4 rzeczy których nie wiedziałeś o… złomie i recyklingu

4 rzeczy których nie wiedziałeś o… złomie i recyklingu

Zużyte sprzęty elektroniczne, stare blachy, niedziałające akumulatory i wiele innych „śmieci”, których pozbywamy się w skupie złomu lub oddajemy do wyznaczonych punktów zbiórki. Niby nic nadzwyczajnego, ot zwykłe odpady, a jednak mogą zaskoczyć. Poznaj 5 ciekawostek na temat złomu i recyklingu!

Czy wiesz, że…

  • z tony telefonów komórkowych zakłady przetwórstwa są w stanie odzyskać 100 kg miedzi, a recykling tylko jednego z nich pozwala zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o ponad 1,5 kg. Ponadto jedna lodówka to aż 20 kg zdatnego do ponownego wykorzystania złomu stali, którego rocznie przerabia się w Polsce niemal 5 mln ton. Oprócz tego zawiera miedź, cynk i aluminium, które też można poddać recyklingowi w skupie metali kolorowych i tym samym ograniczyć wydobycie surowców.
  • corocznie ponad 6 mln ton zużytego sprzętu elektronicznego, z którego korzysta się w krajach Unii Europejskiej, jest poddawana nieprawidłowej utylizacji, wyrzucana na śmietnik lub wywożona za granicę. To ogromny błąd, ponieważ materiały użyte do ich produkcji można odzyskać. Istotnym jest więc, by oddawać wyeksploatowane urządzenia do wyznaczonych do tego punktów lub bezpośrednio do skupu złomu specjalizującego się w recyklingu kabli i metali kolorowych.
  • w Bangladeszu, w mieście Ćottogram, funkcjonuje największe złomowisko statków. To tam trafiają wszystkie niezdatne do użytku transportowce. Zlokalizowane na wybrzeżu. Jego długość wynosi 13 km. Kompleks tworzy 80 złomowisk, na których pracują tysiące ludzi.
  • w Tuscon (Arizona) znajduje się cmentarzysko dla samolotów. Powstało po II wojnie światowej. Zajmuje ponad tysiąc hektarów. To teren pustynny, o niskiej wilgotności, dzięki czemu maszyny zbyt szybko nie rdzewieją. Co ciekawe, te w dobrym stanie poddaje się konserwacji, by mogły trafić do ponownego użytku, zostać sprzedane lub zasilić tamtejsze muzeum określane mianem „Celebrity row”. Stanowią one jednak mały odsetek. Zdecydowaną większość modeli przeznacza się do kasacji, rozbiera na części, a te oddaje do ponownego przetworzenia – dotyczy to przede wszystkim stali, kabli i elektroniki.

Previous Artykuły BHP do prac budowlanych – niezbędne ubrania i sprzęt ochronny
Next Postawienie nowej czy kupienie używanej hali stalowej? Co jest bardziej opłacalne?

Może to Ci się spodoba

Budowa domu 0 Comments

Elektronarzędzia – niezawodna pomoc podczas remontu i budowy

Nie trzeba być doświadczonym fachowcem, żeby podjąć się prac remontowych czy budowlanych, zwłaszcza we własnym domu. Warto jednak zaopatrzyć się w jak najlepsze elektronarzędzia, dzięki którym realizacja poszczególnych zadań będzie

Plan budowy 0 Comments

Budowa domu i wybór schodów wewnętrznych

Już na etapie planowania wyglądu domu i całego projektowania rozkładu pomieszczeń musimy brać pod uwagę to, czy chcemy w domu umieścić schody wewnętrzne. Dlaczego jest to istotna sprawa? Przede wszystkim

Budowa domu 1Comments

Ściany z pustaków szklanych

Ścianki działowe zazwyczaj są murowane lub szkieletowe. Coraz częściej jednak pojawiają się inne propozycje, które można zastosować we wnętrzu swojego domu. Jedną z nich są ścianki działowe z pustaków szklanych,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!