadku, gdy przestrzeń pod dachem ma zostać wykorzystana na cele mieszkalne, połać musi zostać ocieplona w całości. Inne rozwiązanie to ocieplenie połaci tylko do kleszczy lub jętek. Należy pamiętać, że w przypadku, gdy w projekcie został przewidziany wyłaz na dach, on również musi zostać odpowiednio ocieplony. Optymalny współczynnik przenikania ciepła dla dachu wynosi 0,3 W. Taką wartość uda się uzyskać układając warstwę izolacji cieplnej o grubości minimum 15 centymetrów.

Ocieplanie poddasza nieużytkowego

W przypadku poddasza, które nie jest przeznaczone na cele mieszkalne, warstwę ocieplenia układa się na stropie nad ostatnią kondygnacją. Jeśli w projekcie został przewidziany wyłaz na dach, nie ma potrzeby go ocieplać. Jednak właz na strych, który znajduje się na ostatniej kondygnacji musi być szczelny.

Jakie materiały na warstwę termoizolacyjną?

Do ocieplania dachu najczęściej wykorzystywana jest wełna mineralna. W przypadku ocieplania połaci dobrze sprawdzają się zarówno maty, jak i płyty. Ważne jest, aby wybrać takie, które mają dużą sprężystość i mały ciężar. Wełna mineralna ma wiele zalet. Przepuszcza parę wodną i jest niepalna. Do ocieplania poddasza można zastosować także styropian. Jest to materiał, który sprawdza się do ocieplania zarówno dachów płaskich, jak i dachów stromych. Coraz częściej jako materiał do wykonania warstwy izolacji cieplnej wykorzystuje się piankę PUR. Pianka nakładana jest metodą natryskową. Jest to materiał niedostępny w składach budowlanych. Jest wykonywana na miejscu budowy przez wykwalifikowaną ekipę specjalizującą się w izolacjach natryskowych.

Jak chronić ocieplony dach przed wilgocią?

W dobrze ocieplonych domach może pojawić się problem z wilgocią. Dach, który został ocieplony składa się z kilku warstw. Wśród nich koniecznie musi znaleźć się izolacja paroszczelna i przeciwwilgociowa. Aby uchronić dachy na poddaszach użytkowych przed zawilgoceniem parą wodną, która przedostaje się z wnętrza domu, od strony wewnętrznej stosuje się folię paroizolacyjną. Pozostawia się również szczeliny wentylacyjne. By chronić dach przed wilgocią z zewnątrz stosuje się membrany dachowe. Folia paroizolacyjną, która chroni warstwę ocieplenia od wewnątrz musi zostać ułożona bardzo starannie. Tylko wtedy spełni ona swoją rolę. Obecnie ociepla się nie tylko poddasza użytkowe, ale również te, które służą jedynie jako magazyn rzadko używanych lub niepotrzebnych sprzętów. Poprawnie wykonana warstwa izolacji cieplnej to sposób na zmniejszenie rachunków za ogrzewania domów zimą. Ocieplać można zarówno dachy płaskie, jak i strome.

Previous Dlaczego żaluzje plisowane sprawdzą się w Twoim domu?
Next Kupujemy wiertarkę: jaką wybrać?

Może to Ci się spodoba

Izolacje budowlane 1Comments

Jakich błędów unikać wykonując izolacje domu?

Wielu ludziom wydaje się, że mogą sami wykonywać czynności związane w pracami konstrukcyjnymi oraz remontowymi. O ile przy naprawianiu rury potrzebna jest pomoc hydraulika po to, aby jeszcze bardziej nie

Izolacja budynku 0 Comments

Jak stosuje się piankę PUR?

Jeszcze do niedawana najbardziej popularnymi materiałami do ocieplania budynków była wełna mineralna i styropian. Od pewnego już czasu pojawia się coraz więcej budynków, które zostały ocieplone pianką poliuretanową. Technologia ta

Izolacja budynku 0 Comments

Izolacja domu – oszczędność i ekologia

Dobre ocieplenie domu będzie zapewniać komfort termiczny w okresie zimowym. Dzięki temu oszczędzać będzie można pieniądze, ponieważ nie wytraca się cennego ciepła. Podczas mrozów nie jest potrzebne intensywne ogrzewanie, co

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!