Czym są instalacje wody lodowej i gdzie je stosować?

Czym są instalacje wody lodowej i gdzie je stosować?

Alternatywą dla systemów klimatyzacji freonowej okazuje się być instalacja wody lodowej. Jej popularność jest coraz większa między innymi z uwagi na niskie koszty, jakie trzeba ponieść w związku z jej wykonaniem. Również jej utrzymanie nie nastręcza wysokich wydatków. Przyjrzyjmy się instalacji wody lodowej bliżej. Zobaczmy, gdzie można ją stosować.

Na czym to polega?

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, instalacja wody lodowej to doskonała alternatywa dla tradycyjnych systemów klimatyzacji, które bazują na freonie. Niewątpliwym plusem takiego rozwiązania jest niski koszt. Czynnikiem chłodniczym nie jest bowiem w tym wypadku drogi freon, a woda, która jest schładzana. Układ, w którym wykorzystywana jest woda lodowa zbudowany jest z:-agregatu wody lodowej;-wewnętrznych odbiorników chłodu.Całość łączy instalacja hydrauliczna. Jednostki wewnętrzne swoim wyglądem do złudzenia przypominają tradycyjne klimatyzatory. Jeśli chcemy jeszcze bardziej obniżyć koszty eksploatacji, można zdecydować się na pompę ciepła. Wielu specjalistów porównuje instalację wody lodowej do systemu ogrzewania. Różnica dotyczy temperatury wody. Koszty montażu takiego systemu są nieco wyższe niż tradycyjnej klimatyzacji freonowej. Już jednak samo użytkowanie kosztuje nas zdecydowanie mniej.

Gdzie wykorzystuje się instalacje wody lodowej?

Powszechnie sięga po nie przemysł tworzyw sztucznych. Są one niezastąpione również w procesie obróbki metali, a także odlewania środków chemicznych. Trudno obecnie wyobrazić sobie bez instalacji wody lodowej przemysł farmaceutyczny, a także medycynę. To właśnie instalacje wody lodowej są powszechnie wykorzystywane w chłodzeniu takich urządzeń, jak rezonans magnetyczny. Instalacja ta bardzo dobrze sprawdza się też w procesie chłodzenia rozmaitych zasilaczy i stacji energii elektrycznych.

Profesjonalny projekt

Aby instalacja wody lodowej w ogóle się sprawdziła, niezbędny jest jej profesjonalnie wykonany projekt. Instalacja musi być bowiem dopasowana do miejsca, w którym ma się znaleźć. Przed jej zaprojektowaniem niezbędne jest wykonanie bilansu obciążenia cieplnego budynku. Uzyskane w ten sposób daje pozwalają na ustalenie optymalnej mocy agregatu wody lodowej, który stanowi nieodłączny element całej instalacji. Na szczęście obecnie znalezienie specjalistów zajmujących się projektowaniem tego rodzaju instalacji nie stanowi większego problemu.

Chiller

Aby w ogóle można było myśleć o instalacji wody lodowej, niezbędny jest tak zwany chiller. Jest to nic innego, jak schładzacz cieszy. Z niego woda przenoszona jest do urządzenia końcowego. W zdecydowanej większości przypadków jego rolę pełni wentylatorowy wymiennik ciepła. Instalacja wody lodowej to nowoczesne rozwiązanie, którego popularność jest coraz większa. Dzieje się tak oczywiście nie bez powodu. Możliwości zastosowania instalacji wody lodowej jest wiele. My wskazaliśmy na te najważniejsze. Bez wątpienia woda lodowa to przyszłość instalacji klimatyzacyjnych. Należy spodziewać się, że będzie ona intensywnie rozwijana.

Previous Branża budowlana a programy wsparcia sprzedaży
Next Jak wykonać izolację domu?

Może to Ci się spodoba

Instalacje 0 Comments

Korzyści z ogrzewania domów gazem LPG – 3 zalety modnych instalacji

Jednym z najważniejszych dylematów przy budowie domu jest wybór odpowiedniej technologii ogrzewania. Na rynku dostępnych jest szereg metod wykorzystujących różne źródła także te odnawialne. Wiele osób decyduje się również na

Instalacje 0 Comments

Drożna kanalizacja- gwarancją nie zanieczyszczonej wody i gleby

Sprawnie działająca kanalizacja oznacza więcej niż mogłoby się wydawać. Drożne rury odpływowe nie tylko pozwalają bezpiecznie pozbyć się nieczystości, są także zabezpieczeniem czystości wód i gleby i dają pewność, że

Instalacje 0 Comments

Nowoczesne magazyny – hale stalowe w logistyce

Obecnie hale logistyczne muszą spełniać coraz więcej wymagań stawianych przez ich użytkowników. Nośna konstrukcja stalowa hali ma dużo większe możliwości jeżeli chodzi o wymiary, niż konstrukcje tradycyjne. Konstrukcja stalowa pozwala

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!