Inwestycja w nieruchomości – czy to się opłaca?

Inwestycja w nieruchomości – czy to się opłaca?

Nieruchomości już od dawna cieszą się opinią rentownych i bezpiecznych inwestycji. O zainteresowaniu zakupem mieszkania lub domu w ramach lokowania kapitału świadczą chociażby badania Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami. Według nich aż 51% Polaków wybierało zakup nieruchomości jako inwestycję.

Kupno lepsze niż najem?

Polska w porównaniu do innych krajów Europy ma słabo rozwinięty rynek najmu. Nasi sąsiedzi z zachodu czy północy znacznie chętniej decydują się na najem mieszkania niż my. Przyczyn takiego stanu rzeczy można upatrywać w kilku czynnikach, m. in. należą do nich wysokie koszty najmu. Osoby, które mają do wyboru spłatę nieco wyższych rat kredytu na własne mieszkanie lub opłacanie wynajmowanego lokum, chętniej decydują się na pierwsze rozwiązanie i trudno się temu dziwić. Po spłacie kredytu stają się bowiem pełnoprawnymi właścicielami nieruchomości, a więc mają coś konkretnego. Zakup mieszkania często też wiąże się z planem jego wynajmu, co jest znacznie korzystniejsze pod względem finansowym nawet po opłaceniu podatku, niż zakładanie nisko oprocentowanych lokat w banku. Jednocześnie lokowanie kapitału w nieruchomościach jest mniej ryzykowne niż gra na giełdzie, co także stanowi ważny argument przemawiający za takimi formami inwestycji.

Uwaga na zagrożenia

Chociaż zakup nieruchomości uznawany jest za bezpieczną inwestycję, i w tym przypadku trzeba pamiętać o pewnych zagrożeniach. Na wartość mieszkania bądź domu jednorodzinnego ma wpływ lokalizacja, atrakcyjne sąsiedztwo, położenie w prestiżowej dzielnicy czy wykorzystane podczas budowy materiały. Planując zakup nieruchomości pod wynajem rozsądnie wybrać lokal, który nie będzie długo czekał na najemców – w tej roli sprawdzą się nieduże, rozkładowe mieszkania położone niedaleko uczelni lub większych węzłów komunikacyjnych. W przypadku chęci zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego konieczne jest też zapoznanie się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i sprawdzenie czy w pobliżu nowej inwestycji nie powstaną w najbliższym czasie obiekty, które mogą wpłynąć na obniżenie wartości mieszkania lub domu.

Gdzie kupować, aby nie żałować?

Jednym z najbardziej istotnych czynników decydujących o wartości mieszkania lub domu jednorodzinnego jest jego lokalizacja. Najwięcej zarobić można na wynajmie lub sprzedaży nieruchomości znajdujących się w pobliżu ośrodków akademickich i biznesowych oraz centrów dużych miast. Niemałe znaczenie ma też najbliższa okolica. Obiekty położone w pobliżu parku czy innych terenów zieleni, a w dodatku znajdujące się w lokalizacji dobrze skomunikowanej z innymi częściami miasta to większa szansa na zysk. Wbrew pozorom takie nieruchomości można znaleźć zaledwie 12 km od centrum Warszawy na Wilanowie, przykładem może być http://rezydencjepalacowa.pl. Dobra lokalizacja ma znaczenie także w przypadku inwestorów, którzy zamierzają korzystać z nieruchomości i sprzedać ją dopiero po kilku latach. Położenie w atrakcyjnej dzielnicy w tym przypadku zapewni wygodę domownikom, a w przyszłości pozwoli łatwiej sprzedać dom.

Previous Mała łazienka i prysznic – czy to idzie w parze?
Next Najmodniejsze krzesła do kuchni – 5 propozycji, które warto poznać!

Może to Ci się spodoba

Mieszkanie 0 Comments

Indywidualne sposoby na walkę ze smogiem

Coraz więcej osób zastanawia się, na ile poważne może być zagrożenie smogiem. Wydaje się nam często, że to zagrożenie związane nieuchronnie z ostatnimi latami. To błędne założenie, ponieważ kiedy wgłębimy

Mieszkanie 0 Comments

Klienci na rynku mieszkaniowym są coraz bardziej wymagający. Metraż i lokalizacja to już nie wszystko

Zwiększająca się liczba nowych mieszkań dostępnych na rynku powoduje, że deweloperzy muszą bardziej starać się o klienta. A ten staje się bardziej świadomy i wymagający. Poza głównymi kryteriami – ceną, metrażem i lokalizacją –

Mieszkanie 0 Comments

Wspólnota czy spółdzielnia – co wybrać, kupując mieszkanie?

Kupno mieszkania to decyzja, która wiąże się nie tylko z poszukiwaniem odpowiedniego lokalu czy korzystnego kredytu hipotecznego, ale także z koniecznością wyboru organizacji mieszkaniowej. Na rynku funkcjonują ich dwa rodzaje:

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!