Instalacje wody lodowej

Instalacje wody lodowej

W dużych budynkach, które wymagają działania klimatyzacji, często stosuje się agregaty wody lodowej, ponieważ są one opłacalne i bardziej bezpieczne.

Jak to działa?

Systemy te działają poprzez pompowanie zimnej wody w całym budynku. Chłodne powietrze jest następnie przenoszone do zajmowanych pomieszczeń przez urządzenia końcowe znajdujące się w budynku lub za pomocą cewek znajdujących się w centralach wentylacyjnych. Automatyczne zawory na tych urządzeniach końcowych lub cewkach chłodzących zapewniają kontrolę temperatury powietrza. W dużym budynku komercyjnym ciepło pochłaniane przez wodę może być przenoszone na powietrze zewnętrzne przez wieżę chłodniczą.

Instalacje wody lodowej transportują płyn chłodzący z agregatów chłodniczych, do terminali ładowania i z powrotem do agregatów chłodniczych. Ponieważ system wody lodowej wykorzystuje wodę jako wtórny czynnik chłodniczy, agregat chłodniczy służy do usuwania ciepła z wody, która następnie przepływa przez inne elementy w celu absorpcji ciepła z przestrzeni.

Systemy wody lodowej obejmują zarówno rurociągi zasilające, jak i powrotne w obiegu zamkniętym, co oznacza, że są one uszczelnione od atmosfery i nie wymagają obszernej obróbki chemicznej w celu kontrolowania zanieczyszczenia i korozji. Woda chłodzona jest przez agregat chłodniczy i dostarczana do cewek chłodzących lub wymienników ciepła, gdzie chłodzi powietrze przez pochłanianie energii. Po ogrzaniu woda wraca do agregatu, aby rozpocząć proces od nowa. Gdy woda ochładza się w agregacie, pochłonięta energia jest przenoszona przez cykl chłodzenia do wody krążącej w systemie skraplacza, a następnie przenoszona na zewnątrz budynku.

Zalety systemu

Wyraźną zaletą korzystania z wody jest to, że nie powoduje korozji, ma określoną wartość cieplną, jest nietoksyczna i niedroga. To czyni ten system doskonałym wyborem w porównaniu z innymi systemami chłodniczymi, takimi jak solanki chlorku sodu, glikole propylenowe, etylen, metanol lub gliceryna. Kolejną zaletą stosowania systemu wody lodowej w celu zapewnienia kontroli klimatu jest to, że agregaty chłodzone wodą zazwyczaj działają dłużej niż agregaty chłodzone powietrzem. Wynika to z faktu, że agregat chłodzony powietrzem jest instalowany na zewnątrz, natomiast agregat chłodzony wodą jest instalowany w pomieszczeniu. Ponadto, jeśli jest dobrze izolowany, nie ma praktycznego ograniczenia odległości do długości rury wody lodowej.

Same typy agregatów wodnych obejmują agregaty tłokowe, odśrodkowe i absorpcyjne. Agregaty wody tłokowej wykorzystują tłokowe sprężarki wyporowe, które występują w systemach małej i średniej wydajności. Agregaty odśrodkowe są najczęściej stosowane w komercyjnych agregatach wody lodowej i występują w systemach o średniej i dużej wydajności. Agregaty absorpcyjne, występujące w systemach o dużej wydajności, wykorzystują wodę jako czynnik chłodniczy i parę wodną, aby spowodować oddzielenie się roztworu bromku litu i wody. Układ wody lodowej, który wykorzystuje więcej niż jeden rodzaj paliwa, jest określany jako układ hybrydowy, a agregaty absorpcyjne są preferowanym wyborem do zasilania paliwami takimi jak gaz ziemny, olej opałowy, a nawet ciepło odpadowe w postaci pary lub gorącej wody.

Previous Jak stosuje się piankę PUR?
Next Dlaczego żaluzje plisowane sprawdzą się w Twoim domu?

Może to Ci się spodoba

Instalacje 0 Comments

Jakie są rodzaje zbiorników ciśnieniowych?

Powietrze do pracy Wśród szerokiej gamy zbiorników ciśnieniowych, znajdziemy m.in. zbiorniki wyrównawcze, a zwłaszcza szeroko dostępne i znane zbiorniki na sprężone powietrze. Można je zdefiniować jako cylindryczne urządzenia ciśnieniowe, zbudowane z

Instalacje 0 Comments

Zalety ogrzewania podłogowego

Czy warto inwestować w ogrzewanie podłogowe? Jest to rozwiązanie, które zyskuje coraz więcej zwolenników, czy jednak w każdych warunkach będzie to idealna opcja, zwłaszcza że koszty inwestycji wciąż są wyższe

Instalacje elektryczne 0 Comments

Chcesz zmienić dostawcę prądu? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Jedną z metod na obniżenie rachunków za prąd może być zmiana sprzedawcy energii elektrycznej. Jednak na to rozwiązanie znacznie częściej decydują się średnie oraz duże firmy niż indywidualni odbiorcy. Czy warto

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!