Cztery metody spawalnicze – jaką wybrać?

Cztery metody spawalnicze – jaką wybrać?

Dzięki spawaniu możemy spajać ze sobą różne rodzaje elementów metalowych, na przykład rury, kątowniki i inne elementy konstrukcyjne. W ten sposób tworzymy zwarte konstrukcje, które stanowią podstawę nowoczesnego budownictwa, przemysłu motoryzacyjnego, stoczniowego, lotniczego i wielu innych. Co ciekawe, przy pomocy nowoczesnych urządzeń spawalniczych, takich jak spawarki inwertorowe, spawaniem mogą zajmować się nie tylko profesjonaliści, ale także amatorzy, majsterkowicze i hobbyści. Tego typu umiejętność przyda się przy budowie domu, przy tworzeniu instalacji grzewczej czy jej naprawach.

Cztery podstawowe metody spawalnicze

Spawanie, czyli nadtopienie i zespolenie dwóch fragmentów materiału może być realizowane przy pomocy kilku różnych metod. Najpopularniejsze z nich to spawanie ręczne topliwymi elektrodami otulonymi – metoda MMA, spawanie topliwymi elektrodami spawalniczymi w osłonie gazów obojętnych lub aktywnych – odpowiednio metoda MIG i MAG oraz spawanie przy pomocy nietopliwej elektrody wolframowej – spawanie metodą TIG.

W przypadku prostych zastosowań konstrukcyjnych najczęściej sięga się po metodę MMA, czyli spawanie przy pomocy topliwej elektrody otulonej. Tego typu elektroda składa z topliwego drutu pełniącego funkcję spoiwa oraz otuliny, która pod wpływem wysokiej temperatury rozkłada się na gaz i żużel. Gaz osłonowy pomaga w uzyskaniu spoiny dobrej jakości, a żużel zapobiega jej szybkiemu stygnięciu, co minimalizuje ryzyko powstania pęknięć i wewnętrznych nieciągłości. Do spawania metodą MMA używa się różnych rodzajów spawarek. Współcześnie najczęściej są to proste w obsłudze, a przy tym niewielkie i lekkie spawarki inwertorowe. Topliwe elektrody otulone może stosować także, korzystając z klasycznych spawarek transformatorowych (duże, ciężkie, energochłonne i wymagające częstych przerw w pracy dla schłodzenia transformatora) oraz półautomatów spawalniczych nazywanych migomatami.

Metody MIG/MAG i TIG to techniki bardziej specjalistyczne, wymagające użycia specjalnych akcesoriów spawalniczych, w tym dostępu do gazów osłonowych przechowywanych w specjalnych butlach. Oczywiście przy znajomości tych metod, można korzystać z nich dla tworzenia lepszej jakości spoin, również przy wykorzystaniu takich narzędzi jak spawarka inwertorowa.

Jaką spawarkę wybrać?

Dla zastosowań amatorskich i półprofesjonalnych optymalnym wyborem będzie zakup prostej w obsłudze spawarki inwertorowej. Urządzenia tego typu zużywają mniej prądu niż klasyczne spawarki transformatorowe, są również wyraźnie tańsze od profesjonalnych półautomatów spawalniczych. Poza tym przy pomocy spawarki inwertorowej można spawać każdą z elektrod, choć oczywiście najczęściej są to topliwe elektrody otulone, a więc spawanie metodą MMA. Jeśli nadal nie jesteś pewny, jaką spawarkę i metodę wybrać, wejdź na stronę Eltrex.net.pl i skorzystaj z pomocy fachowców.

Previous Tanie ocieplenie
Next Niezbędne narzędzia budowlane

Może to Ci się spodoba

Budowa domu 0 Comments

Jaki system alarmowy wybrać do domu i mieszkania?

Wakacje, ferie, długie weekendy oraz okres świąteczno – noworoczny to czas, kiedy wiele osób wyjeżdża z domu. Niestety wtedy również można zaobserwować wzrost aktywności włamywaczy. Dlatego warto pomyśleć o zainstalowaniu

Budowa domu 0 Comments

Elektronarzędzia – jak i gdzie kupić, żeby nie żałować?

Dobre jakościowo elektronarzędzia to niewątpliwie dość istotny wydatek, o czym wie każdy ich użytkownik. Dobry sprzęt w formie całego zestawu może nas kosztować nawet w granicach 2-3 tysięcy złotych. Skompletowanie

Budowa domu 0 Comments

Artykuły BHP do prac budowlanych – niezbędne ubrania i sprzęt ochronny

Praca na budowie łatwa nie jest. Wymaga odpowiedniego doświadczenia, wiedzy, a także przygotowania. Niezwykle istotne jest to, by zadbać o bezpieczeństwo pracownika, a w tym przypadku niezbędne jest zapewnienie sprzętu

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!