Domy energooszczędne – obalamy mity

Domy energooszczędne – obalamy mity

Polacy coraz chętniej otwierają się na budownictwo energooszczędne. Domy powstające w tej nowoczesnej technologii wzbudzają jednak niemałe kontrowersje. Co jest faktem, a co mitem?

Dzięki rozwojowi technologicznemu budownictwo mieszkalne XXI wieku określić można mianem energooszczędnego. To pod tym właśnie szyldem projektuje się nowoczesne domy, które dzięki swojej niemalże pełnej samowystarczalności energetycznej generują bardzo niskie koszty utrzymania.

Jednak jak można się było spodziewać – nowinki często okazują się być kontrowersyjne i stają się pretekstem do wymiany spostrzeżeń. Skoro istnieją zwolennicy tego typu budownictwa, to muszą się znaleźć również jego przeciwnicy. My jednak skupimy się na obiektywnym rozpatrzeniu czterech często powielanych mitów i zmienieniu ich w fakty.

Oto one:

1. Domy energooszczędne są o wiele za drogie!

Mit ten jest tylko częściowo prawdziwy. Nie da się ukryć, że koszt budowy domu energooszczędnego jest większy niż koszt budowy domu standardowego. Różnica ta oscyluje wokół 20-30%. Warto jednak pamiętać, że nowoczesne domy są jak inwestycja w przyszłość. Mimo że teraz zainwestujemy więcej pieniędzy w budowę, to w przyszłości wszelkie nadwyżki zwrócą się nam w znacznie niższych opłatach za rachunki. Ponadto – po kilku latach możemy nawet liczyć na to, że nasz energooszczędny dom pozwoli nam oszczędzać pieniądze.

Warto również dodać, że istnieją duże dopłaty do budowy dla osób, które zdecydują się na tego typu przedsięwzięcie. Energooszczędne domy wspierane są przez takie instytucje jak chociażby Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

2. W domach energooszczędnych nie da się wytrzymać latem!

Mit ten mówi, że podczas okresu letniego domy energooszczędne zbyt mocno się nagrzewają, co skutkuje nieprzyjemnym uczuciem zaduchu wewnątrz i zbyt wysoką temperaturą niepozwalającą na normalne funkcjonowanie. Słońce jednak działa na domy energooszczędnej wolniej, ponieważ posiadają one grubą warstwę izolacyjną. Jedynym problemem mogą okazać się okna. Są one duże i wpuszczają wiele słonecznych promieni. Okna montuje się po stronie południowej, co może nieco komplikować sytuację. Rozwiązanie jest jednak dziecinnie proste – wystarczy zainstalować w owych oknach rolety, które nie dopuszczą do przegrzania naszego domu.

3. Ściany domu energooszczędnego są zbyt grubo zaizolowane, przez co tracą zdolność do oddychania!

Mit. Ściany nigdy nie miały i nie będą miały (chyba, że w alternatywnym budownictwie) zdolności do oddychania. Ich funkcje zamykają się w chronieniu wnętrza mieszkania przed warunkami atmosferycznymi oraz w podtrzymywaniu całe konstrukcji domu łącznie z dachem. Mocno izolowane ściany nie mają również wpływu na cyrkulację powietrza. W domach energooszczędnych do jego wymiany służy przecież wentylacja.

4. Domy energooszczędne nie należą do najpiękniejszych.

Kwestia gustu nie powinna być raczej brana pod uwagę jako wartościowy argument w przypadku rzetelnej dyskusji, lecz skoro już została poruszona, to warto ją rozwinąć. To prawda – architekci napotykają problemy w stworzeniu bryły unikatowej, ze zdobieniami, oryginalnymi fasadami, balkonami czy werandami. Wielbiciele iście barokowego stylu mogą nie odnaleźć się w estetyce pasywnej lub energooszczędnej. Jednak trzeba wiedzieć, że dom energooszczędny ma być przede wszystkim funkcjonalny, a funkcjonalność tę zabijają wspomniane wyżej dodatki. Stanowią one bowiem tzw. mostki cieplne, które wpływają niekorzystnie na cały proces oszczędzający energię. Z drugiej jednak strony nie należy popadać w skrajność i przytakiwać tezie o brzydocie domów energooszczędnych. W świecie zaistniało wiele projektów atrakcyjnych architektonicznie, które stanowią małe dzieła sztuki. By jednak czuć się dobrze, będąc posiadaczem takiego domu, należy być otwartym na minimalistyczny, nowoczesny styl. Więcej o domach energooszczędych możesz przeczytać na http://domyhybrydowe.pl/.

PODSUMOWANIE

Mitów dotyczących budownictwa XXI wieku, jakim niewątpliwie jest budownictwo pasywne oraz energooszczędne, istnieje wiele. Powielane przez sceptyków tego rodzaju architektury stają się krzywdzące nie tylko dla samej idei, ale również dla posiadaczy owych domów. Warto wiedzieć, że wiele z tych mitów może okazać się nieprawdą. Warto też pamiętać, że świat będzie dążył do budownictwa jak najmniej zagrażającego naturze.

Previous Ogrzewanie podłogowe a płytki ceramiczne
Next Armatura wodna w domu to inwestycja na lata – jak wybrać dobrze?

Może to Ci się spodoba

Budowa domu 0 Comments

Jaki projekt domu piętrowego wybrać?

Decydując się na budowę domu piętrowego musimy pamiętać aby sprawdzić w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego czy pozwala on na postawienie tego rodzaju budynku. Jeśli działka nie posiada miejscowego planu zagospodarowania

Budowa domu 0 Comments

BHP na budowie. Jak bardzo istotne i dlaczego?

Mimo że każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom bezpieczne dla zdrowia i życia warunki pracy oraz odbycie szkoleń z zakresu BHP, to trzeba uczciwie przyznać, że są zawody o

Budowa domu 0 Comments

Siłowniki hydrauliczne siłą napędową współczesnej gospodarki

Te urządzenia to nieodłączne elementy konstrukcyjne wielu istotnych dla gospodarki maszyn, bez których ich prawidłowe funkcjonowanie nie miałoby racji bytu. Siłowniki hydrauliczne są w stanie poradzić sobie z ogromnymi obciążeniami,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!