BHP na budowie. Jak bardzo istotne i dlaczego?

BHP na budowie. Jak bardzo istotne i dlaczego?

Mimo że każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom bezpieczne dla zdrowia i życia warunki pracy oraz odbycie szkoleń z zakresu BHP, to trzeba uczciwie przyznać, że są zawody o większym i mniejszym poziomie ryzyka. Środowiskiem pracy, gdzie jest wiele wypadków (często, niestety, śmiertelnych) jest budowa. Co roku na budowie wskutek nieprzestrzegania przepisów BHP dochodzi do incydentów, które niejednokrotnie kończą się utratą zdrowia a nawet życia. Jak wyglądają statystyki i jak zapobiec wypadkom na budowie?

BHP na budowie, liczby, przyczyny wypadków

Według danych z Głównego Urzędu Statystycznego, w 2018 roku zgłoszonych oficjalnie zostało ponad 5000 wypadków na budowach, z czego śmiertelnych aż 48. Z kolei Państwowa Inspekcja Pracy podaje, że w 2018 roku wypadków było niewiele ponad 500, ale zginęło aż 70 osób. 

Bez względu na to, które dane są właściwem, bezpieczeństwo na budowie jest niewątpliwie ważnym tematem, a sama budowlanka to bardzo niebezpieczny sektor. 

Najczęstsze przyczyny wypadków i złamania przepisów BHP na budowie

Na budowie według oficjalnych danych można rozróżnić kilka typów wypadków. Są to:

  • Potknięcie się, upadek na tym samym poziomie lub wypadek spowodowany przez spadający z góry przedmiot (ok. 15% wszystkich wypadków)
  • Złe wykorzystanie narzędzi (13%)
  • Upadek z wysokości (11%)
  • Zasypanie, wciągnięcie do dołu (3%)

Z relacji pracodawców budowlanych, ponad ⅔ wypadków na budowie wynika z braku przestrzegania przepisów BHP w trakcie wykonywania pracy. Często zdarzały się też wypadki związane z niewłaściwego wykorzystania maszyn i innych urządzeń technologicznych (prawie 15%). Dane te pokazują jasno, że na budowie wyjątkowo ważne są szkolenia BHP i stosowanie się do przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Szkolenia BHP na budowie – przebieg

Szkolenie BHP muszą odbyć wszyscy pracownicy budowy, a także osoby, które biorą udział w pracach budowlanych takie jak magazynierzy, pracownicy zaplecz budowlanych czy kierowcy samochodów dostawczych. Szkolenie BHP powinni odbyć także hydraulicy, elektrycy i konserwatorzy.

W jaki sposób takie szkolenie powinno się odbyć? Przede wszystkim szkolenie dla robotników powinno mieć charakter warsztatowy – niezbędne jest przeprowadzenie na budowie instruktażu uczącego bezpiecznej pracy i podnoszącego świadomość robotników w kwestii wykluczania niebezpieczeństw. 

Ze względu na to, że obowiązujące przepisy wymagają od pracodawcy skierowania pracowników budowlanych na szkolenia z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, warto jest wybrać firmę, która w podobnych szkoleniach ma doświadczenie. Jest to o tyle istotne, że w grę wchodzi ludzkie zdrowie i życie i podobne szkolenia należy powierzyć tylko i wyłącznie ekspertom z doświadczeniem w branży budowlanej. Przykładową firmą realizująca podobne zlecenia jest https://controlbhp.pl z Wrocławia – zaufany partner w prowadzeniu szkoleń z bezpieczeństwa i higieny pracy.

Jeśli więc musisz przeprowadzić szkolenie bhp na budowie, nie wahaj się tylko skorzystaj z wiedzy i doświadczenia ekspertów.

Previous Rusza sprzedaż kolejnego etapu Osiedla Scandi
Next Izolacje natryskowe

Może to Ci się spodoba

Budowa domu 0 Comments

Kupujemy wiertarkę: jaką wybrać?

Wiertarki to bardzo popularny rodzaj elektronarzędzi. Korzystają z nich zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. Wbrew pozorom kupno wiertarki nie jest sprawą prostą. To efekt tego, że na rynku dostępne są

Budowa domu 0 Comments

Szkoła branżowa + uprawnienia SEP. Idealny zestaw na polskim rynku pracy

Analiza sytuacji na polskim rynku zatrudnienia prowadzi nas do jednoznacznego wniosku: jeśli ktoś ma w ręku konkretny fach, a przy tym może się pochwalić cennymi kwalifikacjami zawodowymi, to nie musi

Budowa domu 0 Comments

Dlaczego żaluzje plisowane sprawdzą się w Twoim domu?

Coraz ciekawszym rozwiązaniem stosowanym w wielu domach są żaluzje plisowane. Stanowią modny dodatek do nowoczesnego wnętrza i są przez wiele osób uważane za efektowniejszy sposób na ochronę przed światłem, a przy tym

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!