Chcesz zmienić dostawcę prądu? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Chcesz zmienić dostawcę prądu? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Jedną z metod na obniżenie rachunków za prąd może być zmiana sprzedawcy energii elektrycznej. Jednak na to rozwiązanie znacznie częściej decydują się średnie oraz duże firmy niż indywidualni odbiorcy. Czy warto zatem zmieniać sprzedawcę prądu?

Wszyscy odbiorcy prądu korzystają z usług dwóch firm – dystrybutora energii i jej sprzedawcy. Jeszcze kilka lat temu każdy z nas kupował prąd od przedsiębiorstw energetycznych, które były zarówno sprzedawcą, jak i dostawcą energii. Choć dystrybutora energii w dalszym ciągu nie możemy zmienić, przy wyborze sprzedawcy prądu od 2007 roku mamy pełną dowolność.

Czym różni się dystrybutor energii od sprzedawcy?

Dystrybutor energii elektrycznej, inaczej nazywany operatorem systemu dystrybucyjnego, jest właścicielem infrastruktury, czyli głównie kabli, za sprawą której prąd fizycznie dociera do naszego domu. Ceny usług dystrybutora są ustalane przez Urząd Regulacji Energetyki.

W Polsce działa pięciu największych operatorów systemu dystrybucyjnego, do sieci których przyłączona jest zdecydowana większość odbiorców prądu. Firmy te mają lokalny monopol na określonych obszarach, co przekłada się na brak możliwość ich dowolnej zmiany.

Z kolei sprzedawca, jak sama nazwa wskazuje, sprzedaje nam energię. Dostawca energii nie prowadzi do naszych domów własnych kabli, ponieważ prąd jest przesyłany siecią lokalnego dystrybutora. Od kilku lat jednak możemy bez żadnego problemu zmienić sprzedawcę prądu.

Choć największymi sprzedawcami energii nadal są firmy z tych samych grup kapitałowych, co dystrybutorzy, na rynku pojawiły się nowe przedsiębiorstwa, które oferują tę samą usługę.

Na co zwrócić uwagę, zmieniając dostawcę prądu?

Według szacunków dzięki zmianie dostawcy energii nasze rachunki za prąd mogą być niższe o kilka do kilkunastu procent. Czy to dużo? Wszystko zależy od indywidualnego podejścia, a także umowy, jaką zawrzemy z nowym sprzedawcą. Na co zatem warto zwrócić uwagę?

Dowolność w kwestii wyboru dostawcy energii sprawia, że nieświadomie możemy zgodzić się na warunki gorsze niż posiadaliśmy do tej pory. Zanim zmienimy sprzedawcę energii, dokładnie zapoznajmy się z proponowaną ofertą i zweryfikujmy zawarte w umowie ceny. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do zapisów w kontrakcie, nie bójmy się pytać.

Przed podpisaniem umowy sprawdźmy też, jakie są możliwe opcje płatności, a także jaki jest czas obowiązywania kontraktu, możliwość jego wypowiedzenia oraz sposób przedłużenia. Sprzedawcy coraz częściej gwarantują nam utrzymanie cen na określonym, zazwyczaj atrakcyjnym poziomie, ale pod warunkiem związania się umową na wskazany okres.

Naszej uwadze nie powinny też umknąć zawarte w umowie ewentualne ukryte opłaty, przykładowo kary za kolejną zmianę dostawcy, co akurat byłoby praktyką niedozwoloną.

Jak zmienić sprzedawcę energii?

Proces zmiany dostawcy prądu jest łudząco podobny do procedury zmiany operatora sieci komórkowej. Wszyscy sprzedawcy energii oferują dopełnienie niezbędnych formalności w imieniu klienta na podstawie podpisanej umowy wraz z udzielonym pełnomocnictwem.

Na wszelkie działania z tym związane dostawca ma 30 dni, natomiast w przypadku drugiej zmiany – 14. Pamiętajmy, że pierwsza zmiana sprzedawcy jest całkowicie bezpłatna bez względu na to, jaką firmę wybierzemy. Z kolei druga i każda kolejna może pociągać za sobą pewne koszty, ale tylko takie, jakie zostały podane w zawartej wcześniej umowie.

Previous Lampy Massive – wymaluj swój dom światłem
Next Zaprawy techniczne Weber z marką Deitermann

Może to Ci się spodoba

Instalacje wodne 0 Comments

Bateria umywalkowa – sprawdź, czym się kierować przy wyborze

Stając przed koniecznością zaaranżowania łazienki, możemy czuć się przytłoczeni ilością decyzji, które będziemy musieli podjąć. Chcąc być zadowolonym z efektu, powinniśmy zadbać o każdy szczegół. Takim szczegółem mogą być baterie

Instalacje elektryczne 0 Comments

Jak rozświetlić małą kuchnię?

Chociaż większość gospodyń marzy o przestronnej kuchni, którą można dowolnie zaaranżować, w wielu mieszkaniach pomieszczenie to należy do najmniejszych. Warto jednak wiedzieć, że przemyślany projekt zagospodarowania każdego centymetra przestrzeni oraz

Ogrzewanie 0 Comments

Grzejniki dekoracyjne

Czasy, kiedy do drugoplanowych elementów wyposażenia wnętrz, takich jak grzejniki, nie przywiązywano dużej wagi, już dawno minęły. Dzisiaj, poza funkcją użytkową, grzejniki pełnią także rolę dekoracyjną. Szeroka paleta dostępnych urządzeń

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!