Dalmierz laserowy – z nim wszystko zrobisz prościej!

Dalmierz laserowy – z nim wszystko zrobisz prościej!

Dalmierze to wielofunkcyjne urządzenia, dzięki którym precyzyjnie zmierzysz odległość. Doskonale sprawdzają się we wszystkich pracach remontowo-budowlanych, a także w trakcie urządzania i dekorowania mieszkania. Ich zalety doceniają m.in. geodeci, budowlańcy, wojskowi i wszyscy Ci, którym zależy na wykonywaniu jak najdokładniejszych pomiarów. Co więcej, dalmierze mogą zastąpić inne przyrządy, jak choćby taśmy pomiarowe. Dzięki nim możliwe jest samodzielne dokonywanie pomiarów na dużych odległościach. Dalmierze są łatwe w obsłudze, bardzo poręczne i mają wiele przydatnych funkcji.

Dalmierz laserowy

Dalmierze laserowe mają mnóstwo zalet. Z pewnością wiedzą o tym wszyscy, którzy już kiedyś z nich korzystali. Urządzenia wysyłają promień laserowy do wskazanego elementu, a następnie mierzą odległość tego promienia. Dalmierze laserowe  uchodzą za najbardziej precyzyjne przyrządy pomiarowe. Ich dokładność wynosi od 1 do 3 mm. Im dalszy zakres odległości danego urządzenia, tym precyzja jest mniejsza. Do prac pomiarowych najczęściej wykorzystywane są dalmierze o maksymalnym zasięgu pomiaru wynoszącym 20, 30, 50, 60 oraz 120 m. Dalmierze laserowe mają z reguły niewielkie rozmiary i zasilane są za pomocą baterii lub akumulatora.

Wiązka światła rzucana na ścianę przez dalmierz laserowy przyspiesza wykonywanie prac i zwiększa ich precyzję. Doskonale sprawdzi się zarówno podczas obmiaru pomieszczeń, układania podłogi czy kładzenia glazury. Dzięki niemu obliczysz szybko i dokładnie ilość potrzebnych materiałów.

Nowoczesne dalmierze laserowe poza standardowym pomiarem odległości i powierzchni, mogą także mierzyć kąt nachylenia, obliczać wysokość na podstawie twierdzenia Pitagorasa, pełnić funkcję podręcznej poziomicy, a także dokonywać pomiaru kubatury pomieszczeń. Dostępne funkcje zależą od przeznaczenia dalmierza. Wyniki pomiarów mogą być podawane w różnych jednostkach. Część modeli zapamiętuje do kilku do nawet kilkunastu ostatnich pomiarów, dzięki czemu masz do nich łatwy dostęp i nie musisz wszystkiego zapisywać. Jest to funkcja szczególnie przydatna, kiedy musisz zrobić wiele pomiarów lub dokonać ich porównania.

Jaki dalmierz laserowy wybrać ?

Wybór odpowiedniego dalmierza laserowego wymaga przemyślenia kilku kwestii. W pierwszej kolejności tego, gdzie dalmierz ma być używany? Jeżeli wewnątrz pomieszczeń, to wystarczy standardowy model, często nawet ten najprostszy. Jeśli jednak chcesz go używać na zewnątrz, na dużych odległościach, to koniecznie wybierz produkt o odpowiedniej szczelności i zasięgu. Standardowa szczelność dalmierzy wynosi IP54, jednak dostępne są także modele o wyższej szczelności, np. dalmierz o IP65, który jest pyłoszczelny i odporny na działanie silnych strug wody. Ważny jest też zakres temperatur, w jakich urządzenie ma pracować. Optymalne temperatury dla dalmierzy wynoszą od -10oC do 50oC. Do pomiarów dużych odległości warto wybrać modele wyposażone w celownik, który poprawia precyzję pomiaru, zwłaszcza na zewnątrz budynku.

Podczas prac wykonywanych po zmroku lub w ciemnych pomieszczeniach przydatną funkcjonalnością dalmierza laserowego może okazać się podświetlany ekran. Najbardziej zaawansowane dalmierze laserowe mają dotykowe ekrany i wbudowane kamerki, które umożliwiają odmierzanie pomiarów ze zdjęcia zarejestrowanego na urządzeniu. Wybór odpowiedniego dalmierza laserowego zależy przede wszystkim od tego, jakich funkcjonalności potrzebuje użytkownik oraz w jakim środowisku i na jakich odległościach ma pracować urządzenie.

Nowoczesne dalmierze laserowe – akcesoria dodatkowe

Dalmierze laserowe pozwalają na przesyłanie pomiarów do komputera za pomocą kabla. Niektóre modele wyposażone są w technologię Bluetooth, która umożliwia bezprzewodowe przesyłanie danych na inne urządzenia. Dedykowane aplikacje pozwalają tworzyć szkice czy rzuty pomieszczeń. To nowoczesne rozwiązanie jest szczególnie przydatne dla firm, ale również osób indywidualnych, które chcą dokonać bardziej profesjonalnych wyliczeń. Niekiedy do dalmierza laserowego dołączany jest statyw, który poprawia precyzję pomiaru. W wykonywaniu pomiarów pomagają także okulary antyrefleksyjne, dzięki którym lepiej widać promień lasera.

Dalmierze laserowe to urządzenia, które z pewnością warto posiadać. Pomagają one dokonywać precyzyjnych pomiarów i obliczeń, które podnoszą jakość wykonywanych prac. Co więcej, prace te będą wykonane znacznie sprawniej. Wielofunkcyjność tych urządzeń sprawia, iż są one bardzo przydatne zarówno dla przydomowych majsterkowiczów, jak i dla profesjonalnych firm remontowo-budowlanych.

Previous Panele fotowoltaiczne – ekonomiczne rozwiązanie pozyskiwania energii.
Next Jak wybrać krzesło do pracy przy komputerze?

Może to Ci się spodoba

Mieszkanie 0 Comments

Wkład własny na nowe mieszkanie

Rok 2015 to rok w pewnym sensie przełomowy dla osób planujących zakup mieszkania. Od 1 stycznia obowiązują bowiem nowe przepisy w zakresie kredytów mieszkaniowych. Zgodnie z Rekomendacją S Komisji Nadzoru

Mieszkanie 0 Comments

Prace na wysokościach – jak uchronić się przed upadkiem?

Tylko osoby doświadczone i posiadające specjalistyczne kwalifikacje, mogą podejmować się prac na wysokościach. To ryzykowne zajęcie, do wykonywania którego niezbędny jest fachowy sprzęt alpinistyczny. Na wysokości nietrudno o wypadek, dlatego

Mieszkanie 0 Comments

Przegląd myjek ciśnieniowych

Czas wiosennych porządków nadchodzi nieuchronnie. W tym zadaniu myjka ciśnieniowa wydaje się nieodzowną pomocą. Dzięki niej można nie tylko skrócić czas mycia, ale także zamienić pracę w zabawę. Zobacz, co

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!