Darmowe ogrzewanie domu

Darmowe ogrzewanie domu

Ciepło promieni słonecznych można wykorzystać do ogrzewania wnętrz nawet bez montowania specjalnych instalacji. Wystarczy sensownie rozplanować okna. I osadzić budynek tak, by maksymalnie wykorzystać naturalne warunki.

Odpowiednie usytuowanie domu względem stron świata ułatwia utrzymanie pożądanych temperatur we wnętrzach w ciągu całego roku. Skutkuje niższymi rachunkami za ogrzewanie. To oszczędności, które mogą wspomóc domowy budżet, warto więc przeanalizować, w jaki sposób można je uzyskać.

Planując usytuowanie budynku na działce, trzeba pamiętać, że najbardziej słoneczną stroną jest południe. Dom powinien więc zostać tak posadowiony, aby największe przeszklenia – zlokalizowane przy pomieszczeniach dziennych – znalazły się właśnie od strony południowej. Dzięki temu podczas słonecznych zimowych dni salon będzie darmowo ogrzewany. Gorzej latem, w trakcie upalnych dni przeszklenia mogą powodować przegrzewanie się wnętrz. Ale to pozorny problem, z którym w łatwy sposób można sobie poradzić. Wystarczy nad tarasem sąsiadującym z salonem rozpiąć markizę albo na oknach zastosować żaluzje lub rolety zewnętrzne. Te ostatnie okażą się przydatne także zimą, gdy będą chronić wnętrza przed utratą ciepła. Inny, nie mniej interesujący pomysł polega na zasadzeniu w pobliżu drzew liściastych, które latem dadzą przyjemny cień, a zimą, gdy stracą liście, pozwolą promieniom słońca dogrzać wnętrza. Od strony północnej z kolei lepiej jest ograniczyć powierzchnię przeszkleń, elewację można dodatkowo osłonić krzewami zimozielonymi, które zapewnią ochronę przed nadmiernymi stratami ciepła.

Dążąc do maksymalnego wykorzystania darmowego ogrzewania słonecznego, warto pod tym względem przyjrzeć się układowi funkcjonalnemu i wzajemnemu rozmieszczeniu poszczególnych wnętrz. Najlepszą lokalizacją dla salonu i innych pomieszczeń, w których spędza się najwięcej czasu w ciągu dnia, jest strona południowa. Tutaj też najczęściej, obok salonu, planuje się taras. Jasny, dobrze oświetlony pokój dzienny to niewątpliwie atut. Po przeciwnej stronie budynku można umieścić pomieszczenia gospodarcze, a  także kuchnię. To odpowiednia lokalizacja dla tych wnętrz, gdyż zaplecze techniczne (kotłownia, pralnia, spiżarnia) nie wymaga dobrego oświetlenia naturalnego. Natomiast okna kuchenne nie muszą znajdować się od najbardziej nasłonecznionej strony, ponieważ w kuchni i tak zazwyczaj jest wystarczająco ciepło.

Darmowe ogrzewanie domu

Stronę wschodnią uważa się za najlepszą lokalizację dla gabinetu, zwłaszcza jeśli ktoś z domowników pracuje w domu. W tej części równie często planuje się sypialnie. Ale jeśli poranne promienie słońca nie są mile widziane przez domowników, to pokoje prywatne można usytuować od strony północnej.

Podczas wybierania projektu warto wziąć pod uwagę tych kilka porad. Na efekty nie będzie trzeba długo czekać – zaowocują komfortowym mieszkaniem i niższymi rachunkami za ogrzewanie.


Więcej artykułów napisanych przy współpracy z Tooba.pl

Willa-One_JW-Construction.jpg   construction-370588_640.jpg   Dzielna-60_Ochnik-Development...jpg

Previous Kominek w domu
Next Jak kompleksowo chronić i konserwować dach?

Może to Ci się spodoba

Instalacje 0 Comments

Konwerter satelitarny – niezbędny element każdej instalacji satelitarnej

Do odbioru telewizji satelitarnej nie wystarczy antena oraz dekoder. Niezbędny jest również konwerter satelitarny, który przetwarza nadawany sygnał oraz przewód koncentryczny, za pomocą którego otrzymany sygnał jest nadawany. Czym dokładnie

Instalacje 0 Comments

Cyrkulacja w instalacji c.w.u.

W przypadku centralnego zaopatrzenia w ciepłą wodę wciąż pojawia się ten sam problem: po odkręceniu kranu musi upłynąć sporo czasu zanim woda osiągnie odpowiednią temperaturę.  Marnotrawstwo polega na tym, że

Instalacje 0 Comments

Zalety ogrzewania podłogowego

Czy warto inwestować w ogrzewanie podłogowe? Jest to rozwiązanie, które zyskuje coraz więcej zwolenników, czy jednak w każdych warunkach będzie to idealna opcja, zwłaszcza że koszty inwestycji wciąż są wyższe

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!