Jak muruje się ściany z betonu komórkowego?

Jak muruje się ściany z betonu komórkowego?

Do wznoszenia przegród zewnętrznych lub wewnętrznych budynków można wykorzystywać różnego rodzaju materiały budowlane. Wśród nich znajduje się także beton komórkowy. Najpopularniejsze są bloczki z betonu komórkowego z profilowanymi powierzchniami czołowymi, czyli elementy przeznaczone do łączenia na pióro-wpust. Jak murować przy użyciu betonu komórkowego?

Charakterystyka betonu komórkowego

Wybierając bloczki z betonu komórkowego do wznoszenia ścian zewnętrznych czy wewnętrznych budynków inwestorzy często podkreślają liczne zalety tego materiału. Jedną z nich jest jego uniwersalność. Takie bloczki można wykorzystywać do budowy ścian: działowych i nośnych zarówno wewnętrznych i zewnętrznych, w konstrukcji jednowarstwowej lub wielowarstwowej. Uniwersalne zastosowanie powoduje, że elementy z betonu komórkowego spotkać można w rozmaitych typach budownictwa, zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym lub rolniczym.

Beton komórkowy określany jest jako materiał energooszczędny, charakteryzujący się wysoką izolacyjnością termiczną przy jednoczesnym zapewnieniu zadowalającego poziomu wytrzymałości na ściskanie. Wykorzystanie materiału przy realizacji inwestycji ma wpływ na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa obiektów ponieważ jest on niepalny a przegrody wzniesione z betonu komórkowego osiągają najwyższą klasę odporności ogniowej (REI 240) już dla szerokości 18 cm.

Jak budować z bloczków z betonu komórkowego?

Do murowania z bloczków z betonu komórkowego zaleca się wykorzystywać zaprawy klejowe, cienkowarstwowe, które minimalizują ryzyko powstawania w ścianach poziomych mostków termicznych. Co więcej elementy z betonu komórkowego mają pewną cechę geometryczną, która decyduje o łatwości murowania z ich wykorzystaniem – wymiary bloczków charakteryzują się wysoką dokładnością, są powtarzalne, dzięki czemu wznoszenie idealnie poziomych warstw przegrody jest bardzo proste. Dużym ułatwieniem prowadzenia prac murarskich przy użyciu betonu komórkowego jest również łatwość obróbki oraz docinania bloczków do odpowiednich wymiarów.

Ważne jest, by pierwsza warstwa ściany wykonana z betonu komórkowego wymurowana była z największą starannością. To ona przy właściwym wykonawstwie znacząco ułatwi i skróci czas wznoszenia warstw kolejnych. Pierwsza warstwa muru powinna być murowana przy użyciu zaprawy tradycyjnej w celu wyeliminowania ewentualnych nierówności podłoża. Po związaniu pierwszej warstwy można kontynuować wznoszenie przegrody, murując z użyciem zaprawy cienkowarstwowej.

W miejscach osłabienia przegrody, szczególnie narażonych na zarysowanie np. przy otworach okiennych ważne jest stosowanie dodatkowych wzmocnień w postaci zbrojenia. W przypadku stref podokiennych ułożenie zbrojenia w postaci kratowniczki zalecane jest przynajmniej w jednej najwyższej spoinie pod otworem okiennym .

Previous Warunki posadowienia hali stalowej
Next Okna do domu energooszczędnego - jak wybrać?

Może to Ci się spodoba

Plan budowy 0 Comments

Architekt w Sopocie poszukiwany

Trójmiasto jest regionem Polski, w którym coraz bardziej i coraz szybciej rozwija się branża nieruchomości. Deweloperzy lokują swoje inwestycje właśnie w tym regionie, oraz zwiększają bądź rozbudowują inne już istniejące.

Materiały wykończeniowe 0 Comments

Płytki kuchenne marki Paradyż

Kuchnia to serce każdego domu – powiedzenie to znane jest chyba wszystkim. Nie brakuje osób, które się z nim zgadzają. Okazuje się, że nie w salonie, a właśnie w kuchni

Budowa domu 0 Comments

Technologie budowy domów – przegląd

Aktualnie w Polsce powstaje coraz więcej domów w technologii innej niż murowana. Najnowszym trendem są domy drewniane czy szkieletowe. Jakie wady i zalety mają poszczególne technologie, na co zwrócić uwagę

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!