Fotowoltaika – mniejsze rachunki za prąd

Fotowoltaika – mniejsze rachunki za prąd

Chcesz zaoszczędzić na rachunkach za prąd? Zastanawiasz się, jak uniezależnić się od podwyżek cen prądu z zakładu energetycznego? Zmień konwencjonalną i drogą energię elektryczną na prąd z fotowoltaiki! Coraz więcej osób na całym świecie, w tym w Polsce, decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej, by odnotować realne oszczędności i czerpać z nowych możliwości. Sprawdź, dlaczego fotowoltaika się opłaca i co możesz zyskać!

Jak działa fotowoltaika?

Energia Słońca to jedno z odnawialnych źródeł energii (OZE), czyli takich, które się nie wyczerpują i z których możemy korzystać bezpłatnie dzięki specjalnym urządzeniom. W przypadku promieniowania słonecznego służy do tego instalacja fotowoltaiczna, którą montuje się na dachu domu lub na gruncie. W przeciwieństwie do prądu z elektrowni, ten z fotowoltaiki jest całkowicie bezemisyjny i bezpieczny dla środowiska – nie wpływa na zmiany klimatyczne. Warto zdecydować się na wykorzystanie instalacji fotowoltaicznej także wtedy, gdy zależy Ci na oszczędnościach.

Wiele osób decyduje się na łączenie fotowoltaiki z pompami ciepła. To nowoczesny sposób na ogrzewanie z wykorzystaniem ciepła wody, gruntu lub powietrza. FlexiPower Group dostarcza i montuje zarówno instalacje fotowoltaiczne, jak i pompy ciepła – w ten sposób możesz uzyskać całkowitą niezależność energetyczną i jeszcze bardziej zredukować swoje rachunki!

Zalety fotowoltaiki

  • Odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna umożliwia wyraźne obniżenie rachunków dzięki temu, że jest przede wszystkim bardzo wydajna. Nie ma tu większego znaczenia temperatura – liczy się przede wszystkim nasłonecznienie, którego w Polsce nie brakuje. Jak wynika z badań BOŚ, instalacja o mocy 5 kWp w 90% pokrywa zapotrzebowanie na prąd czteroosobowej rodziny, która zużywa około 5000 kWh rocznie.
  • To całkowicie bezpłatny sposób pozyskiwania energii elektrycznej – jedyne, czego potrzebujesz, to instalacja fotowoltaiczna.
  • Nie wymaga skomplikowanej obsługi i konserwacji – fotowoltaika jest bezobsługowa, wymaga jedynie mycia paneli raz lub dwa razy w roku, co najczęściej zleca się zewnętrznej firmie lub wykonuje samodzielnie.
  • Dzięki wykorzystaniu tego systemu przyczyniasz się do poprawy jakości powietrza i nie dokładasz się do zmian klimatycznych.

Jak oszczędzać dzięki fotowoltaice?

Zacznijmy od tego, z czego składa się rachunek za prąd. Jak zapewne wiesz, na rachunku zobaczysz kilka różnych opłat: zmienną sieciową, jakościową, za dystrybucję, przejściową, abonamentową, za energię czynną i handlową. Część z nich to składniki stałe, a część – zmienne, czyli zależne od zużycia prądu. Nie tylko od energii pobranej zależy, jaki będzie koszt prądu w danym miesiącu. Wiedzą to na przykład właściciele domków letniskowych, którzy w sezonie zimowym nie korzystają z prądu, a jednak każdy rachunek za prąd generuje wydatki.

Po inwestycji w fotowoltaikę na rachunku klienta w dalszym ciągu będą te składniki – nie da się ich całkowicie uniknąć. Warto mieć też na uwadze, że nawet po montażu instalacji trudno uniknąć korzystania z prądu z sieci, ale redukuje się jego ilość do niewielkich wartości. Najbardziej zaoszczędzisz dzięki zmniejszonemu poborowi prądu od dostawcy, dzięki byciu prosumentem.

Wielu użytkowników fotowoltaiki pokazuje w internecie swoje rachunki za prąd. Zwykle wynoszą one około dwudziestu złotych miesięcznie. Jest to związane także z rolą prosumenta. Prosument to osoba, która jednocześnie produkuje prąd i go pobiera. Każdy właściciel mikroinstalacji fotowoltaicznej (poniżej 10 kWp), którego dom jest podpięty do sieci, może oddawać nadwyżki wyprodukowanej energii i następnie pobrać bezpłatnie 80% z niej. Na odbiór prądu ma 365 dni od zakończenia danego okresu rozliczeniowego. Pozwala to zaoszczędzić pieniądze zimą, gdy nasłonecznienie trwa krócej.

Dobrze mieć także na uwadze, że prognozuje się stały wzrost cen prądu – o ile dziś zaoszczędzisz około 180 złotych miesięcznie, o tyle za dziesięć lat może być to dwa razy więcej!

Previous Wybór płytek ceramicznych do salonu
Next Jaki projekt domu piętrowego wybrać?

Może to Ci się spodoba

Jak ocieplić dach skośny?

Ocieplenie dachu i całego domu jest jednym z kluczowych działań, jeśli chcemy zaoszczędzić na energii. Wbrew pozorom nie przydaje się tylko podczas mroźnych zim, ale również upalnego lata. Dobra izolacja

Kolektory słoneczne 0 Comments

Własna elektrownia słoneczna z dotacją Prosument!

Instalacja systemów umożliwiających pozyskiwanie energii ze słońca, która do tej pory kojarzyła się z wysokimi kosztami zmienia swoje oblicze! Już w III kwartale 2014 roku wchodzi w życie program Prosument,

Pokrycia dachowe 0 Comments

Jak kompleksowo chronić i konserwować dach?

Dach to podstawowe zabezpieczenie każdego budynku przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Można go porównać do ochronnego parasola, izolującego wnętrze domu przed opadami deszczu, śniegiem i porywistym wiatrem. Właściwa ochrona i

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!