4 rzeczy których nie wiedziałeś o… złomie i recyklingu

4 rzeczy których nie wiedziałeś o… złomie i recyklingu

Zużyte sprzęty elektroniczne, stare blachy, niedziałające akumulatory i wiele innych „śmieci”, których pozbywamy się w skupie złomu lub oddajemy do wyznaczonych punktów zbiórki. Niby nic nadzwyczajnego, ot zwykłe odpady, a jednak mogą zaskoczyć. Poznaj 5 ciekawostek na temat złomu i recyklingu!

Czy wiesz, że…

  • z tony telefonów komórkowych zakłady przetwórstwa są w stanie odzyskać 100 kg miedzi, a recykling tylko jednego z nich pozwala zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o ponad 1,5 kg. Ponadto jedna lodówka to aż 20 kg zdatnego do ponownego wykorzystania złomu stali, którego rocznie przerabia się w Polsce niemal 5 mln ton. Oprócz tego zawiera miedź, cynk i aluminium, które też można poddać recyklingowi w skupie metali kolorowych i tym samym ograniczyć wydobycie surowców.
  • corocznie ponad 6 mln ton zużytego sprzętu elektronicznego, z którego korzysta się w krajach Unii Europejskiej, jest poddawana nieprawidłowej utylizacji, wyrzucana na śmietnik lub wywożona za granicę. To ogromny błąd, ponieważ materiały użyte do ich produkcji można odzyskać. Istotnym jest więc, by oddawać wyeksploatowane urządzenia do wyznaczonych do tego punktów lub bezpośrednio do skupu złomu specjalizującego się w recyklingu kabli i metali kolorowych.
  • w Bangladeszu, w mieście Ćottogram, funkcjonuje największe złomowisko statków. To tam trafiają wszystkie niezdatne do użytku transportowce. Zlokalizowane na wybrzeżu. Jego długość wynosi 13 km. Kompleks tworzy 80 złomowisk, na których pracują tysiące ludzi.
  • w Tuscon (Arizona) znajduje się cmentarzysko dla samolotów. Powstało po II wojnie światowej. Zajmuje ponad tysiąc hektarów. To teren pustynny, o niskiej wilgotności, dzięki czemu maszyny zbyt szybko nie rdzewieją. Co ciekawe, te w dobrym stanie poddaje się konserwacji, by mogły trafić do ponownego użytku, zostać sprzedane lub zasilić tamtejsze muzeum określane mianem „Celebrity row”. Stanowią one jednak mały odsetek. Zdecydowaną większość modeli przeznacza się do kasacji, rozbiera na części, a te oddaje do ponownego przetworzenia – dotyczy to przede wszystkim stali, kabli i elektroniki.

Previous Artykuły BHP do prac budowlanych – niezbędne ubrania i sprzęt ochronny
Next Postawienie nowej czy kupienie używanej hali stalowej? Co jest bardziej opłacalne?

Może to Ci się spodoba

Budowa domu 0 Comments

Zadbaj o odpowiedni projekt domu pasywnego

Dom pasywny z założenia ma być niezwykle energooszczędny jak zaprojektowany w każdym calu. Zatem jedną z najważniejszych rzeczy jaką powinniśmy dopilnować i o jaką zadbać, to właśnie prawidłowy projekt domu

Budowa domu 0 Comments

Zaprawy techniczne Weber z marką Deitermann

Weber z dumą prezentuje na rynku wysokiej jakości produkty Deitermann, które od ponad stu lat są udoskonalane, zgodnie ze zmieniającymi się oczekiwaniami klientów. Jak też z myślą o tworzeniu rzeczywistości

Materiały wykończeniowe 0 Comments

Balustrada dobrze dobrana do wnętrza

Tradycyjna balustrada wykonana z drewna, minimalistyczna imitująca szklaną taflę, a może zupełnie nowe rozwiązanie – nowoczesna blacha ażurowa ze wzorem wycinanym laserowo? To, jaką formę balustrady wybierzemy w znaczący sposób

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!