Artykuły BHP do prac budowlanych – niezbędne ubrania i sprzęt ochronny

Artykuły BHP do prac budowlanych – niezbędne ubrania i sprzęt ochronny

Praca na budowie łatwa nie jest. Wymaga odpowiedniego doświadczenia, wiedzy, a także przygotowania. Niezwykle istotne jest to, by zadbać o bezpieczeństwo pracownika, a w tym przypadku niezbędne jest zapewnienie sprzętu ochronnego, który o to bezpieczeństwo będzie dbał. Jakie artykuły BHP są w takim razie konieczne na placu budowy?

Jakie elementy wpływają na bezpieczeństwo pracy?

Po pierwsze niezbędne jest szkolenie BHP i odpowiednie przygotowanie do pracy. Pracodawca ma obowiązek przeprowadzić szkolenie z zakresu obsługi maszyn budowlanych oraz ich bezpiecznego użytkowania. Bezpieczeństwo w pracy na budowie zapewniają również artykuły BHP, te podstawowe zostały wymienione na www.koelnerpolska.pl/produkty/narzedzia/narzedzia-reczne/artykuly-bhp. Każdy pracownik powinien wiedzieć, jakie środki ochrony należy posiadać, kiedy są one konieczne i jak ich używać. To na właścicielu firmy budowlanej spoczywa odpowiedzialność zapewnienia odpowiedniego wyposażenia.

Rękawice ochronne do prac budowlanych

Wiele prac budowlanych wykonywanych jest ręcznie, do czego niezbędne są rękawice ochronne, mające nie tylko chronić skórę dłoni przed uszkodzeniem, ale także zapewnić lepszy chwyt i poprawić wygodę pracy. Do wyboru mamy różne typy rękawic, mające różne zastosowanie:

  • rękawice gumowe – są bardzo wygodne i jednocześnie bardzo tanie;
  • rękawice ze sztucznej skóry lub skóry bydlęcej – ich podstawowym zadaniem jest ochrona dłoni przed uszkodzeniami czy porażeniem prądem;
  • rękawice poliestrowe – poprawiają precyzję chwytu, chronią przed podrażnieniami, a warstwa lateksu jest odporna na ścieranie i rozdarcia;
  • rękawice dzianinowe – najczęściej bawełniane, poprawiają komfort pracy i najczęściej wykorzystywane są przy pracach niewymagających wielkiej precyzji;
  • rękawice bawełniano-poliestrowe – część chwytna powlekana jest lateksem lub nitrylem, dzięki czemu są odporne na smary i oleje oraz bardzo precyzyjne w wykonywanej pracy.

Okulary ochronne dla zabezpieczenia oczu

Podstawowym zadaniem okularów ochronnych jest zapewnienie bezpieczeństwa oczu w trakcie pracy. Cięcie metalu czy szlifowanie różnych materiałów wywołuje iskry i odłamki, które mogłyby poważnie zaszkodzić oczom. Okulary chronią przed pyłem, wiórkami czy żrącymi płynami. Specjalne przyciemniane okulary z maską konieczne są w trakcie spawania.

To, co jest istotne w przypadku okularów to szkło ochronne, które powinno być wykonywane z jak najtwardszych materiałów odpornych na pęknięcia czy porysowania i zazwyczaj wykorzystywany jest do tego poliwęglan. Okulary i gogle robocze powinny być dobrze dopasowane do twarzy i głowy, by w trakcie pracy się nie zsuwały.

Kaski i nauszniki ochronne

Te artykuły BHP służą do ochrony głowy i uszu. Plac budowy bywa niebezpiecznym miejscem, a często także i bardzo głośnym. Kask, najczęściej wykonany z twardego i wytrzymałego materiału (polipropylenu), musi zapewnić ochronę przed urazami czaszki, a pasek znajdujący się wewnątrz pomaga w jego dobrym dopasowaniu do kształtu głowy.

Z kolei nauszniki mają przede wszystkich chronić słuch pracownika w trakcie wykonywania prac o wysokim współczynniku hałasu. Wyglądają one trochę jak słuchawki, ale bez kabla, a ich zadaniem jest wygłuszanie dźwięków. Inną możliwością jest jeszcze zastosowanie stoperów do uszu, jednak te wykorzystywane są stosunkowo rzadko.

Maski, nakolanniki – do czego służą?

Maski ochronne mają przede wszystkim chronić drogi oddechowe przed pyłami i zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu. Posiadają one specjalne filtry, które wychwytują wszystkie niebezpieczne substancje mogące dostać się do gardła i zaszkodzić zdrowiu i życiu. Masek ochronnych jest kilka rodzajów – proste maski przeciwpyłowe do prac lekkich, maski przeciwpyłowe do ciężkich prac z zaworkiem ułatwiającym oddychanie i maski do prac z substancjami niebezpiecznymi, które często zakrywają całą twarz i bardziej wyglądają jak maski przeciwgazowe.

Z kolei nakolanniki to artykuły wbrew pozorom bardzo przydatne i potrzebne. Wiele prac budowlanych wymaga klękania, więc chronią one kolana przed odciskami i obtarciami. Najczęściej zbudowane są z twardej plastikowej zewnętrznej osłonki, która wypełniona jest miękką pianką lub poduszką żelowo-powietrzną. Często osłonki robione są z gumy, aby nie ślizgały się po powierzchni, na której się klęczy.

Odzież i obuwie ochronne potrzebne w trakcie pracy

Obowiązkiem szefa budowy jest zapewnienie odpowiedniej ochrony i bezpieczeństwa w pracy. Zasady BHP są pod tym względem bardzo dokładnie rozpisane, dlatego też oprócz przedstawionych artykułów ochronnym, koniczna jest również dobrze dopasowana do pracy odzież oraz obuwie ochronne, posiadające niezbędne atesty. Spodnie, koszule, bluzy czy kombinezony powinny być uszyte z wytrzymałych na rozdarcia materiałów, a buty muszą mieć podeszwę antypoślizgową i wkładkę antyprzebiciową w razie nadepnięcia na gwóźdź czy inny ostry materiał. Przede wszystkim odzież i obuwie ochronne mają za zadanie chronić pracownika przed czynnikami szkodliwymi, które mogłyby zaszkodzić zdrowiu czy życiu i należy o tym fakcie pamiętać.

Previous Nowoczesne magazyny – hale stalowe w logistyce
Next 4 rzeczy których nie wiedziałeś o… złomie i recyklingu

Może to Ci się spodoba

Budowa domu 0 Comments

Czy warto korzystać z odnawialnych źródeł energii?

Od lat słyszy się o rosnącej popularności ekologicznego trybu życia. Objawia się to w wielu aspektach, wśród nich prym jednak wiodą odnawialne źródła energii. Dowiedzmy się o nich więcej. Dom

Budowa domu 0 Comments

Małe domy tanie w budowie

Małe bywa piękne. I tanie. Jeśli na dodatek byłoby również funkcjonalne, powstałby prosty przepis na idealny dom. O gwarancję funkcjonalności w tym przypadku jest jednak trudniej. Czy mały dom może

Budowa domu 0 Comments

Gotowy projekt domu. Co można w nim zmienić?

Co roku tysiące rodzin decyduje się na rozpoczęcie budowy domu. To często najważniejsza inwestycja w życiu, która wymaga sporego wysiłku, nie tylko finansowego. Wszystko zaczyna się od zakupu działki i

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!