Instalacje wody lodowej

Instalacje wody lodowej

W dużych budynkach, które wymagają działania klimatyzacji, często stosuje się agregaty wody lodowej, ponieważ są one opłacalne i bardziej bezpieczne.

Jak to działa?

Systemy te działają poprzez pompowanie zimnej wody w całym budynku. Chłodne powietrze jest następnie przenoszone do zajmowanych pomieszczeń przez urządzenia końcowe znajdujące się w budynku lub za pomocą cewek znajdujących się w centralach wentylacyjnych. Automatyczne zawory na tych urządzeniach końcowych lub cewkach chłodzących zapewniają kontrolę temperatury powietrza. W dużym budynku komercyjnym ciepło pochłaniane przez wodę może być przenoszone na powietrze zewnętrzne przez wieżę chłodniczą.

Instalacje wody lodowej transportują płyn chłodzący z agregatów chłodniczych, do terminali ładowania i z powrotem do agregatów chłodniczych. Ponieważ system wody lodowej wykorzystuje wodę jako wtórny czynnik chłodniczy, agregat chłodniczy służy do usuwania ciepła z wody, która następnie przepływa przez inne elementy w celu absorpcji ciepła z przestrzeni.

Systemy wody lodowej obejmują zarówno rurociągi zasilające, jak i powrotne w obiegu zamkniętym, co oznacza, że są one uszczelnione od atmosfery i nie wymagają obszernej obróbki chemicznej w celu kontrolowania zanieczyszczenia i korozji. Woda chłodzona jest przez agregat chłodniczy i dostarczana do cewek chłodzących lub wymienników ciepła, gdzie chłodzi powietrze przez pochłanianie energii. Po ogrzaniu woda wraca do agregatu, aby rozpocząć proces od nowa. Gdy woda ochładza się w agregacie, pochłonięta energia jest przenoszona przez cykl chłodzenia do wody krążącej w systemie skraplacza, a następnie przenoszona na zewnątrz budynku.

Zalety systemu

Wyraźną zaletą korzystania z wody jest to, że nie powoduje korozji, ma określoną wartość cieplną, jest nietoksyczna i niedroga. To czyni ten system doskonałym wyborem w porównaniu z innymi systemami chłodniczymi, takimi jak solanki chlorku sodu, glikole propylenowe, etylen, metanol lub gliceryna. Kolejną zaletą stosowania systemu wody lodowej w celu zapewnienia kontroli klimatu jest to, że agregaty chłodzone wodą zazwyczaj działają dłużej niż agregaty chłodzone powietrzem. Wynika to z faktu, że agregat chłodzony powietrzem jest instalowany na zewnątrz, natomiast agregat chłodzony wodą jest instalowany w pomieszczeniu. Ponadto, jeśli jest dobrze izolowany, nie ma praktycznego ograniczenia odległości do długości rury wody lodowej.

Same typy agregatów wodnych obejmują agregaty tłokowe, odśrodkowe i absorpcyjne. Agregaty wody tłokowej wykorzystują tłokowe sprężarki wyporowe, które występują w systemach małej i średniej wydajności. Agregaty odśrodkowe są najczęściej stosowane w komercyjnych agregatach wody lodowej i występują w systemach o średniej i dużej wydajności. Agregaty absorpcyjne, występujące w systemach o dużej wydajności, wykorzystują wodę jako czynnik chłodniczy i parę wodną, aby spowodować oddzielenie się roztworu bromku litu i wody. Układ wody lodowej, który wykorzystuje więcej niż jeden rodzaj paliwa, jest określany jako układ hybrydowy, a agregaty absorpcyjne są preferowanym wyborem do zasilania paliwami takimi jak gaz ziemny, olej opałowy, a nawet ciepło odpadowe w postaci pary lub gorącej wody.

Previous Jak stosuje się piankę PUR?
Next Dlaczego żaluzje plisowane sprawdzą się w Twoim domu?

Może to Ci się spodoba

Instalacje elektryczne 0 Comments

Lampy Massive – wymaluj swój dom światłem

Zachwycające swoim designem i doskonałe do całego domu – lampy Massive to propozycja dla każdego, kto szuka połączenia wysokiej jakości z efektownym wyglądem. Massive to nowoczesność i innowacyjność w podejściu

Ogrzewanie 0 Comments

Kotły grzewcze na paliwa stałe – czy to się opłaca?

O wysokości rachunków za zużytą energię cieplną decydują głównie rodzaj i cena spalanego paliwa. Dużą rolę odgrywa również sprawność systemu grzewczego – nie zawsze możemy cieszyć się 100% efektywnością urządzeń.

Ogrzewanie 0 Comments

Jaki wybrać piec na ekogroszek? Krótki poradnik

Wybór rodzaju ogrzewania podczas budowy własnego domu to bardzo ważna i odpowiedzialna decyzja, od której w dużym stopniu zależy komfort mieszkania oraz koszty eksploatacji budynku. Istnieje kilka popularnych form ogrzewania,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!