5 najciekawszych domów od polskich projektantów

5 najciekawszych domów od polskich projektantów

Zachwycając się zagranicznymi nowoczesnymi budynkami, często zapominamy o rodzimej architekturze. A potrafi ona być równie zaskakująca i pomysłowa, co ta z zagranicy. Specyficzne kształty, wykorzystanie otaczającego krajobrazu, pokrycie nietypowymi materiałami – czasem ciężko uwierzyć, że w takim domu ktoś mieszka. Jego wygląd przywodzi na myśl galerię sztuki nowoczesnej. Oto subiektywna lista 5 najciekawszych projektów polskich architektów na przestrzeni ostatnich kilku lat.

Źródło: http://mobius.pl/architektura/wind/

Circle Wood

Projekt wykonany przez architektów z pracowni Mobius Architekci. To niezwykłe połączenie domu z otoczeniem – jego inspiracją był rosnący tu las sosnowy. Inspiracja ta nie ogranicza się jednak tylko do wyglądu zewnętrznego. Ideą jest włączenie domu w ekosystem leśny chociażby poprzez pozostawienie naturalnie rosnących drzew. Jedno z nich przebija się przez stropodach, niejako rośnie wewnątrz domu. Elementy drewniane, aluminiowe i betonowe zostały wzbogacone o efektowne przeszklenia, np. przy schodach.

Źródło: http://www.reformarchitekt.pl/Texdom-w-izabelinie-2#&panel1-1

Lustrzany dom

reFORM Architekci stworzyli koncepcję budynku niemal idealnie wtapiającego się w otoczenie. Wykorzystanie lustrzanych paneli na elewacji domu w lesie okazało się strzałem w dziesiątkę – powstał projekt ciekawy, nowoczesny, a jednocześnie funkcjonalny. Panele zostały umieszczone tylko na parterze – dzięki temu piętro, którego elewacja jest biała, sprawia wrażenie unoszącego się w powietrzu. Jest to jeden z najciekawszych domów czy mieszkań w Warszawie. Projekt nagrodzony m.in. w Iconic Awards 2015.

Źródło: http://archinea.pl/dom-korona-projekt-81-waw-pl/

Dom korona

Nagradzany za nowoczesność, piękno, pomysłowość i funkcjonalność. Również w tym przypadku inspiracją było otoczenie, czyli górskie szczyty. Nietypowy górski dom został wykonany przez architektów z 81.WAW.PL. Monolityczny budynek jest jednocześnie niezwykle ekologiczny. Przykładem może być chociażby brak okien na północnej ścianie, natomiast umieszczenie ich większej ilości po słonecznej stronie. Jedna część jest maksymalnie minimalistyczna i biała, natomiast druga – od strony tarasu – luźniejsza, bardziej słoneczna i… czarna.

Źródło: http://plarchitekci.pl/architektura/dom-drzewem-poz3-poznan/

Dom z drzewem POZ_3

Ekologiczny, minimalistyczny i piękny – taki właśnie jest dom jednorodzinny w Poznaniu, autorstwa PL.architekci. Na jego wygląd wpłynęła przede wszystkim chęć pozostawienia przez właścicieli drzew rosnących na działce. Wykorzystano je do stworzenia ogrodu wewnętrznego, wokół którego zbudowano dom. Nietypowa elewacja to lekko połyskujące panele aluminiowe, które w kilku miejscach ustawiono w poprzek, dzięki czemu do budynku wpada więcej światła.

Źródło: http://www.bxbstudio.com/project/20

Dom Artysty

Projekt wykonany przez BXB Studio Bogusław Barnaś to nowoczesna interpretacja Domu Zagrodowego, inspirowana obrazem Wyspiańskiego. Jej celem było wtopienie się w okoliczną architekturę, jednocześnie wcielając koncepcję nowoczesnego i w pełni funkcjonalnego budynku. Wykorzystano wiele naturalnych surowców, jak drewno i szkło. Wnętrze przypomina stylem loft – dominuje tu przestrzenność, surowość, minimalizm. Projekt tej awangardowej konstrukcji powstawał stopniowo, wykorzystując makiety i program komputerowy.

Powyższe projekty pokazują, że można stworzyć dom w pełni ekologiczny, dopasowany do otoczenia, a jednocześnie nietypowy, funkcjonalny i nowoczesny. Futurystyczna architektura domów mieszkalnych powoli, ale jednak, pojawia się w polskim krajobrazie, przełamując rutynę standardowych budynków jednorodzinnych czy bloków. Coraz więcej takich projektów można znaleźć też na portalach ogłoszeniowych, np. RynekPierwotny.pl. Co najważniejsze, architekci nie zapominają o potrzebach mieszkańców, wdrażając w projekty funkcjonalne rozwiązania ułatwiające życie. Polscy projektanci wielokrotnie byli wyróżniani w międzynarodowych konkursach za swoje koncepcje.

Previous Jak dobrze wybrać firmę budowlaną?
Next Wykończenie pod klucz w Warszawie

Może to Ci się spodoba

Plan budowy 1Comments

Jak rozpoznać funkcje pracowników na placu budowy i nie tylko

Kask to niezbędny element wyposażenia zarówno pracownika budowy, jak i każdej osoby, która się na owym placu znajduje. Oto przewodnik, jak rozpoznać funkcje pracowników. Kolor – wyznacznik funkcji Aby można

Budowa domu 0 Comments

Siłowniki hydrauliczne siłą napędową współczesnej gospodarki

Te urządzenia to nieodłączne elementy konstrukcyjne wielu istotnych dla gospodarki maszyn, bez których ich prawidłowe funkcjonowanie nie miałoby racji bytu. Siłowniki hydrauliczne są w stanie poradzić sobie z ogromnymi obciążeniami,

Budowa domu 0 Comments

Jak uchronić się przed nierzetelnym kontrahentem? Zobacz

Współpraca z nierzetelnymi kontrahentami jest dla wielu firm codziennością. Jak pokazują statystyki, nawet 50% polskich przedsiębiorstw ma problem z terminowym uzyskaniem należności wynikających z wystawionych faktur. Może to dla nich

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!