Inteligentne domy – nowy wymiar budownictwa

Inteligentne domy – nowy wymiar budownictwa

Do niedawna nowoczesny system zarządzania elektroniką w domu można było obserwować jedynie na filmach. Jednak technika ani na chwilę nie przestaje iść naprzód i coraz bardziej zwiększa komfort mieszkania również w realnym życiu. Mogłoby się wydawać, że instalacja urządzeń, które w dużej mierze myślą za właścicieli, jest objawem lenistwa, ale nowoczesny mechanizm nie tylko ułatwia użytkowanie energii – pozwala wiele zaoszczędzić. Nie bez powodu budynki z zamontowanym nowoczesnym systemem noszą nazwę inteligentnych domów.

Instalacja systemu

Początkowo firma usługowa zapoznaje się z oczekiwaniami oraz budżetem klienta. System charakteryzuje się bowiem pełną kontrolą nad instalacja elektryczną, w takim stopniu, w jakim potrzebuje tego zlecający. Głównym celem może być automatyczne sterowanie oświetleniem, integracja sprzętów domowych z telefonem komórkowym czy system zamykający okna podczas deszczu. W fazie planowania można szukać inspiracji wśród dotychczasowych realizacji firmy Wobin. Fachowcy wykonują  projekt, uwzględniający trasę okablowania i punktów elektrycznych. Kiedy przewody są już zamontowane, następuje ich zaprogramowanie oraz przeszkolenie domowników z użytkowania systemu.

Sterownik PLC

Aby instalacja dostosowywała się do potrzeb domowników, pogody lub pory dnia, należy zamontować odpowiednie sterowniki. Firma Wobin bazuje na sterownikach PLC (Programmable Logic Controller) oraz panelach dotykowych HMI.  PLC jest zaprogramowany do sterowania wybranym obiektem, poprzez wprowadzenie do jego pamięci odpowiedniego algorytmu. Urządzenie jest wykorzystywane do zarządzania oświetleniem, klimatyzacją, wentylacją czy roletami. Światła mogą samoczynnie wyłączać się i włączać podczas nieobecności właściciela, zapobiegając np. włamaniu. Możliwe jest również automatyczne włączanie się świateł w pomieszczeniach gospodarczych czy piwnicy, następujące zaraz po otwarciu drzwi. Klimatyzacja może natomiast zwiększać siłę działania w zależności od temperatury, panującej w pomieszczeniu (to samo dotyczy ogrzewania). Automatyczne podnoszenie i opuszczanie rolet będzie natomiast zależne od pory dnia. Panele dotykowe HMI są rozwiązaniem praktycznym i prostym w użyciu. W dobie łatwego dostępu do tabletów i smartfonów, jego stosowanie okazuje się bardzo komfortowe.

Sceny świetlne

Dzięki zaawansowanej technologii sterowania oświetleniem, istnieje możliwość wyboru tzw. sceny świetlnej w danym pomieszczeniu. Można uzyskać efekt bardzo jasnego pokoju, uaktywniając żarówki o dużej mocy lub klimatycznego półmroku, poprzez załączenie lamp bocznych. Natężenie oraz kolor światła znacznie wpływają na wygląd pomieszczenia i pozwalają nam dopasować nastrój do sytuacji.

Oszczędność

Stosowanie mechanizmu inteligentnych domów pozwala zaoszczędzić na oświetleniu, ogrzewaniu i klimatyzacji. Dzięki źródłom światła, wrażliwym na ruch czy klimatyzacji uruchomianej tylko w razie potrzeb, użytkownik nie musi martwić się nadużywaniem energii. Przykładem ekonomicznego działania systemu jest samoczynne wyłączenie ogrzewania, gdy w pokoju zostanie otwarte okno.

Previous Projektowanie akustyczne budynków, czyli cichy i przyjazny dom
Next Drożna kanalizacja- gwarancją nie zanieczyszczonej wody i gleby

Może to Ci się spodoba

Budowa domu 0 Comments

Kontenery magazynowe i ich zalety

Kontenery magazynowe to konstrukcje o licznych zastosowaniach. Świetnie sprawdzą się między innymi w firmie budowlanej. Na terenie budowy kontener z powodzeniem zastąpi magazyn, którego postawienie byłoby bardziej kosztowne. Kontenery wykorzystano

Plan budowy 0 Comments

Czy budowa domu jest kosztowna?

W polskiej rzeczywistości budowa domu to wcale nie taka łatwa sprawa. Bez wątpienia jest to bardzo droga inwestycja, która pochłania zarobki z 5-10 lat pracy. Nic więc dziwnego, że ukończenie

Budowa domu 0 Comments

Czym kierować się, wybierając firmę przy montażu pompy ciepła?

Pompa ciepła to doskonały wybór, jeśli zależy nam na nowoczesnym budownictwie, nastawionym na troskę o środowisko. Ich niewątpliwą zaletą jest łatwe użytkowanie oraz brak jakichkolwiek przeciwwskazań do jej założenia, urządzenia

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!