Ile kosztuje projekt domu z katalogu i na zamówienie. Który wybrać?

Ile kosztuje projekt domu z katalogu i na zamówienie. Który wybrać?

Projekt domu to obok lokalizacji działki najważniejszy element inwestycji jaką jest budowa domu.
Często etapowi projektowania nie poświęcamy wystarczająco dużej uwagi. Sugerujemy się radami znajomych, zapominając o tym że każda rodzina ma inne potrzeby i wymagania. Wszystkie błędy na projekcie będą się mścić w przyszłości, często w najmniej oczekiwanym momencie.

Projekt domu z katalogu czy indywidualny?

Gotowy projekt domu jest tańszy, ale wymaga adaptacji. Indywidualny będzie droższy, ale idealnie dopasowany do kształtu i oczekiwań inwestorów.
Wybór odpowiedniego projektu domu to jeden z największych dylematów, jaki czeka inwestorów stawiających budynek. Duże znaczenie odgrywa cena. To, ile kosztuje projekt domu zależy od wielu czynników: nie tylko stopnia skomplikowania budynku, ale też przystosowania go dokładnie pod kątem potrzeb klientów, doświadczenia pracowni czy specyfiki działki, na której będzie stawiany.

Dobry plan to nie tylko techniczny rysunek i wizualizacje prezentujące, jak wkrótce prezentować będzie się twoje miejsce na ziemi. To również kwestia bezpieczeństwa budowy oraz optymalizacji kosztów.

Projekt domu to nie tylko kwestia jego wyglądu i układu wnętrz, ale też odpowiedź na pytania o koszty budowy. Na podstawie dobrego projektu można oszacować koszty robót ziemnych, stawiania fundamentów, ścian nadziemia, schodów i stropów, a także ścianek działowych. Możliwa jest też analiza wydatków na konstrukcję i pokrycie dachu, izolacje cieplne czy też instalację elektryczną.

Projekt domu z kosztorysem można kupić zarówno na dużych portalach z gotowymi projektami (przykładowo na Archido.pl – https://www.archido.pl/s/18/projekty-domow-z-kosztorysem) jak i zamówić u lokalnego architekta.

Ile kosztuje projekt domu z katalogu?

Projekt domu z katalogu to rozwiązanie najbardziej ekonomiczne – ogromna baza gotowych projektów pozwala spośród tysięcy wybrać projekt dopasowany do naszych potrzeb. W zestawieniach gotowych projektów są zarówno budynki małe przeznaczone dla kilku osób jak i wielorodzinne wpisujące się w oczekiwania tych wielopokoleniowych. Wyszukiwarka pozwala również na odnalezienie specyficznych projektów domów odpowiednich np. dla wąskich działek jak i nietypowym ukształtowaniu terenu.
Ile kosztuje projekt domu z katalogu? Cena kształtuje się na poziomie 1,5-2,5 tys. zł brutto.
Choć zestawienie gotowych projektów domów jest nadzwyczaj obszerne, może dojść do sytuacji, w której wybrana wizualizacja wymaga drobnych korekt, udoskonaleń robionych dokładnie pod kątem zapotrzebowania kupującego. Tego rodzaju zmiany, czyli adaptacje gotowych projektów wiążą się z dodatkowymi kosztami, ale pozwalają na przekształcenie schematu gotowego w osobisty, jedyny w swoim rodzaju. Ceny zmian w projekcie gotowym nie przekraczają zwykle kilkuset zł. Zmiana wysokości budynku – podniesienie lub obniżenie w stosunku do otoczenia – to ok. 400 zł. Na podobnym poziomie kształtują się ceny np. zmiany technologii realizacji ścian, przeprojektowania fundamentów czy też instalacji wewnętrznych. Niektóre portale jak np. Archido.pl oferują bezpłatną pomoc i skontaktowanie Klienta z lokalnym architektem, który wykona zmiany w projekcie i zaadoptuje projekt do działki. Więcej o adaptacji projektu gotowego tutaj https://www.archido.pl/content/9-adaptacja-projektu

Ile kosztuje indywidualny projekt domu?

Dom marzeń jest nietypowy? Ma być zbudowany dokładnie według koncepcji inwestorów? Żaden z gotowych projektów nie spełnia oczekiwań? Działka, na której stanie jest nieregularnego kształtu? W takich przypadkach jedynym rozwiązaniem są projekty tworzone na zamówienie.

[ZDJĘCIE: Efektowny duży dom

Największą zaletą takiego rozwiązania jest optymalne wykorzystanie działki i dostosowanie budynku do otoczenia. Projekt indywidualny pozwala bowiem na ciekawe aranżacje architektoniczne w kontekście przyrody – w ten sposób w północnej Europie powstała moda np. na domy niejako łączące się z drzewostanem na działce. Walorów projektów na zamówienie jest więcej: to też przystosowanie budynku dokładnie pod kątem potrzeb inwestorów pod względem liczby, rodzajów i powierzchni pomieszczeń, a także konkretnego ich usytuowania.
Tego rodzaju dokumentacja jest droższa od projektów katalogowych. Na cenę wpływa wiele czynników – przede wszystkim to, jak skomplikowana jest w realizacji wizja właścicieli.

Średnio można przyjąć następujący cennik*:

  • budynek o powierzchni do 100 m 2 bez piwnic 40 zł za m kw.
  • budynek o powierzchni od 100 do 200 m kw. ok. 4 tys. zł + 30-40 zł za m kw powyżej 100
  • budynek o powierzchni od 200 do 300 m kw ok. 8 tys. zł + 25 zł za m kw powyżej 200
  • budynek o powierzchni większej niż 300 m kw 10-11 tys. zł + 20 zł za m kw. Powyżej 300

* średnie ceny rynkowe netto z jesieni 2015 r.

Cena pokazująca ile kosztuje projekt domu może nie uwzględniać dodatkowych wydatków. Spotkać można się z dopłatami np. za podpiwniczenie całe lub częściowe (700-2000 zł) lub garaże (jednostanowiskowy – ok. 900 zł, dwustanowiskowy – 1,5 tys. zł).
Tak więc indywidualny projekt domu można zamówić za kilka jak i kilkanaście tysięcy zł w przypadku bardziej skomplikowanych wariantów inwestycji. Choć kwota ta mogłaby się wydawać wygórowana, należy pamiętać, że jest ceną nie tylko za techniczną dokumentację budynku, ale też za rady projektowe i odpowiedzialność, jaką bierze na siebie projektant. Dodatkowo dom jest już zaprojektowany pod konkretną działkę więc projekt nie wymaga już adaptacji do działki.

Decyzja należy do Ciebie

Decydując się na zakup projektu domu należy patrzeć na niego przez pryzmat lat – to inwestycja, w przypadku której oszczędność może okazać się złudna, zaś odpowiednie dostosowanie projektu do potrzeb działki zapewni komfort i satysfakcję na dekady.

Jeśli poszukujesz dobrego projektu gotowego, chcesz przeglądać wszystkie pracownie projektowe na jednej stronie koniecznie zajrzyj na stronę Archido.pl. Znajdziesz tam ponad 15.000 gotowych projektów ponad 40 najlepszych polskich pracowni projektowych.

Previous Hala magazynowa – stacjonarna czy mobilna?
Next Ochrona wnętrz przed słońcem. Rolety, żaluzje, markizy - co wybrać?

Może to Ci się spodoba

Budowa domu 0 Comments

Energooszczędny dom dla rodziny

Własny dom z ogródkiem, gdzie dzieci mogą bezpiecznie się bawić, a rodzice wypić kawę na tarasie, czy zorganizować grilla ze znajomymi, wreszcie jest w zasięgu każdej rodziny. Firma Danwood przygotowała

Materiały wykończeniowe 0 Comments

Jaką balustradę schodową wybrać do wnętrza?

Balustrada wewnętrzna pełni bardzo ważną rolę w budynku. Zazwyczaj stosowana jest jako poręcz schodowa, dlatego tak istotna jest jej odpowiednio wytrzymała i bezpieczna konstrukcja. Zadaniem balustrady schodowej jest przede wszystkim

Materiały wykończeniowe 0 Comments

Czym jest fibrobeton? Beton posadzkowy do zadań specjalnych

Beton to najczęściej wykorzystywany materiał budowlany, który jest stosowany niemal na każdej budowie. Wydawać by się mogło, że istnieje tylko jeden rodzaj betonu. W rzeczywistości ten popularny materiał budowlany może

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!