Jak rozpoznać funkcje pracowników na placu budowy i nie tylko

Jak rozpoznać funkcje pracowników na placu budowy i nie tylko

Kask to niezbędny element wyposażenia zarówno pracownika budowy, jak i każdej osoby, która się na owym placu znajduje. Oto przewodnik, jak rozpoznać funkcje pracowników.

Kolor – wyznacznik funkcji

Aby można było łatwo i szybko rozpoznać, kto posiada na nim jaką funkcję, przygotowano kaski w różnych barwach.

Żółte kaski ochronne noszą pracownicy wykonujący prace budowlane. Białe przeznaczone są dla kierowników budowy, inżynierów oraz inspektorów nadzoru. Osoby pracujące na wysokościach, elektryków czy pracowników branży energetycznej rozpoznamy po kasku barwy niebieskiej. W zielone zaś wyposażeni są pracownicy BHP. Architektom w udziale przypadły kaski robocze czarne. Pomarańczowe natomiast noszą geodeci. Goście, praktykanci oraz osoby, które nie są pracownikami danego miejsca, otrzymują kask w kolorze czerwonym.

Warto zdawać sobie sprawę z faktu, iż kask ochronny świetnie chroni głowę przed urazami, a ponadto przed czynnikami atmosferycznymi oraz zewnętrznymi. Musi być on wykonany niezwykle starannie, z materiałów najlepszej jakości.

Czapki ochronne – wygodniejsza alternatywa kasku

Trwałe i solidne kaski ochronne idealnie sprawdzą się na każdym placu budowy. Zaś dla mechaników i nie tylko dostępne są wygodne czapki ochronne z wkładką, wykonane zwykle z bawełny, ze sztywnym daszkiem. Wkładka zaś zrobiona jest z tworzywa ABS. Tego typu ochrona głowy będzie także dobrym rozwiązaniem w takich miejscach, jak choćby ogrzewane hale w warsztatach czy linie montażowe.

Dobry kask równa się bezpieczeństwo

Warto zainwestować w dobry kask renomowanego producenta, bowiem jego jakość ma bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo podczas wykonywania prac. Pamiętać także należy o tym, by spełniał on wszelkie normy BHP (zwykle EN-397, EN-50365, ANSIZ—89).  Ich skorupę zwykle wykonuje się z tworzywa ABS. Najwygodniejsze są te z krótkimi daszkami (nie przysłaniają bowiem pola widzenia użytkownikom). Często stosuje się w nich bardzo praktyczne napotniki, zwykle wykonane z egipskiej bawełny.

Wysokiej jakości kask ochronny musi znaleźć się na głowie każdej osoby, która znajdzie się na placu budowy.

Previous Przegląd materiałów na zabudowę okapu dachu
Next Jak wykorzystać skrzynie drewniane?

Może to Ci się spodoba

Izolacja budynku 0 Comments

Elewacje drewniane – elegancja i ekologia

Budowa nowego domu to dla wielu spełnienie marzeń z dzieciństwa. Każda kobieta marzy o bezpiecznym schronieniu, przed którym będą mogły bawić się szczęśliwe dzieci, a mężczyzna – wiadomo, od zawsze

Budowa domu 0 Comments

Jak dobrać najlepsze wykładziny do biura? Porady ekspertów

Urządzając biuro stajemy przed ogromnym wyzwaniem. To miejsce pracy, powinno być nie tylko praktyczne, ale również komfortowe i estetyczne. Dlatego bardzo ważny jest jego wystrój. Dziś podpowiemy w jaki sposób

Plan budowy 0 Comments

Konstrukcja i eksploatacja łańcucha

Łańcuch rolkowy został wynaleziony oraz opatentowany już w 1880 roku przez Harrisa Renolda. Ta metalowa konstrukcja nie należy do najprostszych, niestety stosunkowo szybko ulega eksploatacji i należy zatroszczyć się o

1 Comment

  1. Tomasz
    15 lipca, 14:53 Reply
    Kask to podstawa na budowie. Ja kupuję kaski i inną odzież ochronną w internecie, mam sprawdzoną firmę.

Zostaw odpowiedź