Jak efektownie i efektywnie przeprowadzić porządki domowe? 

Jak efektownie i efektywnie przeprowadzić porządki domowe? 

Zapewne wielu z nas generalne sprzątanie kojarzy z mało przyjemnymi porządkami przed świętami albo na wiosnę. Czy porządki domowe muszą być jednak katorgą? Okazuje się, że nie. Jest kilka sposobów, które nie tylko ułatwią proces uprzątania poszczególnych pomieszczeń, jak również sprawią, że sprzątanie stanie się całkiem przyjemną czynnością.

Od czego zacząć?

I to jest właśnie najważniejsze pytanie, jakie należy sobie zadać przed rozpoczęciem sprzątania. Dobry plan to podstawa, aby porządki przebiegły pomyślnie i bez frustracji. Żeby tak się stało, sprzątanie domu czy mieszkania najlepiej jest rozłożyć na kilka dni tak, aby na jedno pomieszczenie przypadał co najmniej jeden dzień. Oczywiście nie należy się ograniczać. Jeżeli pomieszczenie jest duże lub bardzo zabałaganione, warto poświęcić mu więcej czasu i nie spieszyć się z czyszczeniem i porządkowaniem rzeczy. W końcu nie chodzi o to, aby zrobić to jak najszybciej i byle jak, ale dokładnie, żeby porządek gościł w naszych pomieszczeniach jak najdłużej.

Czas na generalną selekcję

Sprzątanie rozplanowane na poszczególne dni? Świetnie. Nadszedł więc czas na przejście do konkretów. Aby porządnie wyszorować wszelkie zakamarki naszych czterech kątów, najpierw musimy uporządkować wszystkie rzeczy, które mamy w zasięgu wzroku, a także te, które leżą porozrzucane w szafkach i tylko zajmują przestrzeń kurząc się. Trzeba dokonać selekcji poszczególnych przedmiotów i zdecydować, które są naprawdę niezbędne. Lista takich przedmiotów może być zaskakująco długa: nietrafione prezenty, stare i dziurawe ubrania, nieużywane kosmetyki, przeterminowana żywność… Podczas segregowania poszczególnych rzeczy warto odpowiedzieć sobie szczerze na pytanie: czy na pewno ciągle ich potrzebujemy? Czasami to tylko sentyment nie pozwala nam ich wyrzucić.

Zaopatrzenie najważniejsze

Pamiętaj! Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek czyszczenia upewnij się, że masz wszelkie potrzebne rzeczy, które ci je umożliwią. Nie warto przerywać rozpoczętego porządkowania na wyprawę do sklepu po brakujący płyn do mycia czy ściereczki, gdyż całkowicie wybija to z rytmu sprzątania. Warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości produkty do czyszczenia, które znaleźć można na przykład w asortymencie marki Biofos.

Wielkie czyszczenie czas start!

Jeżeli remanent został zrobiony a my jesteśmy odpowiednio zaopatrzeni, można zabierać się za czyszczenie. Aby porządki domowe na tym etapie przebiegały gładko, należy przyjąć pewną zasadę, która będzie przyświecać podczas sprzątania każdego z pomieszczeń. A mianowicie: wszelkie powierzchnie czyścimy pnąc się powoli od dołu do góry. Co to oznacza w praktyce? Że najpierw należy zająć się czyszczeniem dywanów i wszelakich wykładzin, a dopiero później warto przejść do mycia i odkurzania wyższych partii mebli, ścian, sufitów. Nonsensem byłoby umycie mebli w pierwszej kolejności, a dopiero później odkurzenie dywanu. W końcu wzbijające się w górę pyłki ponownie osiadłby na meblach, a cała praca poszłaby na marne. Tak więc po odkurzeniu i wytrzepaniu dywanów czas przejść do czyszczenia mebli. Nie tylko ich zewnętrzna część wymaga przetarcia. Wnętrze jest równie ważne, a nawet ważniejsze, gdyż to tam znajdziemy więcej osadzających się kłębków kurzu. Dobrym rozwiązaniem będzie umycie wnętrza szuflad i szafek podczas robienia selekcji. Dzięki temu zaoszczędzimy pracy i czasu na ponownym wyciąganiu oraz późniejszym układaniu wszystkich przedmiotów na swoim miejscu. Po uprzątnięciu środka, możemy przejść do czyszczenia zewnętrznych ścianek mebli.

Ostatnia prosta

Jeżeli poradziliśmy sobie do tej pory z porządkami domowymi, to kolejne etapy będą banalnie proste. Czas przejść do czyszczenia ścian i sufitów. Ich sprzątanie będzie różne w zależności od tego, jaki materiał je pokrywa. Jeżeli są one po prostu pomalowane, wystarczy je odkurzyć, zwracając szczególną uwagę na załamania między ścianą a sufitem. To właśnie tam najczęściej tworzą się pajęczyny. Tak samo należy postępować w przypadku tapet, gładzi czy innych surowców. Jeżeli ściany pokrywają płytki, najłatwiej będzie je umyć gąbeczką i dobrym mleczkiem do czyszczenia.

Rzecz niewielka, ale jakże ważna

Nie można pominąć jeszcze jednej rzeczy, której czyszczenie wywołuje prawdopodobnie największy ból głowy. Mowa o myciu okien. Z oknami sprawa ma się tak, iż nie trzeba ich mycia zostawiać na sam koniec. Można je wyszorować w każdej chwili podczas sprzątania, lecz najlepiej zrobić to na samym początku. W końcu ich mycie wymaga sporego wysiłku i nakładu pracy, dlatego warto mieć to jak najszybciej za sobą.

To tylko podstawowe wskazówki, które sprawią, że porządki domowe przebiegną szybko, sprawnie i bez większych rozczarowań. Dobry plan, odpowiednie zaopatrzenie, pozytywne nastawienie i jeżeli tego chcemy, dodatkowa para rąk do pracy, zagwarantują sukces każdemu podczas generalnego sprzątania czterech kątów. przeczytaj też o naturalnych środkach do sprzątania tutaj.

Previous Meble do pralni, czyli kilka sposobów na to, jak urządzić pralnię?
Next Jakie są najpopularniejsze modele pomp ciepła?

Może to Ci się spodoba

Mieszkanie 0 Comments

Formy geometryczne świetnym elementem dekoracyjnym wnętrz

Geometria jest ponadczasowa. Bazujący na jej elegancji, czystości i prostocie design w zasadzie nigdy nie wychodzi z mody. Kreatywna zabawa linią i kształtem oraz zdecydowane kontrasty barwne pozwalają tworzyć nowoczesne,

Mieszkanie 0 Comments

Dlaczego się przeprowadzamy? Powody zmiany mieszkań przez Polaków

Przeprowadzki – dotyczą znacznej większości z nas. Są dość częste, lecz odbywają się z wielu różnych przyczyn. Czy jednak zastanawialiśmy się kiedyś nad tym, dlaczego mają miejsce i czym są

Mieszkanie 0 Comments

Budowa domu czy zakup mieszkania – co się bardziej opłaca?

Blisko 60% obywateli Unii Europejskiej mieszka w domach. Najmniejszy odsetek osób żyjących w blokach występuje w Irlandii (tylko 7%) i Wielkiej Brytanii (14%). Sytuacja w Polsce wygląda zupełnie inaczej. Jednak

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!