Czy dom energooszczędny naprawdę pomoże Ci oszczędzić? Zobacz, w jaki sposób zyskasz dzięki ekologii

Czy dom energooszczędny naprawdę pomoże Ci oszczędzić? Zobacz, w jaki sposób zyskasz dzięki ekologii

Domy energooszczędne już dawno przestały być wizją przeszłości – teraz każdy z nich musi być ekologiczny. W 2020 roku wszystkie powstające w Unii Europejskiej budynki mają być obiektami o „niemal zerowym zużyciu energii”. Co to oznacza dla osób planujących budowę własnego gniazda? Więcej pieniędzy wyłożonych na starcie i mniejsze wydatki w dłuższej perspektywie. Zobacz, co w ekologicznym domu sprawia, że płacisz mniejsze rachunki.

Najpierw wyjaśnijmy, do czego potrzebna jest ta cała energooszczędność w budownictwie. Każde z państw należących do Unii Europejskiej musi opracować własny plan, dzięki któremu będzie realizować politykę ekologiczną UE. Założenie jest takie: do 2020 roku w krajach UE emisja CO2 ma zostać ograniczona o 20%, zużycie energii – o 20%, a zużycie energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych ma wzrosnąć do 20%. Dlatego teraz każdy, kto zgłasza projekt, powinien dostosować parametry energetyczne domu do nowych wymogów. A dotyczą one m.in.:

 • wskaźnika EP, czyli rocznego zapotrzebowania budynku na energię do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, przygotowania ciepłej wody użytkowej i oświetlenia (domy energooszczędne mają niski wskaźnik EP);
 • maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła (U) dla ścian, dachu, okien, drzwi balkonowych i drzwi zewnętrznych.

 

Co ważne – nie każdy projekt domu, który jest określany jako energooszczędny, rzeczywiście spełnia te wytyczne. To ściśle określone kryteria. Czasem modne określenie „energooszczędny” jest po prostu chwytem marketingowym.

Dom energooszczędny w kilku krokach – fundamenty pod oszczędności


Określmy w kilku słowach, czym jest dom ekologiczny. To taki budynek, w którym zużywa się mniej energii: elektrycznej, cieplnej i gazowej. Dzięki temu w mniej negatywny sposób oddziałuje na środowisko.

Jakie ma cechy?

 • Plan: jak najbardziej zbliżony do prostokąta
 • Bryła: jak najbardziej zwarta
 • Dach: jak najmniej skomplikowany
 • Rozkład: pokoje dzienne, salon, kuchnia – w najbardziej nasłonecznionej części domu, czyli od południa; pomieszczenia gospodarcze (np. spiżarnia) – w północnej części
 • Strefa wejściowa: usytuowana od północnej strony
 • Okna i drzwi: z niskim współczynnikiem przenikania ciepła U, czyli termoizolacyjności
 • Materiały: wysokiej jakości
 • Izolacja: brak mostków termicznych

Dla porównania: w tradycyjnych domach zapotrzebowanie na energię cieplną wynosi od 120 do około 160 kWh/m2 na rok. W domu energooszczędnym takie zapotrzebowanie powinno wynosić maksymalnie 70 kWh/m2 na rok, a najlepiej, jeśli jest ono mniejsze (ok. 45 kWh/m2 rocznie). Dzięki temu koszty ogrzewania domu energooszczędnego będą dużo mniejsze.

Budowa domu energooszczędnego – na czym tracisz, na czym zyskujesz

Domy energooszczędne wymagają przede wszystkim bardzo dobrze dopasowanych materiałów izolacyjnych o odpowiedniej grubości – na ścianach, dachach i w fundamentach. To one zapewniają ograniczenie strat energii. Ile kosztuje wybudowanie domu energooszczędnego? Kosztorys zależy oczywiście od powierzchni domu, rodzaju dachu i użytych materiałów. Za energooszczędny dom parterowy o powierzchni 115 m2 zapłacisz średnio ok. 330 tys. zł. Za podobny dom tradycyjny – 250 tys. zł. Koszty budowy są średnio 20–30% wyższe od tych ponoszonych podczas budowy domu nieekologicznego. Największe różnice w kosztach ponosi się na etapie zakładania instalacji – przy zastosowaniu zaawansowanych rozwiązań to nawet do 60 tys. zł.

Brzmi przytłaczająco? A co powiesz na to, że:

 • różnica wynikająca z kosztów budowy domu energooszczędnego zwraca się w ciągu 5–7 lat od budowy,
 • zużycie energii jest o 25– 50% niższe w porównaniu do domu tradycyjnego, co oznacza niższe rachunki.

Żeby dom rzeczywiście przynosił takie zyski, na każdym etapie budowy trzeba zadbać o odpowiednie elementy.

Jakie rozwiązania są stosowane w domach ekologicznych?

W STANIE ZEROWYM

 • Zastosowanie płyt fundamentowych zamiast ław fundamentowych.
 • Zadbanie o stworzenie szczelnej izolacji przeciwwilgociowej i termicznej (najlepiej z użyciem styropianu z polistyrenu ekstrudowanego).
 • Wykonanie dobrej izolacji podłogi na gruncie oraz zewnętrznej i wewnętrznej izolacji ścian fundamentowych, żeby nie powstały mostki termiczne.

W STANIE SUROWYM OTWARTYM

 • Zastosowanie jak najlepszych materiałów przy budowie ścian nośnych i działowych, czyli pustaków ceramicznych Porotherm P+.
 • Użycie najwyższej jakości materiałów do konstrukcji dachu: rzeźba wykonana z impregnowanego drewna dębowego, poszycie z papy na deskowaniu, pokrycie z dachówki ceramicznej.

W STANIE SUROWYM ZAMKNIĘTYM

 • Zamontowanie okien o przenikalności ciepła poniżej 0,8 W/m2.
 • Wybór drzwi zewnętrznych o współczynniku U nie większym niż 1,3 W/m2.

INSTALACJE

 • Zastosowanie wydajnej pompy ciepła zamiast instalacji CO i kotła gazowego – to urządzenie uzyskujące energię ze źródeł alternatywnych, takich jak energia odnawialna. Pompa ciepła przekazuje energię z dolnego źródła do źródła górnego o wyższej temperaturze. Dolnym źródłem może być powietrze, grunt albo przykład woda gruntowa. Uzyskane za pomocą pompy ciepło można wykorzystać do: ogrzewania wnętrza domu, wody i powietrza wentylacyjnego.
 • Zamontowanie systemu rekuperacji, czyli wentylacji mechaniczno-nawiewowej, która zmniejsza zapotrzebowanie domu na energię cieplną.
 • Zamontowanie ogniw fotowoltanicznych albo paneli słonecznych, które służą do przechwytywania energii słonecznej i przekształcania jej na ciepło albo prąd.

 

Więcej sposobów na oszczędzanie na co dzień znajdziesz w poradniku FinAi.pl

Previous Jak rozświetlić małą kuchnię?
Next Projektujemy wyrazistą kuchnię z graficznymi elementami

Może to Ci się spodoba

Budowa domu 0 Comments

Śruba imbusowa DIN 912

Obecnie majsterkowanie znowu staje się modne. Jest to hobby, którym można się pochwalić przed znajomymi i życie w zgodzie z popularnym trendem zero waste, czyli generowaniem jak najmniejszej ilości śmieci.

Budowa domu 0 Comments

Frezarka – do czego służy i jak używać jej w prawidłowy sposób?

Frezarka to bardzo specyficzne narzędzie, służące głównie do rowkowania, żłobienia i wykonywania niektórych elementów dekoracyjnych – mowa głównie o ozdobnych profilach drewnianych. Frezarki są na ogół wykorzystywane w zakładach produkcyjnych,

Budowa domu 0 Comments

Zarządzanie projektami budowlanymi

W dziedzinie zarządzania projektami budowlanymi nigdy nie powiedziano jeszcze ostatniego słowa, ponieważ branża architektoniczna nierozerwalnie wiąże się ze wciąż postępującą w rozwoju branżą technologiczną i komputerową. Widać to doskonale na

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!