Dlaczego się przeprowadzamy? Powody zmiany mieszkań przez Polaków

Dlaczego się przeprowadzamy? Powody zmiany mieszkań przez Polaków

Przeprowadzki – dotyczą znacznej większości z nas. Są dość częste, lecz odbywają się z wielu różnych przyczyn. Czy jednak zastanawialiśmy się kiedyś nad tym, dlaczego mają miejsce i czym są powodowane? Czas to wyjaśnić.

Polacy przeprowadzają się często. Z mieszkania do mieszkania. Z domu do domu. Z miasta do miasta. W skrajnych przypadkach – z kraju do kraju. Mimo że problem ten dotyczy wielu z nas, często nie zastanawiamy się nad tym, co w gruncie rzeczy go powoduje. Warto zastanowić się nad głównymi powodami naszych migracji i wyciągnąć z nich porządne wnioski.

Oto lista powodów, dla których zmieniamy miejsce zamieszkania:

1. Metraż, który z czasem staje się zbyt mały lub… zbyt duży?

Niewątpliwie jedną z głównych przyczyn przeprowadzek wśród Polaków stanowi metraż mieszkania, który po pewnym czasie okazuje się być dla nas nieodpowiedni. Najczęściej staje się on zbyt mały. Taka sytuacja ma miejsce zazwyczaj wtedy, gdy spodziewamy się w naszej rodzinie nowego członka. Młode pary, które poważnie myślą o przedłużeniu gatunku, zaczynają podejmować decyzje kończące się zmianą miejsca zamieszkania. Zamieniają wtedy swoje ciasne studenckie kawalerki i małe mieszkania dwupokojowe na większe lokale lub po prostu… domki.

Z drugiej jednak strony mamy do czynienia z rezygnacją z dużego domu czy mieszkania wtedy, gdy nasza rodzina się pomniejsza. Najczęściej chodzi tu o wyprowadzkę naszych dorosłych już dzieci czy – w klimacie o wiele smutniejszym – o pożegnanie się z kimś dla nas bliskim, kto stanowił nieodłączną część naszego życia. Wtedy, nie potrzebując tak dużego metrażu jak dotychczas, decydujemy się na przeprowadzkę do mniejszego lokum.

2. Koszty, które przecież można obniżyć

Czynnik finansowy jest również, bez cienia wątpliwości, jedną z głównych przyczyn przeprowadzek wśród Polaków. Wielu ludzi, po wykonaniu stosownych kalkulacji, dochodzi do wniosku, że za tę samą bądź niższą cenę, może mieć mieszkanie lub dom większy, położony w innej lokalizacji, lepszy pod względem technicznym czy estetycznym. Jak np. domy i mieszkania w Baninie https://dommoichmarzen.eu/.

Nie można się im wtedy dziwić – nikt z nas nie lubi przepłacać. W takich przypadkach warto zastanowić się nad koncepcją wzięcia kredytu hipotecznego na zakup własnego gniazdka. Tym bardziej, że decyzję o wyprowadzce podejmują często osoby wynajmujące mieszkania. Płacąc czynsz właścicielowi, rezygnują z płacenia rat za własne mieszkanie lub dom, który mogłyby już posiadać.

3. Gdy standard mieszkania woła o pomstę do nieba

Istnieje wiele przypadków osób, które przeprowadziły się do mieszkania o lepszym standardzie. Nie ma co się oszukiwać – standard miejsca, w jakim na co dzień żyjemy, ma realny wpływ na nasze życie i powodzenie w nim. Ładne, nowoczesne wnętrza sprzyjają naszemu rozwojowi oraz postępowi. Brzydkie, starodawne mieszkania hamują nas i przygnębiają.

Przez to, że na rynku nieruchomości znajduje się wiele lokali o wystroju pamiętającym czasy poprzedniego ustroju, młodzi ludzie przeprowadzają się, chcąc pójść wreszcie „na swoje”. Decydują się wtedy na zakup własnego gniazdka, często wybierając domy pod miastem zamiast wiekowych mieszkań w mieście.

4. Lokalizacja – czynnik mocno zindywidualizowany

Nie jest tajemnicą, że lokalizacja odgrywa kluczową rolę w kwestii wyboru miejsca, w którym będziemy jeść, spać, myć się i ogólnie – żyć. To od niej zależy, w ile czasu dostaniemy się do pracy czy na uczelnię. To od niej również zależy poziom naszego spokoju oraz zadowolenie z własnego lokum.

I tak Polacy dzielą się na zwolenników wszechobecnego miejskiego szumu, którzy decydują się na zamieszkanie w ścisłym centrum, oraz na wielbicieli spokoju i domowego zacisza, które oferują ciche przedmieścia. Kwestia ta jest mocno indywidualna, ale wciąż stanowi jeden z głównych powodów przeprowadzek. Nie da się ukryć, że długie mieszkanie w miejscu, które nas przytłacza i demotywuje, skończy się wreszcie wyprowadzką.

A to jedynie 4 spośród wielu przyczyn przeprowadzek wśród Polaków. Temat ten jest bardzo ciekawy i rozległy. Można dywagować na temat powodów zmieniania miejsca zamieszkania, można się z nimi zgadzać, łączyć ze sobą i modyfikować. Jedno jest pewne – dopóki nie znajdziemy idealnego gniazdka, w którym będzie nam dobrze i w którym postanowimy osiąść na stałe, dopóty przeprowadzki będą nam w życiu towarzyszyły. Warto jednak pamiętać, że kto nie szuka swojego miejsca, ten go nigdy nie znajdzie.

Previous Jak prawidłowo zamontować klapę rewizyjną?
Next Na co zwrócić uwagę podczas montażu składzika ogrodowego?

Może to Ci się spodoba

Aranżacja wnętrz 0 Comments

Ochrona wnętrz przed słońcem. Rolety, żaluzje, markizy – co wybrać?

Choć większość ludzi uwielbia słońce, nie można nie zgodzić się z tym, że w nadmiarze potrafi być ono wyjątkowo dokuczliwe. Łatwo można się o tym przekonać zwłaszcza w pomieszczeniach, które

Wykończenia wnętrz 2 komentarze

10 wzorów tapet, które możesz wykorzystać w pokoju dziecka

Dekoracja pokoju dziecięcego to duże wyzwanie. Za maluszka decydują najbliżsi, starsze dziecko słusznie upomina się zwykle o możliwość samodzielnego dokonania wyboru. Bez względu na to, kto ma ostatnie słowo, warto

Mieszkanie 0 Comments

Jak tanio urządzić mieszkanie?

W dzisiejszych czasach kredyt hipoteczny to nie wszystko. Zakupione mieszkanie często jest w kiepskim stanie i wymaga dużych nakładów finansowych. Jak tanio przeprowadzić wszystkie niezbędne remonty? Czy niewielki budżet może

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!