Cztery metody spawalnicze – jaką wybrać?

Cztery metody spawalnicze – jaką wybrać?

Dzięki spawaniu możemy spajać ze sobą różne rodzaje elementów metalowych, na przykład rury, kątowniki i inne elementy konstrukcyjne. W ten sposób tworzymy zwarte konstrukcje, które stanowią podstawę nowoczesnego budownictwa, przemysłu motoryzacyjnego, stoczniowego, lotniczego i wielu innych. Co ciekawe, przy pomocy nowoczesnych urządzeń spawalniczych, takich jak spawarki inwertorowe, spawaniem mogą zajmować się nie tylko profesjonaliści, ale także amatorzy, majsterkowicze i hobbyści. Tego typu umiejętność przyda się przy budowie domu, przy tworzeniu instalacji grzewczej czy jej naprawach.

Cztery podstawowe metody spawalnicze

Spawanie, czyli nadtopienie i zespolenie dwóch fragmentów materiału może być realizowane przy pomocy kilku różnych metod. Najpopularniejsze z nich to spawanie ręczne topliwymi elektrodami otulonymi – metoda MMA, spawanie topliwymi elektrodami spawalniczymi w osłonie gazów obojętnych lub aktywnych – odpowiednio metoda MIG i MAG oraz spawanie przy pomocy nietopliwej elektrody wolframowej – spawanie metodą TIG.

W przypadku prostych zastosowań konstrukcyjnych najczęściej sięga się po metodę MMA, czyli spawanie przy pomocy topliwej elektrody otulonej. Tego typu elektroda składa z topliwego drutu pełniącego funkcję spoiwa oraz otuliny, która pod wpływem wysokiej temperatury rozkłada się na gaz i żużel. Gaz osłonowy pomaga w uzyskaniu spoiny dobrej jakości, a żużel zapobiega jej szybkiemu stygnięciu, co minimalizuje ryzyko powstania pęknięć i wewnętrznych nieciągłości. Do spawania metodą MMA używa się różnych rodzajów spawarek. Współcześnie najczęściej są to proste w obsłudze, a przy tym niewielkie i lekkie spawarki inwertorowe. Topliwe elektrody otulone może stosować także, korzystając z klasycznych spawarek transformatorowych (duże, ciężkie, energochłonne i wymagające częstych przerw w pracy dla schłodzenia transformatora) oraz półautomatów spawalniczych nazywanych migomatami.

Metody MIG/MAG i TIG to techniki bardziej specjalistyczne, wymagające użycia specjalnych akcesoriów spawalniczych, w tym dostępu do gazów osłonowych przechowywanych w specjalnych butlach. Oczywiście przy znajomości tych metod, można korzystać z nich dla tworzenia lepszej jakości spoin, również przy wykorzystaniu takich narzędzi jak spawarka inwertorowa.

Jaką spawarkę wybrać?

Dla zastosowań amatorskich i półprofesjonalnych optymalnym wyborem będzie zakup prostej w obsłudze spawarki inwertorowej. Urządzenia tego typu zużywają mniej prądu niż klasyczne spawarki transformatorowe, są również wyraźnie tańsze od profesjonalnych półautomatów spawalniczych. Poza tym przy pomocy spawarki inwertorowej można spawać każdą z elektrod, choć oczywiście najczęściej są to topliwe elektrody otulone, a więc spawanie metodą MMA. Jeśli nadal nie jesteś pewny, jaką spawarkę i metodę wybrać, wejdź na stronę Eltrex.net.pl i skorzystaj z pomocy fachowców.

Previous Tanie ocieplenie
Next Niezbędne narzędzia budowlane

Może to Ci się spodoba

Budowa domu 0 Comments

BHP na budowie. Jak bardzo istotne i dlaczego?

Mimo że każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom bezpieczne dla zdrowia i życia warunki pracy oraz odbycie szkoleń z zakresu BHP, to trzeba uczciwie przyznać, że są zawody o

Budowa domu 0 Comments

Jakie narzędzia są niezbędne do remontu mieszkania

Remont mieszkania to dla wielu epopeja, zwłaszcza dla tych, którzy decydują się na samodzielne wykonanie. Nie wystarczy mieć pewne umiejętności. Ważne jest również zdobycie niezbędnego sprzętu. Jak nie zgubić się

Budowa domu 0 Comments

Kupujemy wiertarkę: jaką wybrać?

Wiertarki to bardzo popularny rodzaj elektronarzędzi. Korzystają z nich zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. Wbrew pozorom kupno wiertarki nie jest sprawą prostą. To efekt tego, że na rynku dostępne są

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!