Instalacje wody lodowej

Instalacje wody lodowej

W dużych budynkach, które wymagają działania klimatyzacji, często stosuje się agregaty wody lodowej, ponieważ są one opłacalne i bardziej bezpieczne.

Jak to działa?

Systemy te działają poprzez pompowanie zimnej wody w całym budynku. Chłodne powietrze jest następnie przenoszone do zajmowanych pomieszczeń przez urządzenia końcowe znajdujące się w budynku lub za pomocą cewek znajdujących się w centralach wentylacyjnych. Automatyczne zawory na tych urządzeniach końcowych lub cewkach chłodzących zapewniają kontrolę temperatury powietrza. W dużym budynku komercyjnym ciepło pochłaniane przez wodę może być przenoszone na powietrze zewnętrzne przez wieżę chłodniczą.

Instalacje wody lodowej transportują płyn chłodzący z agregatów chłodniczych, do terminali ładowania i z powrotem do agregatów chłodniczych. Ponieważ system wody lodowej wykorzystuje wodę jako wtórny czynnik chłodniczy, agregat chłodniczy służy do usuwania ciepła z wody, która następnie przepływa przez inne elementy w celu absorpcji ciepła z przestrzeni.

Systemy wody lodowej obejmują zarówno rurociągi zasilające, jak i powrotne w obiegu zamkniętym, co oznacza, że są one uszczelnione od atmosfery i nie wymagają obszernej obróbki chemicznej w celu kontrolowania zanieczyszczenia i korozji. Woda chłodzona jest przez agregat chłodniczy i dostarczana do cewek chłodzących lub wymienników ciepła, gdzie chłodzi powietrze przez pochłanianie energii. Po ogrzaniu woda wraca do agregatu, aby rozpocząć proces od nowa. Gdy woda ochładza się w agregacie, pochłonięta energia jest przenoszona przez cykl chłodzenia do wody krążącej w systemie skraplacza, a następnie przenoszona na zewnątrz budynku.

Zalety systemu

Wyraźną zaletą korzystania z wody jest to, że nie powoduje korozji, ma określoną wartość cieplną, jest nietoksyczna i niedroga. To czyni ten system doskonałym wyborem w porównaniu z innymi systemami chłodniczymi, takimi jak solanki chlorku sodu, glikole propylenowe, etylen, metanol lub gliceryna. Kolejną zaletą stosowania systemu wody lodowej w celu zapewnienia kontroli klimatu jest to, że agregaty chłodzone wodą zazwyczaj działają dłużej niż agregaty chłodzone powietrzem. Wynika to z faktu, że agregat chłodzony powietrzem jest instalowany na zewnątrz, natomiast agregat chłodzony wodą jest instalowany w pomieszczeniu. Ponadto, jeśli jest dobrze izolowany, nie ma praktycznego ograniczenia odległości do długości rury wody lodowej.

Same typy agregatów wodnych obejmują agregaty tłokowe, odśrodkowe i absorpcyjne. Agregaty wody tłokowej wykorzystują tłokowe sprężarki wyporowe, które występują w systemach małej i średniej wydajności. Agregaty odśrodkowe są najczęściej stosowane w komercyjnych agregatach wody lodowej i występują w systemach o średniej i dużej wydajności. Agregaty absorpcyjne, występujące w systemach o dużej wydajności, wykorzystują wodę jako czynnik chłodniczy i parę wodną, aby spowodować oddzielenie się roztworu bromku litu i wody. Układ wody lodowej, który wykorzystuje więcej niż jeden rodzaj paliwa, jest określany jako układ hybrydowy, a agregaty absorpcyjne są preferowanym wyborem do zasilania paliwami takimi jak gaz ziemny, olej opałowy, a nawet ciepło odpadowe w postaci pary lub gorącej wody.

Previous Jak stosuje się piankę PUR?
Next Dlaczego żaluzje plisowane sprawdzą się w Twoim domu?

Może to Ci się spodoba

Instalacje 0 Comments

Kotły pelletowe – ekologiczne i nowoczesne ogrzewanie dla Twojego domu.

Wybór lub zmiana ogrzewania to decyzja na lata, która będzie miała wpływ nie tylko na nasz budżet, ale także wygodę domowników. Pomimo widocznych zmian klimatycznych, sezon grzewczy w Polsce jest

Instalacje 0 Comments

Ogrzewanie podłogowe a płytki ceramiczne

Od kilku lat, system ogrzewania podłogowego cieszy się rosnącym zainteresowaniem i jest stosowane w coraz większej liczbie gospodarstw domowych. Choć ten sposób ogrzewania ma sporo zalet, wiele osób długo zastanawia

Instalacje 0 Comments

Pompa ciepła – ekologicznie i tanio

Pompy ciepła są alternatywnym źródłem energii odnawialnej. Ciepło czerpią z gruntu, powietrza i wód powierzchniowych. Pompy nie generują żadnych zanieczyszczeń, a ogrzewanie domu przy użyciu tej technologii jest niezwykle tanie.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!